Jauns kontracepcijas līdzeklis – implants. Kādos gadījumos tas būtu piemērots? 2
“Dzirdēju, ka Latvijā kopš pavasara pieejams jauns kontracepcijas līdzeklis – implants. Kādos gadījumos tas būtu piemērots? Vai implantu drīkst lietot visas sievietes?” LĀSMA LĒDURGĀ
Kontraceptīvo implantu Rietumvalstīs izmanto jau vairāk nekā 30 gadu, bet Latvijā var iegādāties kopš šā gada marta. Kā skaidro ginekoloģe Vēsma Kažociņa, šis līdzeklis iedarbojas, uzturot organismā vienmērīgu hormona progesterona līmeni un tādējādi kavējot grūtniecības iestāšanos.
Agrāk šo hormonu injicēja reizi vienā vai trijos mēnešos galvenokārt ārstnieciskiem nolūkiem. Taču implantam, salīdzinot ar injekcijām, ir priekšrocība – ja tas sievietei sagādā diskomfortu, implantu var jebkurā laikā izņemt.
Pretapaugļošanās implants ir apmēram trīs centimetrus garš, elastīgs, sērkociņam līdzīgs polimēra stienītis, kuru ginekologs ievieto sievietei zem ādas augšdelma iekšpusē, izmantojot atsāpināšanu. Pieskaroties to iespējams sataustīt. Pēc ievadīšanas dažas dienas var būt asinsizplūdums un pietūkums.
Zemādas kontracepcija ir piemērota dažāda vecuma veselām sievietēm, arī vēl nedzemdējušām. Tā ir labs risinājums zīdīšanas laikā tām, kuras nedrīkst lietot estrogēnu saturošas hormonālās kontracepcijas tabletes, kā arī smēķētājām, jo progesterons neveicina trombu veidošanās risku. Implants ir izvēles variants aizmāršīgajām, kuras mēdz aizmirst iedzert tabletes. To var izmantot ārstnieciskos nolūkos, ja ir stipras menstruācijas.
Dakteres Kažociņas pacientes jauno kontracepcijas veidu vēl neizmanto, taču ārzemju sieviešu pieredze liecina, ka daudzas jūtas brīnišķīgi, tomēr citām šis pretapaugļošanās līdzeklis ļoti pasliktina pašsajūtu.
Kontraceptīvo implantu nav ieteicams lietot tādos pašos gadījumos kā citu hormonālo kontracepciju, proti, ja ir krūts audzējs, neskaidras izcelsmes asiņošana no dzimumceļiem, aknu slimības, migrēna un daudzas citas kaites. Tā nebūs labākā izvēle sievietēm, kuras cieš no smaga pirmsmenstruālā sindroma un kuras grūtniecības laikā stipri pieņēmušās svarā (par 25–30 kilogramiem). Šajā gadījumā implants var izraisīt pastāvīgu tūsku un sliktu vispārējo pašsajūtu. Tas nav ieteicams arī sievietēm, kurām pastāv osteoporozes attīstības risks vai slimība jau sākusies, jo zem ādas ievietotais stienītis neizdala estrogēnu – sievišķo hormonu, kas stiprina kaulus.
Zemādas implants pasargā no nevēlamas grūtniecības vairāk nekā 99% gadījumu. Pēc trim gadiem, kad beidzies tā garantijas laiks, ārsts stienīti izņem, veicot mazu ķirurģisku griezienu un izvelkot laukā ar speciālām knaiblītēm. Taču, ja sievietei implants sagādā neērtības vai arī viņa vēlas bērniņu, no tā var šķirties jebkurā laikā.
UZZIŅA
• Izvēloties zemādas kontracepciju, jāņem vērā, ka var būt dažas neērtības, piemēram, smērējoši izdalījumi no dzimumceļiem un neregulāras mēnešreizes. Dažkārt tā mazina dzimumtieksmi, veicina depresiju, svara pieaugumu, ādas taukainību un piņņu veidošanos.