Jautājam partijām: Cik jāpelna skolotājam? 4
Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.
Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.
Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.
Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz jautājumu:
Cik jāpelna skolotājam, ņemot vērā esošo algu līmeni valstī? Kā to panākt?
Jaunā konservatīvā partija, Dagmāra Beitnere-La Galla:
Skolotāja darba prestižu nosaka darba alga un pašapziņa, ka dara ļoti nozīmīgu darbu. Skolotāju darba algas ir pārāk atšķirīgas, lai atbildētu uz šādi formulētu jautājumu.
Nacionālā apvienība, Ritvars Jansons:
Palielināt algu var, vienīgi palielinot valsts ekonomisko izaugsmi. Jāīsteno IZM prasītais – jau šogad minimālā alga par likmi jāpalielina līdz 710 eiro. Pakāpeniski palielinot finansējumu, līdz 2024. gada 1. septembrim pedagogu zemākā mēneša darba algas likme jāpaaugstina līdz 900 eiro.
“Saskaņa”, Evija Papule:
Izpildīt pedagoga atalgojuma paaugstināšanas grafiku; sasniegt vismaz valstī vidējās algas (bruto) līmeni. Jāpapildina pedagogu atalgojuma sistēmas principi un kritēriji. Vajadzīgs valdības, Saeimas atbalsts, piešķirot papildfinansējumu; novērsta starppartiju disonanse izglītības (drošība, sociālā politika) atbalstam; atbalstoša Finanšu ministrijas loma/pozīcija izglītības budžeta jautājumā.
“Attīstībai/Par!”, Ilze Viņķele:
Skolotājiem jāpelna virs vidējās algas valstī, jo skolotāja profesija ir sabiedriski ļoti nozīmīga. Tomēr atalgojuma jautājums nav skatāms atrauti no darba kvalitātes un jau esošajām sociālajām garantijām. Skolotāju darba algas pieaugumam līdzekļi rodami arī skolu tīkla optimizācijā, pie kā ar nozares arodbiedrību, pašvaldībām un IZM jau uzsākts darbs.
Latvijas Reģionu apvienība, Varis Krūmiņš:
Jāievēro pedagogu algu pacelšanas grafiks, kas paredz skolotāju algas no 1. septembra celt līdz 710 eiro, pakāpenski celt līdz 900 eiro par slodzi. Valdībai un IZM jātur dotie solījumi. Jāatceras, ka tā ir likme par slodzi, skolotājs var strādāt arī vairāk. Pēc Šadurska teiktā, 50 procentu skolotāju nestrādā pat slodzi, iemesli ir dažādi.
“Jaunā Vienotība”, Kārlis Šadurskis:
Skolotāja algai ir jābūt krietni virs vidējās valstī. Ar mērķtiecīgu darbu šo mērķi tuvākajos gados ir iespējams sasniegt. To apliecina arī divreizējs pedagogu atalgojuma palielinājums iepriekšējos divos gados un izveidotā sistēma, lai pieaugums būtu arī turpmāk. Finansējumam ir jāpieaug, attīstoties valsts ekonomikai, budžeta ieņēmumiem, kā arī izskaužot neefektīvas naudas plūsmas, kas nenonāk skolotāju atalgojumā.
“KPV LV”, Atis Zakatistovs:
Skolotājiem jebkurā Latvijas vietā par līdzīgu darbu jāsaņem līdzīgs atalgojums. Piedāvāsim centralizētu pedagogu algu reformu, kad tiks pārtrauktas valsts mērķdotācijas pašvaldībām pedagogu darba samaksai.
Zaļo un zemnieku savienība, Ainārs Mežulis:
1000 eiro par slodzi, sakārtojot skolu tīklu, kas jādara pašvaldībām bez piespiešanas no augšas, kā arī ņemot vērā skolotāju sagatavošanas programmu izmaiņas augstskolās, par ko jau minēju savā atbildē uz pirmo jautājumu. Reizē arī lietojot koeficentu lauku skolu skolotājiem.
Lasiet vēl:
Jautājam partijām: Vai atbalstāt izglītības satura reformu?
Jautājam partijām: Kā nodrošināsiet vienmērīgu vispārējās izglītības pieejamību un kvalitāti?
Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.