Jautājam partijām: Kā nodrošināsiet kultūras pieejamību diasporas latviešiem? 0
Laikā, kad strauji tuvojas 13. Saeimas vēlēšanas, kas notiks 6. oktobrī, “Kultūrzīmes” uzdod lielākajām partijām jautājumus par viņu iecerēto kultūrpolitikā. Atbildētāji tika izvēlēti, ņemot vērā partijas vietu reitingos, kā arī kultūrpolitikai atvēlēto vietu, detalizētību un izvērsumu programmā, jo nav noslēpums, ka kultūrpolitika nav Latvijas politiķu iecienītāko politikas segmentu vidū. Lūdzām arī, lai politiķu atbildes būtu maksimāli konkrētas un personalizētas.
Kādi būs jūsu piedāvātie risinājumi plašākas Latvijas kultūras pieejamības nodrošināšanai diasporas latviešiem?
Jaunā konservatīvā partija, EVITA ZĀLĪTE-GROSA
Ļoti apsveicama ideja ir VKKF mērķprogramma diasporai simtgades ietvaros.
Nacionālā apvienība, DACE MELBĀRDE
NA kultūras ministrs ir nodrošinājis atbalsta palielinājumu diasporas kultūras procesiem par 319% (no 28 458 eiro 2013. gadā līdz 688 538 eiro 2018. gadā). Sadarbībā ar PBLA atbalsts ir jāturpina gan profesionālās mākslas pieejamībai, gan radošās līdzdalības iespējām Dziesmu un deju svētku procesā.
“Saskaņa”, INGA GOLDBERGA
Viens virziens ir informatīvā vide un tā tieši saistīta ar iepriekšminēto kultūras žurnālistikas un informatīvās vides attīstības atbalstu. Otrs, atbalstot un veicinot dalību kolektīvos, kur tiek koptas latviskās tradīcijas.
“Jaunā Vienotība”, INTS DĀLDERIS
Nepieciešams lielāks finansiāls atbalsts Latvijas profesionālās kultūras pieejamībai diasporas valstīs.
“KPV LV”, ATIS ZAKATISTOVS
Šis jautājums tiks vērtēts kultūras finansējuma modeļa pārskatīšanas kontekstā.
Zemnieku un zaļo savienība, MĀRIS KUČINSKIS
Plašāk jāizmanto NVO atbalsta fonds un Mediju fonds, kuri ietver atsevišķas diasporas komponentes. Svarīgs ir atbalsts latviešu valodas apguvei – gan metodiskais, gan izveidojot valsts finansētas skolotāju vietas un latviešu valodas un kultūras apguves vasaras skolas un nometnes.
“Attīstībai/Par”, DACE BLUĶE
Ja šī Saeima to neizdara, tad panāksim, ka diasporas likumprojektu savā darba kārtībā iekļauj nākamā Saeima. VKKF budžeta pieaugums dos lielāku iespēju uz finansējumu pretendēt arī diasporas organizācijām. Varētu būt arī kāda īpaša VKKF mērķprogramma. Esam diskutējuši par vērtīgo grāmatu iepirkumu diasporas organizācijām un atbalstu bibliotēku veidošanai, e-grāmatu patapināšanas iespējām diasporai, valsts atbalstu Latvijas mūziķu un teātru viesturnejām, kino izrādēm. Apsverama ir ideja par kultūras atašeju posteņu atjaunošanu Latvijas vēstniecībās vismaz lielākajās valstīs.
Lasiet vēl: Kā partijas sola veicināt kvalitatīva mediju satura veidošanu?
Lasiet vēl: Kā partijas grasās nodrošināt vienmērīgu izglītības kvalitāti?
Lasiet vēl: Vai partijas gatavas ieviest neatkarīgu VKKF finansēšanas modeli?