•Kā vajadzētu justies pēc pirts? Daudz kas atkarīgs no tā, cik daudz stresa hormonu izdalījies: ja vairāk, būsi enerģiskāks; ja mazāk – jutīsies manāmi saguris.uzreiz pēc pirts vēlams kādu pusstundiņu atlaisties, rāmi pagulēt, lai ļautu organismam adaptēties normālai situācijai, atkal aktīvai darbībai. Pēc tam var rīkoties pēc vajadzības. 0
•Ja pēc pirts sāp galva, iespējams, organisma reakcija bijusi pārāk stresaina. Visbiežāk tā gadās, ja karsējas pārāk strauji un neatdzesējas pareizi. Aukstā ūdenī iegremdējas, lai pazeminātu, izlīdzinātu temperatūru, tātad nebūtu vēlams atstāt ārā galvu. Nevienādās temperatū-ras zonas ķermenī var radīt papildu slodzi organismam.
•Aukstumā var palikt mierā vismaz 15–20 sekundes, pat pus-minūti. Ķermeņa temperatūra ir augsta, bet apkārt vēss ūdens – veidojas tāda kā silta čaula. Šajā laikā bremzējas organisma reakcijas, arī vielmaiņas aktivitāte, asins kopējā plūsma, pazeminās spiediens. Var sareibt galva, zust koordinācija. Visu dzirdi, jūti, bet it kā atrodies ārpus realitātes. Dažreiz iesaka nevis ielēkt baseinā vai dīķī, bet iekāpt un pastāvēt, pēc tam tikai iemērkties ar visu galvu.
•Pēc pirts jāuzmanās, lai neapaukstētu galvu, jo ķermenis turpina svīst vēl vairākas stundas. Matus izžāvē, bet nemazgā.
•Nevajag satraukties, ja karstumā uzreiz nesākas svīšana. Starp citu, sievietēm ādā ir krietni mazāk sviedru dzidzeru nekā vīriešiem. Vīriešiem to ir vairāk, īpaši kāju pēdās. Tas ir viens no iemesliem (bet ne galvenais!), kādēļ gudrs pirtnieks visvairāk per tieši pēdas. Pēdās ir būtiskas refleksogēnās zonas.
Raksts no “Lauku Avīzes” tematiskā izdevuma “Pirts: praktiski un dziedinoši”