Jauns vakcinācijas centrs bērniem 0
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā izveidots vakcinācijas centrs, kas nodarbosies ar bērnu imunizāciju gan ambulatori, gan stacionārā, īpašu uzmanību veltot hroniski slimu bērnu vakcinēšanai, individuālu vakcinācijas plānu sagatavošanai un vecāku izglītošanai.
Pirmā lekcija notiks 9. maijā. Vecākiem, kas šaubās par to, vakcinēt vai nevakcinēt bērnu, centrā būs iespēja uzzināt alternatīvu viedokli, kā arī nepieciešamības gadījumā saņemt bērnu alergologa un imunologa konsultācijas. Ar ģimenes ārsta vai pediatra nosūtījumu gan bērna vakcinēšana ar imunizācijas kalendārā ietvertajām vakcīnām, gan speciālistu konsultācijas ir valsts apmaksāts pakalpojums.
“Pēdējos gados sabiedrībā rodas arvien vairāk jautājumu par vakcīnām, par slimu bērnu vakcināciju. Pieaug to bērnu skaits, kuri nav vakcinēti medicīnisku iemeslu dēļ. Arī vecāki izjūt nepieciešamību visas ar bērna vakcināciju saistītās neskaidrības pārrunāt ar speciālistiem,” uzsver jaunizveidotā centra vadītāja Dace Zavadska. Speciālistu papildu konsultācijas pirms vakcīnas saņemšanas nepieciešamas bērniem, kuriem ir cukura diabēts, sirds, nieru un citu orgānu hroniskas saslimšanas, kā arī priekšlaicīgi dzimušajiem un alerģiskajiem, kā arī tiem, kuriem pēc vakcinācijas bijušas komplikācijas vai ir aizdomas, ka tādas varētu rasties. Sarežģītākos gadījumos šos bērnus pēc vakcinācijas novēros stacionārā. Jaunajā vakcinācijas centrā bērnus par maksu būs iespējams sapotēt arī ar imunizācijas kalendārā neiekļautajām vakcīnām, piemēram, pirms došanās ceļojumā uz ārzemēm.
Bērnu ārstus uztrauc tas, ka būtiski pieaudzis to bērnu īpatsvars, kuru vakcinācija medicīnisku vai citu iemeslu dēļ nav veikta saskaņā ar nacionālo imunizācijas programmu. Laikā no 2000. līdz 2014. gadam Latvijā no infekcijām, no kurām pasargā valsts apmaksātas vakcīnas, miruši 35 nevakcinēti bērni. Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studenti izpētījuši, ka BKUS pēdējo desmit gadu laikā šādas infekcijas ārstētas vairāk nekā 700 bērniem. Bērni vidēji slimnīcā pavadīja astoņas dienas, un 96% no viņiem bija nepieciešama zāļu ievade vēnā, turklāt gandrīz katrs desmitais bērns ar difteriju vai garo klepu bija jāievieto intensīvās terapijas nodaļā.
UZZIŅA
Ik gadu Latvijā tiek veiktas aptuveni 800 000 vakcinācijas un saņemti aptuveni 60 ziņojumi par vakcīnu izraisītām blakusparādībām, pārsvarā – par paaugstinātu temperatūru.