Foto: Pool via REUTERS/ SCANPIX/ LETA

“Vakcinācija nav vienīgā aizsardzības līnija pret Covid-19.” Līdz gada beigām jāiepērk vismaz trīs jauni terapeitiskie līdzekļi 10

Stella Kirjakidu, ES veselības komisāre, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Vakcinācijas temps paātrinās visā ES, un vakcinēto skaits ik dienas pieaug. Pagājušajā nedēļā dalībvalstis saņēma līdz šim lielāko skaitu drošu un iedarbīgu vakcīnu – vairāk nekā 34 miljonus devu.

Pirmo poti tagad saņēmuši vairāk nekā 30% pieaugušo ES iedzīvotāju. Kāpinot ražošanas jaudu un turpinot vakcīnu ieviešanu, mēs varam nākotnē raudzīties ar lielāku optimismu un cerībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz jūlijam var būt vakcinēti 70% pieaugušo iedzīvotāju.

Terapija paātrina atveseļošanos

Lai gan drošu un iedarbīgu vakcīnu izstrāde un ieviešana ir bijusi mūsu redzamākā atbilde uz Covid-19, tā nevar būt vienīgā aizsardzības līnija. Vakcinācija var izrādīties dzīvības vai nāves jautājums, taču tikai ar to vien pandēmiju izbeigt nebūs iespējams.

Šis vīruss ir ieradies uz palikšanu, un inficētajiem arī turpmāk būs nepieciešama ārstēšana slimnīcā vai mājās.

To ir svarīgi apzināties ne vien tāpēc, ka vīrusam rodas mutācijas, bet arī tāpēc, ka pieaug to pacientu skaits, kuriem pēc inficēšanās rodas smagas un ilgstošas komplikācijas, kas dažkārt prasa nedēļām un mēnešiem ilgu medicīnisko aprūpi.

Tāpēc līdztekus vakcinācijai mums jādara viss iespējamais, lai aizsargātu mūsu iedzīvotājus no Covid-19 un lai to labāk ārstētu un dziedinātu saslimušos.

Terapija ir svarīga – tā var paātrināt atveseļošanos, samazināt stacionārā pavadāmo laiku un glābt dzīvību. Terapeitiski līdzekļi ne vien palīdz iedzīvotājiem labāk cīnīties ar vīrusu, bet arī ļauj uzelpot pārslogotajām veselības aprūpes sistēmām.

Mums jākoncentrējas uz to, lai izstrādātu revolucionāras zāles un atrastu daudzsološākos terapeitiskos līdzekļus.

Stella Kirjakidu, ES veselības komisāre
Publicitātes foto

Jauna ES stratēģija

Lai kopīgiem spēkiem paātrinātu izstrādi, ražošanu un piegādi, attiecībā uz Covid-19 terapeitiskajiem līdzekļiem esam sagatavojuši jaunu ES stratēģiju.

Pētniecība turpinās, ES un pasaulē tiek īstenoti desmitiem projektu, taču līdz šim Eiropas Savienībā apstiprināts ir tikai viens terapeitiskais līdzeklis pret Covid-19.

Reklāma
Reklāma

Jaunās stratēģijas mērķis būs nodrošināt, lai līdz oktobrim mēs būtu izstrādājuši un apstiprinājuši trīs jaunus iedarbīgus terapeitiskus līdzekļus pret Covid-19, kam piemīt spēja mainīt Covid-19 gaitu.

Iecere ir drosmīga, taču šāds darbs ir paveicams un vajadzīgs. Pagājušais gads mums ir iemācījis, ka visu ES aptveroša sadarbība ir vienīgais veids, kā sasniegt reālus rezultātus un panākt pārmaiņas, kas darbojas iedzīvotāju labā.

Mūsu stratēģijas stiprā puse būs koordinācija un kopīga rīcība, sākot ar pētniecību, izstrādi, ražošanu, apstiprināšanu un ieviešanu un beidzot ar zāļu galīgo lietošanu.

Iesākumā mēs nodrošināsim, ka tiek atbalstīta visdaudzsološāko terapiju pētniecība un izstrāde.

Turklāt mēs mobilizēsim ES budžeta investīcijas, tās novirzot uz elastīgām ražošanas jaudām, lai tādējādi nodrošinātu, ka Covid-19 terapeitiskie līdzekļi tiek ražoti pietiekamā daudzumā jau no brīža, kad tos apstiprina.

Būs arī citas terapijas

Nākamais solis būs noteikt piecas daudzsološākās kandidātterapijas, kas spēj palīdzēt izārstēties no Covid-19 gan pašreizējā vīrusa formā, gan pēc mutācijām.

Visos daudzsološo Covid-19 zāļu pastiprinātās kartēšanas posmos līdzdalīgi būs Eiropas Zāļu aģentūras zinātniskie eksperti.

Līdztekus jaunu terapeitisko līdzekļu izstrādei un ieviešanai tirgū mums, apvienojot savas sarunvešanas spējas, ir jāpanāk, ka šie līdzekļi dalībvalstīm ir pieejami pēc iespējas drīzāk un ka tie ir vienlīdz piekļūstami visiem.

Mēs esam gatavi atbalstīt dalībvalstis, lai tās līdz 2021. gada beigām varētu iepirkt vismaz trīs jaunus apstiprinātus terapeitiskus līdzekļus.

Lai nodrošinātu, ka zāles pie iedzīvotājiem visā ES nonāk pēc iespējas ātrāk un tiek sadalītas iespējami taisnīgāk, vajadzīga sadarbība un komandas darbs.

Šī jaunā rīcība terapijas jomā ir lielisks piemērs tam, kādu vērtību spēj sniegt jaunveidojamā ES Veselības ārkārtas situāciju gatavības un reaģēšanas iestāde.

Spēdami paredzēt jaunus apdraudējumus, nodrošināt svarīgākos medicīniskos resursus un procedūras, lai ātri aktivizētu krīzes mehānismus, un izveidot spēcīgas un noturīgas veselības aprūpes sistēmas un piegādes ķēdes, lai spētu tikt galā ar pandēmiju radīto slodzi, mēs būsim labāk sagatavoti turpmākām veselības krīzēm.

Kad laiks ir no svara, jāprot turēties notikumiem soli priekšā.

ES Covid-19 Terapeitisko līdzekļu stratēģija ir vēl viens solis ceļā uz mērķi atgriezties normālā dzīvē un atjaunot ekonomiku un sabiedrību.

Tā ir arī daļa no stipras un patiesas Eiropas veselības savienības, kurā visas ES valstis kopīgi sagatavojas veselības krīzēm, kopīgi uz tām reaģē un nodrošina, ka par pieņemamu cenu ir pieejamas inovatīvas medicīniskās preces, to vidū terapeitiskie līdzekļi, kas vajadzīgi cīņai pret Covid-19.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.