Jautājums – ko grib “Vienotība”? 3
Izplatoties runām par iespējamu pašreizējās valdības krišanu drīz pēc budžeta apstiprināšanas, Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”) vakar tikās gan ar Nacionālās apvienības (NA), gan Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijām. Koalīcijas partneri vienā balsī apgalvoja, ka Straujumas vadītajai valdībai jāturpina strādāt arī pēc valsts budžeta pieņemšanas. Vienlaikus gan viņi piezīmēja, ka gaida no “Vienotības” skaidru signālu, vai valdošā partija vispār vēlas saglabāt pašreizējo valdību.
“Jautājums ir, ko grib ”Vienotība”. Ja tā grib saglabāt esošo premjerministri un valdību, tad tā ir viena situācija. Savukārt, ja negrib, tad politiskajam spēkam arī vajag informēt, ka pēc valsts budžeta pieņemšanas tiks pārskatīta esošā valdība un ka būs kaut kas jauns,” uzskata ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.
Arī NA valdes loceklis Roberts Zīle neredz iemeslu izteikt neuzticību pašreizējai valdības vadītājai. “Pie pašreizējā Saeimas sastāva cita koalīcija nemaz nav īsti iespējama un NA neredz iemeslu nomainīt premjeri. Vai Straujumas kundze turpinās vadīt valdību, tas atkarīgs no viņas pašas vēlmēm un no “Vienotības” nostājas,” telefonsarunā atzina R. Zīle.
Vakar vakarā notikusī “Vienotības” valdes sēde gan nesniedza pilnīgu atbildi uz partneru jautājumiem, vai valdība turpinās strādāt arī pēc budžeta apstiprināšanas. “Jebkuras runas par valdības stabilitāti ir valdības stabilitāti apdraudošas. Valdībai ir jāturpina strādāt,” teica “Vienotības” valdes loceklis Kārlis Šadurskis, bet izvairījās spriest, vai to arī turpmāk vadīs L. Straujuma. Arī pati premjere uz koalīcijas partneru jautājumiem par savu vēlmi turpināt vadīt valdību atbildējusi izvairīgi: “Šobrīd galvenais ir budžets!”
Premjere koalīcijas partnerus apmeklēja, ne vien lai pārliecinātos par koalīcijas stabilitāti, bet arī lai iztaustītu partiju attieksmi pret 80 miljonu eiro liela valsts aizdevuma piešķiršanu nacionālajai aviokompānijai “Air Baltic”. Šādu valsts ieguldījumu uzņēmumā paredz Ministru kabineta apstiprinātā vienošanās ar investoru, kas vēl jāapstiprina Saeimā. Pret valdību kopumā koalīcijas partneros valda pozitīva attieksme, bet šis lēmums gan tiek vērtēts skeptiski.
ZZS lūgusi lēmumu par 80 miljonu eiro piešķiršanu aviokompānijai skatīt atsevišķi no nākamā gada budžeta, jo pašlaik nevienam zaļzemnieku deputātam neceļoties roka šādu priekšlikumu atbalstīt. ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis sprieda, ka vajadzētu sasaukt īpašu valdībai sēdi un pārskatīt pieņemto lēmumu, lai vēlāk nebūtu jānožēlo, ka ir pieņemts nevienam nepatīkams lēmums.
Savukārt R. Zīle pēc tikšanās ar premjeri pauda uzskatu, ka “Air Baltic” investoru piemeklējušais uzņēmums “Prudentia” ir pilnībā zaudējis savu reputāciju un vairs nedrīkstētu strādāt ar valdību. NA arī ļoti kritiski vērtēja jaunā investora plānus Latvijas aviokompānijas “Air Baltic” vajadzībām iepirkt Krievijā ražotās lidmašīnas “Sukhoi Superjet 100”. “Šajā ģeopolitiskajā situācijā tas noteikti nav risinājums. Pat ja juridiski šāds darījums ir iespējams, tas nav pieņemams ne politisku, ne finansiālu apsvērumu dēļ,” pauda R. Zīle. Viņš arī prognozēja, ka Eiropas Komisija būtu naiva, ja 80 miljonu eiro aizdevumu “Air Baltic” tā uzskatītu par likumīgu valsts atbalstu.