Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valdis Semjonovs

Jautājam partijām: Cik jāmaksā zālēm Latvijā? 8

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz jautājumu:

Vai jūs uzskatāt, ka medikamentu cenas Latvijā ir sabiedrības pirktspējai atbilstošas? Vai un kādas ir jūsu piedāvātās izmaiņas?

Jaunā konservatīvā partija, Juris Jurašs:

Jāpārskata, ko un kāpēc iekļaujam kompensējamo zāļu sarakstā, jāizvērtē zāļu terapeitiskais ieguvums un blakņu risks. Visām Baltijas valstīm jāveido kopīgi iepirkumi.

Nacionālā apvienība, Elīna Treija:

Jāpilnveido kompensējamo zāļu sarakstā iekļaujamo medikamentu ietekmes izvērtējums, sistemātiski vērtējot alternatīvas, kā arī maksimāli jāveicina centralizēts iepirkums.

“Saskaņa”, Uldis Līkops:

Mums jādomā par Latvijas valsts maksātspējai atbilstošu kompensējamo medikamentu apjomu, sevišķi lai nodrošinātu hroniski slimu un sociāli neaizsargātu cilvēku vajadzības. Sarunas kā pati zinātne ir zināmā mērā nebeidzamas…

“Attīstībai/Par!”, Ilze Viņķele:

Veiksim izmaiņas normatīvajā regulējumā, lai ārstiem un farmaceitiem receptēs un izrakstos būtu jānorāda zāļu starptautiskais nepatentētais nosaukums. Vērsīsimies pret farmācijas biznesa ietekmi. Palielināsim finansējumu kompensējamiem medikamentiem.

Latvijas Reģionu apvienība, Sarmīte Veide:

Aktīvāk jāsalīdzina zāļu cenas ar kaimiņvalstīm un jāveic pārrunas ar ražotājiem par cenu samazināšanu. Latvijas Reģionu apvienība piedāvā samazināt PVN medikamentiem līdz 5%.

Reklāma
Reklāma

“Jaunā Vienotība”, Renārs Putniņš:

Zāles dārdzības dēļ nav pieejamas 25% pacientu. Plānojam kompensēt visas recepšu zāles. Ārstiem ir jāizraksta zāļu aktīvā viela. Aptiekā vismaz piecu lētāko medikamentu cenām ir jābūt uzskatāmi redzamām. Mazināsim aptieku ķēžu ietekmi uz ārstiem.

“KPV LV”, Artuss Kaimiņš:

Medikamentu cenas ir nepamatoti augstas. Ir jāliberalizē farmācijas nozare, mainot farmācijas likumu. Jāveicina konkurence starp lieltirgotavām, atbalstot arī medikamentu mazumtirdzniecību. Jāatvieglo nosacījumi medikamentu iegādei no Eiropas ražotājiem un vairumtirgotājiem.

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

Zāļu cenas ir pārmērīgi augstas. Esam panākuši, ka ražotāji šogad samazinās savas cenas zālēm virs valsts noteiktās references cenu “koridora” par 20% un vēl par 20% nākamgad. Valdība samazināja pacientiem, ārstiem un iestādēm obligāti veicamo procedūru slogu valsts kompensējamo medikamentu apmaksas kārtībā, būtiski paplašinot to pieejamību slimniekiem.

Lasiet vēl:

Jautājam partijām: Kā uzlabot ģimenes ārstu darba kvalitāti?

Jautājam partijām: Cik jāpelna ārstam?

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.