Padoms biozemniekam. Jaunumi mēslošanas un aizsardzības līdzekļu piedāvājumā 0
Samazinoties ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu (AAL) klāstam augļu un dārzeņu audzēšanā, dārzkopji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus ražas saglabāšanai. Jau pašlaik entomofāgus Latvijā lieto visas siltumnīcu lielsaimniecības, kā arī daudzas zemnieku saimniecības, kas nodarbojas ar dārzeņu, zemeņu un dekoratīvo augu audzēšanu. Šogad Latvijā būs pieejami vēl trīs produkti.
Plēsīgās nematodes (Steinernema feltiae)
Līdz šim esam pieraduši uzskatīt nematodes par kaitēkļiem, bet to vidū ir arī sugas, kas barojas nevis ar augiem, bet ar augsnē mītošiem kukaiņiem un ērcēm. Viena no tām ir Steinernema feltiae. Šīs sugas 3. paaudzes kāpuri mēdz invadēt vairāku kukaiņu sugu kāpurus un kūniņas, inficējot tos ar baktērijām (Xenorhabdus spp.). Baktēriju izdalītie toksīni nonāvē upuri 48 stundu laikā. Svarīgi, ka tās darbojas augsnē, pārtraucot kaitēkļu attīstību ciklu, tāpēc šīs nematodes efektīvi un ātri ierobežo kaitēkļu populāciju, bet nepiesārņo produkciju. Nematodes barojas ar beigtā upura audiem un noslēdz attīstības ciklu. Turpat upura ķermeņī nematodes pārojas un mātītes dēj olas. Kad visa barība ir apēsta, 3. paaudzes kāpuri dodas jauna upura meklējumos, pārvietojoties vairāku desmitu centimetru attālumā. Atkarībā no augsnes temperatūras pilns attīstības cikls ilgst 14–20 dienas.
Šī nematožu suga ir efektīva pret:
– trūdodiņiem (Bradysia spp., Lycoriella spp. un Sciara spp.);
– tripšiem (tostarp Rietumu ziedu tripsi Frankliniella occidentalis, kas dārzeņkopjiem pagaidām nav aktuāls, bet Latvijā esot konstatēts) – imago (pieaugušiem īpatņiem) un kūniņām;
– lapu alotājmušu (Liriomyza spp.);
– smecernieku (Otiorhynchus spp.);
– tomātu alotājkodi (Tuta absoluta, Latvijā pagaidām nav konstatēta, bet tas ir tikai laika jautājums).
Šīs nematodes lieto kaitēkļu ierobežošanai tomātu, paprikas, gurķu, kabaču, baklažānu un citu dārzeņu, kā arī garšaugu, krizantēmu, gerberu un citu ziedaugu sējumos un stādījumos segtās platībās, sēņu audzētavās segtās platībās, dekoratīvo koku un krūmu sējumos un stādījumos kokaudzētavās segtās platībās, zemeņu stādījumos atklātā laukā un segtās platībās.
Preparatīvā forma ir želejveida masa, kas atkarībā no iepakojuma satur noteiktu nematožu skaitu. Līdz lietošanai tā jāuzglabā ledusskapī 2–6 oC temperatūrā, bet pirms lietošanas 10–15 minūtes jāpatur istabas temperatūrā, lai nematodes atmostos.
Darba suspensiju veido, sajaucot želeju ar ūdeni. Minimālais ūdens daudzums ir 10 l, ūdens temperatūrai jābūt 15–20 oC. Pēc tam suspensiju atšķaida ar nepieciešamo ūdens daudzumu un lieto augsnes, substrāta virsmas vai lapu apsmidzināšanai. Šo produktu var izmantot integrētajā un bioloģiskajā audzēšanā.
Smidzinājumi jāveic agri no rīta vai vakarā, jo nematodēm kaitē ultravioletie stari. Lietojot tās siltumnīcās, kur izmanto papildapgaismojumu, lampām apstrādes laikā un kādu laiciņu pēc tās jābūt izslēgtām. Jāņem vērā, ka darba spiedienam apstrādes laikā jābūt zemākam par 20 bāriem, lai nematodes neciestu. Ievadot nematodes substrātā caur pilienlaistīšanas sistēmu, ir svarīgi pievienot suspensiju ūdenim jau pēc filtriem. Audzējot inertajos substrātos, darba suspensiju pievieno laistāmajam ūdenim jau pirmajā laistīšanas reizē no rīta.
Vispār ir ļoti svarīgi izmantot sagatavotu suspensiju pēc iespējas ātrāk. Atšķirībā no ķīmiskiem AAL nav iespējams izmantot tikai daļu no iepakojuma, jo atvērtā iepakojumā nematodes drīz vien ies bojā. Lai noteiktu, vai suspensijā ir daudz dzīvu nematožu, jālieto mikroskops ar 15 reižu palielinājumu. Dzīvas nematodes lokās kā čūskas, bet beigtās ir taisnas.
Profilakses nolūkos veic vienu apstrādi pašā audzēšanas aprites sākumā, bet, ja kaitēkļi ir konstatēti, apstrādes atkārto ar 3–7 dienu intervālu, lai pārtrauktu kaitēkļa attīstības ciklu.
Dekoratīvo augu audzēšanā ar suspensiju apstrādā substrātu pirms sēšanas, piķēšanas vai spraudeņu spraušanas, jo tieši jaunie augi visvairāk cieš no trūdodiņu kāpuriem. Nematodes ir aktīvas 10–30 oC temperatūrā. Nav vērts izlaist tās augsnē, kas ir vēsāka par 10 oC. Augsnei izlaišanas brīdī jābūt pietiekami mitrai, bet tā nedrīkst būt pārmitra vai sausa.
Sphaerophoria sistēma pret laputīm
Ar šo nosaukumu tiek piedāvāta ziedmuša Sphaerophoria rueppellii. Tā ir laputu dabiskais ienaidnieks. Ziedmušas kāpuri ēd visu sugu laputis neatkarīgi no to izmēriem. Plēsīgie kāpuri ir aktīvi naktī, bet dienā slēpjas tumšās vietās, tāpēc tos grūti ievērot pēc izlaišanas. Par kāpuru klātbūtni liecina melnie ekskrementi laputu kolonijās. Sava attīstības posma laikā kāpuri spēj apēst līdz 200 laputu. 25 oC temperatūrā tas ilgst 9 dienas, zemākā temperatūrā – ilgāk. Ja laputu nav, kāpuri spēj iztikt ar citu barību – baltblusiņām, tripšiem vai tīklērcēm, tāpēc tos labāk izlaist siltumnīcā vai atklātā laukā profilaktiski. Pieaugušas ziedmušas barojas ar nektāru un ziedputekšņiem un spēj lidot relatīvi tālu, tāpēc veiksmīgi atrod laputu kolonijas. Vienā hektārā ziedmušas izlaiž vienā līdz trīs vietās.
Šī suga labi sadzīvo un nekonkurē ar citiem entomofāgiem, ko arī lieto laputu ierobežošanai: laputu lapsenīti Aphidius colemani un pangodiņu Aphidoletes aphidimyza. Rudens pusē Sferoforija kļūst mazāk aktīva, toties ir ļoti efektīva vasarā, it sevišķi karstā laikā (virs 30 oC), kad citas laputu ēdāju sugas ir mazāk efektīvas. Sferoforija ir aktīva plašā temperatūras diapazonā no 12 oC līdz pat 40 oC, tāpēc to var izlaist jau salīdzinoši agri. Atgādināsim, ka laputis kļūst aktīvas jau 4 oC temperatūrā.
Ziedmušu lieto dārzeņu un dekoratīvo augu aizsardzībai atklātā laukā un segtajās platībās integrētajā un bioloģiskajā audzēšanā.
Ziedmušas piedāvā plastmasas pudelītēs ar 100 kūniņām uz papīra strēmelēm. Tās izlaiž divas trīs reizes ar divu nedēļu intervālu. Izlaišanai ieteicams izmantot Biobox kastīti. To iekar augos tā, lai kastīte nesaskartos ar augsni vai substrātu un būtu pasargāta no tiešiem saules stariem. Atver pudeles ar S. rueppellii kūniņām vāku un ieliek kastītē. Atklātā laukā vai vietās, kur kūniņas apdraud putni, pudeles kaklu nosedz ar rupju sietu. Vienas divu dienu laikā no kūniņām izšķiļas ziedmušas. Augos, kas neizdala nektāru, izlaišanas vietu tuvumā ieteicams izvietot alises jeb Jūrmalas lobulārijas (Lobularia maritima), lai ziedmušām būtu barība un tās sekmīgi sasniegtu dzimumgatavību. Siltumnīcās alises var būt podos vai kastēs, atklātā laukā ziedošus augus ir drošāk iestādīt rindā starp kultūraugiem.
Kā visus entomofāgus sferoforija jāpasūta laikus un jāizlaiž tieši saņemšanas dienā, jo to ir iespējams uzglabāt tikai līdz 24 stundām tumšā vietā 8–10 oC temperatūrā.
Kalifornikus sistēma – jauns tīklērču ienaidnieks
Visi audzētāji zina, cik grūti aizsargāt augus no tīklērcēm, jo karstā laikā kaitēkļi ļoti strauji savairojas un izplatās siltumnīcā. Jau 30 gadus mūsu audzētāji cīnās pret tīklērcēm, izlaižot siltumnīcā plēsējērci fitosējulusu. Diemžēl šī plēsējērce ir mazāk aktīva pazeminātā gaisa mitrumā, bet, apēdot visus kaitēkļus, ātri iet bojā barības trūkuma dēļ. Fitosējulusam palīgā steidzas jauna plēsējērce Neoseiulus californicus jeb vienkārši – kalifornikus. (Agrāk šo sugu sauca Amblyseius californicus.) Šīs ērces ir iespējams izlaist profilaktiski, kamēr kaitēkļus vēl neredz. Svarīgi, ka šī ērce barojas ar pieaugušām tīklērcēm, to kāpuriem un arī oliņām, tāpēc spēj kontrolēt kaitēkļus ļoti efektīvi. Kalifornikus pacieš zemākas un augstākas temperatūras (aktīvs 5–38 oC), kā arī sausu gaisu. Kaut gan kalifornikus vislabprātāk pārtiek no tīklērcēm, tas barojas arī ar citu sugu ērcēm, tostarp sarkano augļu koku tīklērci (Panonychus ulmi), sarkano citrusaugļu ērci (P.citri), zemeņu ērci (Tarsonemus pallidus) un citām. Tāpat barības trūkuma periodā var baroties ar tripšiem un augu putekšņiem.
Kalifornikus sistēmu izmanto dārzeņu, ogulāju, dekoratīvo augu un koku, krūmu stādu aizsardzībai pret dažādām ērcēm un tīklērcēm. To piedāvā gan kā beramo materiālu pudelēs, gan arī tā sauktajos pavairošanas maisiņos. No šiem papīra maisiņiem plēsējērces caur jau izveidotiem sīkiem caurumiem iznāk pakāpeniski aptuveni sešu nedēļu laikā. Pavairošanas maisiņi ir ērtāki lietošanā un nodrošina vienmērīgāku un precīzāku plēsējērču izlaišanu.
Rhizocell un Greenstim
Dzīvie organismi mēdz būt arī mēslošanas līdzekļu sastāvā. Piemēram, jaunā līdzekļa Rhizocell sastāvā ir baktērijas Bacillus amyloliquefaciens celms IT45, kā arī rauga ekstrakts, lai nodrošinātu baktērijas straujāku un efektīvāku iedzīvošanos uz augu saknēm. Šīs baktērijas izdala enzīmus, kas uzlabo augsnē esošo fosfora un mikroelementu pieejamību augam, veido tā saukto bioplēvi uz saknēm, kas aizsargā tās no citu mikroorganismu iekļūšanas un izdala augšanas hormonus – auksīnus un gibberelīnus, kas veicina sakņu sistēmas attīstību. Baktērija ir efektīva uz vairāku sugu augu saknēm, tostarp uz viendīgļlapjiem (sīpoli, ķiploki, kukurūza, graudaugi) un zemenēm.
Greenstim ir augu izcelsmes līdzeklis to dabisko pretošanās spēku veicināšanai. Satur amīnskābes glicīnu un betaīnu. Šis līdzeklis uzlabo kalcija uzņemšanu un izmantošanu augā, samazinot lapu malas iedegas veidošanos, kā arī augļu plīšanu un sausās galotnes puves rašanos. Firmas Verdera (Lallemand pārstāvis Eiropā) veiktie pētījumi liecina, ka šis līdzeklis veicina augu noturību stresa apstākļos, piemēram, palīdz gurķiem pārdzīvot zemu temperatūru neapkurināmā plēves siltumnīcā agri pavasarī. Tas veicina kalcija izmantošanu, tāpēc augļi labāk uzglabājas, mazāk bojājas glabātavā.
Mēslošanas līdzekļi augu izturības veicināšanai
Latvijas dārzeņkopji jau sen ir pārliecinājušies, ka pareizi pabaroti augi labāk pretojas slimībām un kaitēkļiem. Daudzās saimniecībās regulārie smidzinājumi ar sēru saturošiem līdzekļiem ir kļuvuši par standarta tehnoloģijas elementu. Tāpat audzētāji ir novērojuši, ka smidzinājumi ar kompleksiem minerālmēsliem veicina kāpostaugu pretošanās spējas bakteriālajām puvēm. Visi zina par kalcija nodrošinājuma lomu cīņā ar krustziežu sakņu augoņiem. Jau 20 gadus dārzeņu audzētāji izmanto lapu mēslojumu Omex DP-98, lai veicinātu augu pretošanās spējas neīstajām miltrasām. Šogad speciālo mēslošanas līdzekļu klāstu papildina daži jaunumi.
Omex KingFolS satur sēru (72% pēc tilpuma) un palīdz augiem aizsargāties no īstās miltrasas (vairākām sugām) un ērcēm. Tas nav AAL un neiedarbojas tieši uz kaitīgo organismu. Sērs nodrošina augu ar izejvielu specifisko aizsargvielu ražošanai. Šis līdzeklis ir nopērkams arī 1 litra iepakojumā, tāpēc ir pieejams arī maziem audzētājiem. Sērs ir atļauts lietošanai bioloģiskajā lauksaimniecībā, kur augu aizsardzība ir vēl grūtāka.
Šo līdzekli labāk lietot profilaktiski, jo augam ir nepieciešams zināms laiks, lai to uzņemtu un izmantotu. Tāpat šo līdzekli var un ir ieteicams izmantot sīpolu, ķiploku un puķu sīpolu apstrādei pirms stādīšanas, lai mazinātu ērču bojājumus. Stādāmo materiālu var vienkārši izklāt vienā kārtā uz plēves, apsmidzināt ar līdzekļa suspensiju, ar koka grābekli apgrozīt sīpolus un vēlreiz apsmidzināt no otras puses.
Kokus un krūmus labāk apsmidzināt pavasarī, atsākoties veģetācijai. Šis mēslojums samazina arī sakņu trupes sēnes Armillaria mellea izplatību. Šī sēne pēdējā laikā izplatās tūju dzīvžogos.
Dentamet. Šim līdzeklim nav nekā kopīgā ar zobārstniecību. Tas satur mikroelementus – cinku (4%) un varu (2%), kā arī citronskābi. Pētījumi rāda, ka šādā formā šie elementi tiek uzņemti augā ātrāk nekā no sāļiem vai pat helātiem – jau divas stundas pēc apstrādes veikšanas – un straujāk iekļūst bioķīmiskajos procesos. Ar mikroelementiem pietiekami (ne par maz, ne par daudz) nodrošināts augs veiksmīgāk pretojas infekcijām, tostarp baktēriju izraisītām. Šo līdzekli var lietot arī sēklu pirmssējas apstrādei, bet ar ķīmiski kodinātām sēklām labāk neriskēt. Toties droši var veidot maisījumus ar Kelpak vai Prestop.
Pētījumi rāda, ka šis mēslošanas līdzeklis ir efektīvs pret vairākām baktēriju izraisītām slimībām, tostarp pret bakteriālo iedegu Erwinia amylovora. Bakteriālās slimības praktiski nav ārstējamas, vienīgie efektīvie līdzekļi varētu būt antibiotikas, bet to lietošana ir riskanta rezistences veidošanās dēļ. Mēslošanas līdzekļi, kas veicina paša auga aizsargspējas, pašlaik šķiet ļoti perspektīvi, un to profilaktiskā lietošana dārzeņu un augļu audzēšanā var kaut daļēji mazināt bakteriožu izplatību.
Granulēts organiskais mēslojums Agrosilver
Šis līdzeklis labi iederas tā sauktajā zaļajā filozofijā. Proti, no lauksaimniecības radīta piesārņojuma – cūku mēsliem – tiek ražots videi un cilvēkiem drošs sauss, granulēts mēslošanas līdzeklis ar konstantu sastāvu. Tie nav vienkārši izkaltēti un granulēti mēsli. Tie tiek termiski apstrādāti 60 minūtes 70 oC temperatūrā vai 30 minūtes 80 oC, tāpēc nesatur cilvēkiem bīstamus patogēnus (E.coli, salmonellu, Listeria u. c.), kā arī nesatur nezāļu sēklas. Tas ir lēnas iedarbības mēslojums ar NPK 2,5-5,5-1,5 un nedeklarētiem mikroelementiem. Šo līdzekli var izkaisīt un iestrādāt tieši tāpat kā minerālmēslus. Tam nav smakas, un tas novērš iespējamās domstarpības ar kaimiņiem. Līdzeklis satur 65% organiskās vielas, un ražotāji apgalvo, ka tā lietošana paaugstina organisko vielu daudzumu augsnē, bet aprēķini rāda, ka tas nav būtiski.
Cik lielā mērā organiskie mēslošanas līdzekļi paaugstina organisko vielu daudzumu augsnē?
Vienā ha ar aramkārtas dziļumu 20 cm ir 2000 m3 augsnes. Ja tilpummasa ir 1,5 kg/dm3 (tā var būt arī lielāka vai mazāka atkarībā no granulometriskā sastāva), tās ir 3000 t augsnes. Ja organiskās vielas daudzums ir 2% (Zemgalē tas bieži ir 1,9–3,7% līmenī), uz hektāru jau ir 60 t organiskās vielas. Ja mēs papildus iestrādātu kūtsmēslus 30–40 t/ha, pat tad, ja mitrums ir 90%, mēs iedotu 3–4 t/ha organiskās vielas un palielinātu esošo daudzumu par 5–6%.
Lietojot sauso organisko mēslojumu, tā deva ir atkarīga no augsnes analīzes rezultātiem, audzējamā auga un plānotās ražības, bet vidēji nepārsniedz 2 t/ha. Ja organiskā viela ir 65%, ar šo mēslojuma daudzumu esošos krājumus var papildināt par 1,3 t, kas minētās 60 t palielina tikai par 2%.
Protams, varētu nekritizēt kopumā ļoti labu mēslojuma reklāmu, bet ir svarīgi sekot līdzi augsnes kvalitātei, jo tā mēdz pasliktināties. Tas attiecas gan uz augsnes struktūru, gan pH līmeni un atsevišķo barības elementu daudzumu. Organiskā viela palīdz nodrošināt optimālu augsnes struktūru un veicināt bioloģisko daudzveidību augsnē. Tieši tāpēc ir svarīgi pārdomāt, ar kādiem līdzekļiem mēs ielabojam augsni un kādus izmantojam augu barošanai. Daži augsnes ielabotāji (salmi, zāģskaidas utt.) mēdz atņemt augiem slāpekli, turpretī, nodrošinot augus ar pilnvērtīgu ēdienkarti, ir iespējams paaugstināt organisko vielu daudzumu augsnē un veicināt augu veselību.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops