Publicitātes foto

Jauns LTV raidījums pētīs Latvijas nostāstus un leģendas 0

Jauns dokumentālo stāstu cikls “Tas notika šeit”, ko Latvijas Televīzija (LTV) raidīs no 13. oktobra, atklās un pārbaudīs Latvijas nostāstus un leģendas, LA.lv uzzināja LTV.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Katrā raidījumā varēs redzēt, kā trīs vēsturnieki trīs dienās atklās trīs unikālus stāstus par kādu mazāk zināmu Latvijas vietu. Trešajā dienā katrs vēsturnieks iepazīstinās ar savu jaunatklāto stāstu un vietējie balsos par, viņuprāt, spēcīgāko stāstu, vislabāk pierādīto leģendu vai vispamatotāk apšaubīto mītu. Labākā vēsturnieku stāsta nosaukums tiks dots kādai īpašai vietai šajā pilsētā. Pirmais stāsts 13. oktobrī būs veltīts Viļķenei.

Latvija vairāku gadsimtu garumā ir bijusi dažādu vēsturisku notikumu krustpunkts. Dažādi laiki un dažādas politiskās iekārtas te atstājušas savu nospiedumu, un vietas – novadi, pagasti un nelieli ciemati – zaudējušas savus unikālos stāstus, iegūstot mūsdienām raksturīgo apslēpto aizmirstību.

CITI ŠOBRĪD LASA
Daudzu apdzīvotu un mazapdzīvotu vietu nostāsti, mīti un noslēpumi palikuši aizmirsti un neatklāti.

Tomēr katrai vietai ir savs stāsts. Raidījumā “Tas notika šeit” vēsturnieki Edgars Plētiens, Inna Gīle un Gatis Krūmiņš kopā ar Dāvidu Ernštreitu dodas uz piecām dažādām Latvijas vietām – Viļķeni, Vārkavu, Gramzdu, Birzgali un Stendi, – lai trīs dienas meklētu un pētītu unikālus stāstus, cilvēkus, notikumus, un apgāztu mītu, ka šajās vietās nekas ievērojams nav noticis.

“Mēs no jauna pārliecinājāmies, ka Latvija ir īsta stāstu krātuve,” priecājas raidījuma vadītājs Dāvids. “Filmējām nejauši izvēlētas vietās, kas nav līdz šim nav bijušas ceļotāju prioritārie galamērķi. Iespējams, ka pēc simts gadiem “Tas notika šeit” atklātos stāstus kāds pārbaudīs no jauna un gribēs zināt, kādēļ parks, ceļš vai iela nosauktā tādā vārdā par kādu tā tapa mūsu raidījuma veidošanas laikā,” viņš pieļauj.

“Vietu vēsture un reģionu vēsture ir tas, kas piesaista uzmanību,” uzsver studijas Mistrus Media producents Gints Grūbe. Jaunais LTV1 dokumentālais raidījums tapis, iedvesmojoties no Zviedrijas sabiedriskās televīzijas raidījumiem. Tie palīdzējuši atklāt leģendas, interesantus stāstus un piesaistīt apmeklētājus pavisam aizmirstām vietām. “Latvija no šāda skatu punkta ir vēsturiski uzlādēta vieta, kas jau sen bija pelnījusi daudz lielāku pavērsienu šo vietu izpētē,” atzīst Gints.

Raidījumā atklāsies dažādi pārsteidzoši un līdz šim nezināmi fakti, piemēram, par grāmatniecības uzņēmuma “Valters un Rapa” dibinātāju Arturu Valteru, to, kur un kā Latvijā tapa hercoga Jēkaba kuģi, kas ceļoja pa pasaules jūrām, sarežģīti cilvēku likteņi, traģiski mīlasstāsti un nostāsti, kas gadu gaitā pārvērtušies par leģendām, mītiem vai pat spoku stāstiem. Tiks apgāzti arī vairāki mīti un ļaužu iztēlē radīti stāsti, kas iepriekš kā neapgāžami fakti bijuši pat aprakstīti grāmatās.

Raidījumu cikla režisore ir Linda Olte, producentes Elīna Gediņa-Ducena un Inese Boka-Grūbe, laukuma režisore Lote Gediņa, operatori Jānis Šēnbergs, Jānis Kešāns un Jānis Saļms, skaņas ieraksta operators Tālivaldis Tālis Āboliņš. “Tas notika šeit” veidošanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogrammā “Latvijai – 100”. Raidījuma tapšanā palīdzējis arī Latvijas Nacionālais arhīvs.

Reklāma
Reklāma

Dokumentālo stāstu ciklu LTV1 ēterā varēs vērot no 13. oktobra, sestdienu vakaros, plkst. 21.25. Raidījumu būs iespējams skatīties arī sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REPLAY.lv. Pirmais stāsts – par Viļķeni!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.