Viss par labiem kāpostiem. Šķirnes, audzēšana, ražas 0
Autore: Mārīte Gailīte
Pēc CSP datiem, viens mājsaimniecības loceklis 2016. gadā patērēja 7,78 kg svaigo kāpostu un 2,87 kg konservēto vai skābēto kāpostu. Ņemot vērā, ka 1 kg skābēto kāpostu ražošanai nepieciešams ap 2 kg svaigo kāpostu, var teikt, ka teju puse Latvijā saražotu kāpostu tiek pārstrādāta. Pēc LAD datiem, 2017. gada platībmaksājumiem tika pieteikti 653 ha dažādu kāpostu (tostarp 1,55 ha bioloģiski audzēto) un 49 ha ziedkāpostu. Tas ir tikai nedaudz vairāk kā 2016. gadā (642 ha kāpostu un 46 ha ziedkāpostu). Tas ir skaidrojams ar augstu kāpostu ražību, kuras dēļ kāpostu ražotāji jau samērā sen ir specializējušies un faktiski aizņēmuši visu vietējo tirgu. Apmēram 30% komerciālo kāpostu platību atrodas divās saimniecībās – SIA Dimdiņi Agro un z/s Ķaži. Ar kāpostu audzēšanu un pārstrādi nodarbojas arī daudzas mazākas saimniecības, bet arī tajās profesionālais līmenis ir augsts. Šie apstākļi nosaka kāpostu hibrīdu piedāvājumu Latvijā – sēklu tirgotāji cenšas piedāvāt tieši tādas kāpostu īpašības, kas atbilst audzētāju un patērētāju prasībām. Zīmīgi, ka ir palielinājies pret fuzariālo lapu dzeltēšanu, kā arī tripšiem izturīgu hibrīdu klāsts. Jaunumu vidū parādās arī hibrīdi mehanizētai novākšanai.
Agrie kāposti
‘Bolikor’ F1 (Syngenta). Agrīns hibrīds, veģetācijas periods 58–60 dienas, piemērots audzēšanai plēves siltumnīcās un atklātā laukā zem agrotīkla. Veido ļoti izlīdzinātas, apaļas, blīvas, 1,6–2,1 kg smagas galviņas uz augsta kacena. Tām ir ļoti laba iekšējā struktūra, lapas plānas. Pateicoties biezai vaska kārtai, galviņas ir veselīgas un ilgi nezaudē kvalitāti, kā arī neplīst, pat laikus nenovāktas.
‘Charmant’ F1 (Sakata). Vidēji agrīns hibrīds, veģetācijas periods 60–75 dienas. Veido apaļas, 1–2 kg smagas galviņas. Hibrīds labi pacieš karstumu, jo izturīgs pret fuzariālo lapu dzeltēšanu (Foc – Fusarium oxysporum) un galviņas iekšējo melnēšanu (kalcija trūkumu karstuma dēļ).
‘Katarina’ F1 (Bejo). Agrīns hibrīds, paredzēts audzēšanai zem plēves vai agrotīkla segumiem. Veģetācijas periods 59–60 dienas. Piemērots agrīniem stādīšanas laikiem, jo ir izturīgs pret salnu izraisītu izziedēšanu. Veido apaļas, ap 1–1,5 kg smagas, ļoti izlīdzinātas galviņas, samērā izturīgas pret puvi (agrie kāposti vasarā bieži inficējas ar Erwinia spp. izraisītu puvi, šis hibrīds no tās mazāk cieš). Ieteicamā augu biezība – 50–60 tūkst. augu/ha.
‘Tiara’ F1 (Bejo). Agrīns hibrīds audzēšanai plēves siltumnīcās (Polijā, stādot no marta vidus līdz aprīļa vidum, to novāc maija beigās vai jūnija pirmajās dienās). Galviņas apaļas, 1,5–2 kg smagas, uz gara ārējā kacena, kas atvieglo ražas vākšanu un mazina puves (Erwinia spp.) attīstības risku. Ilgi saglabājas svaigas pēc novākšanas. Veģetācijas periods vidēji 60–65 dienas. Ieteicamā augu biezība – 45–55 tūkst. augu/ha.
>’Traction’ F1 (Bejo). Vidēji agrīns hibrīds audzēšanai zem plēves vai agrotīkla segumiem un bez tiem. Galviņas apaļas, uz augsta ārējā kacena, 2,5–3,5 kg smagas, pēc novākšanas ilgi saglabā svaigumu. Piemērotas svaigam patēriņam un agrai pārstrādei. Veģetācijas periods 65–70 dienas. Ieteicamā augu biezība – 35–45 tūkst. augu/ha.
Hibrīdi pārstrādei
‘Adelco’ F1 (Syngenta). Ļoti līdzīgs hibrīdam ‘Ramco’ F1, bet ar augstu izturību pret fuzariālo lapu dzeltēšanu (Foc – Fusarium oxysporum) un tabakas tripsi (Tt – Thrips tabacii). Tāpat kā ‘Ramco’ tas veido lielas, 6–8 kg smagas galviņas ar lielu cukura daudzumu. Arī veģetācijas periods ir līdzīgs – 125–130 dienas. Atšķiras no ‘Ramco’ ar garāku un izturīgu ārējo kacenu, tāpēc ir piemērots arī mehanizētai novākšanai. Ieteicamā augu biezība – 25–30 tūkst. augu/ha.
‘Carbonara’ F1 (Syngenta). Strauji augošs hibrīds skābēšanai. Veģetācijas periods 100–105 dienas, paredzēts ražas novākšanai augustā, septembrī. Galviņas apaļas, lielas, 6–8 kg smagas, ilgi neplīst. Galviņām ir lieliska iekšējā struktūra ar īsu iekšējo kacenu. Galviņa izvietota uz augsta stabila kacena, tāpēc hibrīds ir piemērots arī mehanizētai novākšanai. Ārējās lapas ar zilganzaļu krāsu nedaudz atgādina virziņkāpostus, iekšējās lapas ir baltas. Hibrīdam ir spēcīga sakņu sistēma, tas labi padodas dažāda tipa augsnēs. Ir iespējams veidot ražas konveijeru, vienlaikus stādot un pakāpeniski vācot hibrīdus ‘Rington’ F1 (80–90 dienas), ‘Flexton’ F1 (85–95 dienas), ‘Carbonara’ F1 (100–105 dienas).
‘Professor’ F1 (Syngenta). Hibrīds pārstrādei un uzglabāšanai, veģetācijas periods 130–140 dienas. Piemērots audzēšanai ar dažādu augu biezību. Stādot tikai 27 tūkst. augu/ha, veidojas nedaudz saplacinātas, 8–9 kg smagas galviņas pārstrādei. Ar lielāku augu biezību izaug mazākas, 3–4 kg smagas, bet apaļas galviņas, kas piemērotas uzglabāšanai. Hibrīdam ir spēcīga sakņu sistēma, augi pārklāti ar biezu vaska kārtu. Hibrīds ir izturīgs pret fuzariālo lapu dzeltēšanu un tabakas tripsi.
Hibrīdšķirnes uzglabāšanai
‘Reaction’ F1 (Bejo). Vidēji vēlīns hibrīds svaigam patēriņam un vidēji ilgai uzglabāšanai. Veģetācijas periods 120–130 dienas. Pieder tā sauktajiem lielveikalu kāpostiem, jo veido nelielas, blīvas, ļoti veselīgas, apaļas, tikai 0,8–2 kg smagas galviņas, kas ilgi saglabā zaļo krāsu pēc uzglabāšanas. Hibrīds pacieš sabiezinātus stādījumus. Optimālā augu biezība – 45–60 tūkst. augu/ha.
‘Paradox’ F1 (Bejo). Vēlīns hibrīds, pēc izskata un audzēšanas ļoti līdzīgs ‘Lennox’ F1, bet izturīgs pret fuzariālo lapu dzeltēšanu. Veģetācijas periods 140–145 dienas. Hibrīds piemērots ilgstošai uzglabāšanai. Veido apaļas, blīvas, 3–4 kg smagas galviņas. Ieteicamā augu biezība – 30–40 tūkst. augu/ha.
‘Kaluga’ F1 (Bejo). Vidēji vēlīns hibrīds svaigam patēriņam un uzglabāšanai. Veģetācijas periods ap 130 dienu. Veido blīvas, apaļas, kvalitatīvas, 2–3 kg smagas galviņas, kas ilgi saglabā zaļo krāsu. Hibrīds pacieš sabiezinātus stādījumus (ja grib iegūt mazākas galviņas). Optimālā augu biezība – 35–50 tūkst. augu/ha. Hibrīds ir izturīgs pret fuzariālo lapu dzeltēšanu un tabakas tripsi.
‘Storka’ F1 (Takii seeds). Vēlīns hibrīds pārstrādei un uzglabāšanai līdz martam. Veģetācijas periods 130–140 dienas. Veido apaļas, blīvas, 3–4 kg smagas galviņas. Ieteicamā augu biezība – 40 tūkst. augu/ha.
‘Strukta’ F1 (Takii seeds). Spēcīgi augošs hibrīds pārstrādei salātos un skābēšanai, veģetācijas periods 100–110 dienas. Labi pacieš karstumu un sausumu, izturīgs pret fuzariālo lapu dzeltēšanu. Veido apaļas, ļoti blīvas, 3–5 kg smagas galviņas pievilcīgā tumši zaļā krāsā.
Koniskie kāposti
‘Caraflex’ F1 (Bejo). Vidēji agrīns konisko kāpostu hibrīds ar veģetācijas periodu ap 80 dienu. Piemērots svaigam patēriņam un uzglabāšanai. Veido 1–2 kg smagas saldas galviņas. Hibrīdam piemīt izturība pret fuzariālo lapu dzeltēšanu, tādējādi nodrošinot augstu kvalitāti arī karstā vasarā. Ieteicamā augu biezība – 60–80 tūkst. augu/ha.
‘Cape Horn’ F1 (Sakata). Ļoti agrīns hibrīds, piemērots audzēšanai sezonas sākumā un beigās. Veģetācijas periods 50–65 dienas. Labi pacieš aukstu laiku, neizzied. Veido 0,8–1,4 kg smagas galviņas ar īsu kacenu, lielisku struktūru un labām garšas īpašībām. Šis hibrīds ir ļoti populārs visā pasaulē.
Ziedkāposti
‘Charlot’ F1 (Bejo). Hibrīds audzēšanai vasarā un rudenī svaigam patēriņam un pārstrādei. Veido blīvas, baltas, pusapaļas formas galviņas. Audzējot vasarā, labi pacieš karstumu un īslaicīgu mitruma trūkumu. Veģetācijas periods vidēji 79–80 dienas. Ieteicamā augu biezība – 30–40 tūkst. augu/ha.
‘Almagro’ F1 (Syngenta). Hibrīds, kas ideāli piemērots ražai vasarā – svaigam patēriņam un pārstrādei (ātrsaldēšanai). Veģetācijas periods 80–85 dienas, kas faktiski nemainās arī nelabvēlīgos augšanas apstākļos. Veido lielas, blīvas, smagas, ļoti kvalitatīvas galviņas, ko ieskauj lielas lapas, aizsargājot no saules. Hibrīds labi pacieš nelabvēlīgus laika apstākļus. Piemērots stādīšanai vairākos termiņos un pakāpeniskai nemainīgi kvalitatīvas ražas vākšanai.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops