Jautā saimnieks: “Vai varu no sēklas izaudzēt vilkābeles, klintenes un bārbeles dzīvžogam?” 3
Vai varu no sēklas izaudzēt vilkābeles, klintenes un bārbeles dzīvžogam? Vēlos apstādīt lielu teritoriju, vajag daudz stādu, bet pirkt ir par dārgu. Jautā Ilmārs Bauskā.
Dendroloģe Zaiga Graudiņa kā visvieglāk no sēklas audzējamo stādmateriālu iesaka bārbeles. Rudenī no krūmiem salasa ogas un tūliņ sēj pāris centimetru dziļās vadziņās. Pavasarī parādīsies asni. Kad jaunie augi paaugušies, tos izstāda retāk.
Divus gadus audzis stāds ir gatavs izstādīšanai paliekošā vietā.
Sevišķi interesanti ir ar bārbelēm, ja sēklas ņem no dekoratīvajām bārbeļu formām (sevišķi ar krāsaino lapojumu). Sējeņi iznāks ļoti skaisti, ar neparastu krāsojumu, taču vairums saglabās līdzību vecākaugam, vismaz auguma ziņā. Tādēļ dekoratīvo bārbeļu sēklas no katra auga der sēt atsevišķi. Tādējādi var izaudzēt stādus gan zemam, gan krietni augstam dzīvžogam.
Izdevīgi dzīvžogā stādīt bārbeles ar stāvu zarojumu, jo tās veidos vertikālu sienu arī necirptas.
Ilgāk nākas gaidīt vilkābeļu un klinteņu dzīvžoga stādus, jo sēklām jāiziet 1,5 gadus ilga stratifikācija. Tās rudenī sēj tieši dobē ap 3 cm dziļumā. Dobes vietu uzmana (ravē, laista) un atzīmē, lai neaizmirstas, kur iesēts. Sēklas sāks dīgt otrā gada pavasarī. Trešajā gadā būs izaudzis pietiekami spēcīgs stāds, kuru jau var izstādīt paliekošā vietā.
Jārēķinās, ka vilkābeļu un klinteņu dzīvžogs prasīs cītīgu cirpšanu visu tā mūžu.
Padoms!
Lai sēkliņas augsnē nepazūd, tās var iesēt podiņā un glabāt pa grabā vai ledusskapī, sakņu nodalījumā. Uz katra podiņa uzraksta, kas un kad tajā iesēts, lai var zināt, kad jāņem ārā un jāsēj. Sēkliņas nedrīkst iekaltēt.