Jautā skatītājs: Ja algas tiks palielinātas, vai skolotāji pēkšņi sāks strādāt ar lielāku atdevi? 87

Kāds TV24 skatītājs jautā: “Ja algas tiks palielinātas, vai skolotāji pēkšņi sāks strādāt ar lielāku atdevi?” Komentē Agita Zariņa-Stūre, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja (JV).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Viņa saka, ka atbilde nav viennozīmīga, jo tas atkarīgs no katra paša. Taču, iespējams, tad skolotājs būtu vairāk atpūties un smaidīgāks.

“Jā, varbūt, kad es kā skolotājs paņemtu mazāk stundas, lai es varētu kvalitatīvāk to darbu darīt, nevis šobrīd paņemu vēl kādu klasi klāt tāpēc, ka man vajag izdzīvot ar diviem, trim bērniem,” viņa sacīja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Deputāte arī pieļauj, ka šo profesiju varētu izvēlēties vairāk cilvēku, ja tā būtu labāk atalgota.

Iepriekš ziņots, ka LIZDA padome ir nolēmusi 24.aprīlī sākt trīs dienu pedagogu streiku gadījumā, ja streika vienošanās netiks izpildītas līdz šodienai. Vanaga otrdien MK sēdē norādīja, ka publiski pieejamie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) aprēķini joprojām esot neprecīzi, un nav iespējams pārliecināties par visu prasību izpildi, jo šobrīd nav iekļauts algu pieaugums skolu administrācijai, logopēdiem, sociālajiem pedagogiem un citām grupām.

IZM piedāvātais pedagogu algu grafiks paredz zemākās darba algas likmes pieaugumu visām pedagogu grupām no šī gada 1.septembra. Pedagogiem, izņemot pirmsskolas izglītības pedagogus, zemākā stundas likme paredzēta 8,50 eiro. Plānots, ka no 2024.gada 1.janvāra pedagogu zemākā vienas stundas likme būs 9,54 eiro, bet no 2025.gada 1.janvāra – 10,35 eiro.

Pirmsskolas izglītības pedagogiem zemākā darba samaksas likme no šī gada 1.septembra plānota 7,75 eiro, bet no 2024.gada 1.janvāra – 9,04 eiro, savukārt no 2025.gada 1.janvāra – 10,35 eiro.

Grafiks zemākās mēneša darba samaksas likmes palielināšanai akadēmiskajam personālam veidots, ievērojot proporcionāli tādu pašu samaksas pieaugumu pirmajos divos periodos, kā tas noteikts pārējiem pedagogiem, izņemot pirmsskolas izglītības pedagogus. Ar šī gada 1.septembri profesoriem zemākā mēneša darba alga būs 1982 eiro, asociētiem profesoriem – 1587 eiro, docentiem – 1270 eiro, lektoriem – 1017 eiro, asistentiem – 810 eiro, savukārt pārējiem amatiem tiks saglabātas pašreizējās proporcijas atlīdzības atšķirībā starp amatiem.

Reklāma
Reklāma

Lai nodrošinātu nepieciešamo finansējumu no septembra līdz decembrim, izņemot akadēmiskajam personālam, nepieciešami 9 039 833 eiro, bet 2024.gadā – 83 461 535 eiro, savukārt no 2025.gadā – 138 455 012 eiro ik gadu.

Akadēmiskā personāla zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanai papildus nepieciešamais finansējums šogad ir 2 821 222 eiro, bet 2024.gadā – 16 870 574 eiro, savukārt no 2025.gada – 18 415 333 eiro ik gadu.

Pedagogu atalgojuma palielināšanas grafiku otrdien vienbalsīgi atbalstīja valdībā. MK noteikumus par to, kā tiks celts pedagogu atalgojums, paredzēts apstiprināt valdības ārkārtas sēdē piektdien, 21.aprīlī.

Piektdien arī tiks pieņemti grozījumi MK noteikumos par darba slodzes sabalansēšanu visām pedagogu grupām, izpildot otro streika prasību, līdz ar ko izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas (JV) un ministrijas juristu skatījumā zudīs juridiskais pamats streika rīkošanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.