Jaunumi izstādē “Māja 2015” 0
“Būvniecības izstādes ir valsts ekonomiskās dzīves katalizators. Ja tā ir pamirusi, izstādēs stendi tukši. Šobrīd zāles bija piepildītas un mēs pat nevarējām uzņemt visus potenciālos dalībniekus, arī apmeklētāju skaits starp pēdējos gados notikušajām ir viskuplākais. Tas vieš piesardzīgu optimismu par Latvijas ekonomisko attīstību,” atzīmē Starptautiskās izstāžu rīkotājgrupas BT1 projektu grupas direktors Andris Pencis.
Būvkonstrukcijas
Patiesi, dalībnieku izstādē “Māja 2015” bija daudz un piedāvājumi interesanti. Jau pie ieejas skatītājus pārsteidza vācu “Layher” celtniecības sastatņu stends mājas veidā, ar kāpnēm, jumtu un skatu laukumiem. “Mums ir laba sadarbība ar Latviju. Esam likuši pagaidu jumtu Rīgas pilij un veidojuši “Rīga 2014″ paviljonu Esplanādē. Šeit būvnieki māk novērtēt labu un drošu produkciju,” pārliecināts Viktors Voroncovs, “Layher Baltic” ģenerāldirektors.
Turpat varēja apskatīt vēl neiepazītos skrūvpāļus, ko plaši izmanto gadījumos, kad tradicionālie celtniecības paņēmieni neder. Viena skrūvpāļa nestspēja ir no 0,5 līdz 35 tonnām, un to zemē iedziļina tik, cik nepieciešams, lai sasniegtu stingru grunti. “Ar skrūvpāļiem, piemēram, var bez bažām ezerā uz ūdens virsmas uzbūvēt divstāvu māju. Ja ir biezs kūdras slānis vai pārpurvojusies augsne, bieži skrūvpāļi ir labākā izeja, piedevām tie ir pietiekami lēti,” stāsta Rinalds Ozols, SIA “RST skrūvpāļi” valdes loceklis.
Izstādē bija labi pamanāmi pieredzējuši augsta līmeņa spēlētāji, piemēram, “Paroc” stendā demonstrēja jaunajiem būvnormatīviem piemērotas siltināšanas sistēmas, “Velux” atrādīja ekonomisku apgaismojumu regulējošu žalūzijas modeli, “Caparol” – fasādes krāsas, kas izgatavotas, izmantojot nanokvarca tehnoloģiju. Interesantā “Velux” celtniecības tehnoloģija tapusi Austrijā un caur Čehiju un Lietuvu ienāk Latvijā. “Sistēma sastāv no mineralizētu kokskaidu plāksnēm, putupolistirola, stiegrojuma un betona. Tās priekšrocība ir celtniecības ātrums,” stāsta Filogonijs Mikitavičus, uzņēmuma pārstāvis.
Instrumenti
Ar vērienīgu ekspozīciju Latvijas tirgū sevi pieteica viens no vadošajiem pasaules rokas elektroinstrumentu ražotājiem no ASV – “Milwaukee Electric Tools”, kura piedāvājumā ir ap 500 instrumentu un 3500 aksesuāru. “Instrumenti ir industriālas klases, spēcīgi un ilglaicīgi. Elektromotoros tiek izmantoti bezogles rotori, kas kalpošanas laiku palielina desmit reizes. Iebūvētā elektronika atslēdz instrumentu pārslodzes gadījumā. Jūtami lielāka ir jauda,” stāsta firmas “Ginalas” instrumentu pārdošanas vadītājs Artūrs Belijs.
Arī viens no pasaules līderiem celtniecības fēnu ražošanā vācu “Steinel” demonstrēja jaunumus. “Jaunajiem celtniecības fēniem var precīzi ieregulēt temperatūru un gaisa plūsmu. Meistariem patiks uz instrumenta stiprināms lāzera temperatūras skeneris, kas ļauj kontrolēt, piemēram, ādas virsmu, kas nedrīkst pārkarst. Pārdošanā ir mazas, elegantas līmpistoles, kas darbojas ar litija jonu akumulatoru,” stāsta Andris Tēraudkalns, SIA “Ambergs” vairumtirdzniecības vadītājs.
“”Bacho” tirgū piedāvā izcili ergonomiskus rokas zāģu rokturus, kam viegli nomaināmi asmeņi. Nopērkot vienu, toties labu rokturi, var ieekonomēt naudu un vairāku zāģu asmeņu uzglabāšana aizņem mazāk vietas,” iesaka Jānis Teteris, igauņu vairumtirgotāja “Toolmarketing” pārstāvis.
Interjers
Politiskā situācija veido savas dalībnieku korekcijas un šogad bijis vairāk dalībnieku no Ukrainas. Dekoratīvās keramikas darbnīcu “Detiles” no Kijevas Rīgā pārstāvēja īpašnieku Deņisenko ģimene, kuru darbnīcā top unikāla, glazēta šamota mozaīka. Pēc skices iespējams realizēt katru individuālu zīmējumu, un tas būs par 40% lētāk nekā līdzīgās Eiropas darbnīcās. Izstādē vēl nekas tāds nebija redzēts un izskatījās labi. Interjeros plaši pielieto dažādas joslas, karnīzes un griestu medaljonus, kas labi sakārto telpu.
No koka un ģipša interjera un eksterjera elementus izgatavo SIA “Stila elements”, īpaši pievilcīgi ir to vecinātā manierē apgleznotie ģipša dekori, kas liekas tikko noņemti no kādas romiešu villas. Savukārt prestižais beļģu “Orac Decor” demonstrēja, kā ar jaunās kolekcijas Antonio gaismas karnīžu palīdzību sienas iegūst pilnīgi jaunu 3D dizainu.
Košus elektriskos slēdžus, kas piemēroti dzīvespriecīgai mājai, demonstrēja vācu “Jung”. To tautiešu firmas “Berker” jaunajā konceptā “Generation R” elektriskos slēdžus izgatavo, izmantojot arī dabiskos materiālus – ādu, koku, cementu. “Dabiskie materiāli ir modē!” apliecina Olavi Prei, elektroinstalācijas izplatītājas igauņu firmas “Silman Elekter” valdes priekšsēdētājs.
Saimniecēm
“Dāmām par prieku tirgū parādās “Franke” termodrošās un trieciendrošās glazētās keramiskās māla izlietnes, kas ir vēl nebijis produkts,” stāsta veikala “Virtuves izlietnes” eksperts Juris Bogdanovs.
“Baltijas dolomīta” stendā demonstrēja modernos elektriskos “Relax” stila kamīnus, kas labi imitē īsta kamīna degšanu – ja kļūst drēgnāks, var ieslēgt elektrisko apsildi. “Dabiskos” dūmus nodrošina kamīna dārgākā sastāvdaļa – ultraskaņas ģenerators, kas sasmalcina ūdeni tik pamatīgi, ka tas vairs nekondensējas.
Bija arī mazi stendi, kas pārstāvēja vienu produktu. Piemēram, vienā tādā izstādes debitants – vietējā ražotāja SIA “RK69 Grupa” pārstāvis Raimonds Kalniņš – ar jaunu līdzekli “Sūnām-stop” piedāvāja palīdzēt tikt galā ar uzmācīgajām sūnām, kas apsēdušas, pieminekļus, fasādes un jumtus.