Cenšas atslogot pašvaldību budžetu: ukraiņiem būs tiesības īrēt dzīvokļus 60 dienas par 600 eiro mēnesī 27
Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ministru kabinets nolēmis, ka no 20. jūlija Ukrainas civiliedzīvotājiem būs pieejams jauns atbalsta veids – līdzšinējā 300 eiro lielā atlīdzība par dzīvokļa īri mēnesī tiks paaugstināta līdz 600 eiro (kopā ar komunālajiem maksājumiem), bet ne ilgāk kā 60 dienas.
Savukārt, ja Ukrainas kara bēglis tiks izmitināts pašvaldībai piederošā īpašumā vai arī viesu namos vai hosteļos, tad valdība ir apsolījusies maksāt 15 eiro par personu diennaktī līdzšinējo 10 eiro vietā, bet nepārsniedzot 300 eiro mēnesī un ne ilgāk par 60 dienām.
Taču pašvaldībām šādas tiesības būs tikai tad, ja tajās ir sasniegti 80% no faktiski iespējamā izmitināto Ukrainas civiliedzīvotāju skaita un nav iespējams nodrošināt izmitināšanu citā pašvaldībā.
Valdība šādi lēmusi, ņemot vērā Rīgas domes priekšlikumus un brīdinājumu, ka 1800 bēgļiem draud palikšana bez pajumtes. Rīgas dome ir informējusi valdību, ka neesot iespējams atrast tirgū piedāvājumu dzīvokļu īrei par 300 eiro (ieskaitot komunālos maksājumus), jo saskaņā ar Rīgas pašvaldības aplēsēm, ņemot vērā vidējo tirgus situāciju, 40 m² liela dzīvokļa īres maksa sastādot no 489 eiro līdz 622 eiro mēnesī.
Savukārt izmitināšanas izmaksas pašvaldības īpašumā, valdījumā vai turējumā esot apmēram 300 eiro mēnesi par vienu personu. Tādējādi pastāvot risks, ka pašvaldībai nebūšot īpašumu, kuros izmitināt Ukrainas civiliedzīvotājus.
Savukārt Latvijas Pašvaldību savienība paziņoja, ka, stājoties spēkā valsts samazinātajam atbalstam par Ukrainas bēgļu izmitināšanu (tas tika samazināts no 300 eiro līdz 100 eiro par vienu personu), cita mītnes vieta būšot jāmeklē 3000 kara bēgļiem.
“Tas mazliet atslogos pašvaldību budžetu, tāpēc var uzskatīt, ka virziens ir pareizs. Taču, neraugoties uz to, problēmas samilzīs rudenī, kad pašvaldībām beigsies resursi. Kopējais problēmu klāsts, kas skar Ukrainas kara bēgļu izmitināšanu, mazāks nekļūst. Šis ir tikai pussolītis uz priekšu, bet tas nav ilglaicīgs risinājums. Valdības jaunais atbalsta veids mazinās spriedzi pašvaldību budžetos, bet es šaubos, ka daudz cilvēku atsauksies valdības aicinājumam un piedāvās izīrēt savus dzīvokļus par 600 eiro,” sacīja Latvijas Lielo pilsētu asociācijas vadītājs, Saeimas deputāts Viktors Valainis.
Pēc viņa teiktā, diezgan daudzi Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri dzīvojuši pie draugiem vai radiem, uzzinot, ka ir atbalsts par izmitināšanu pašvaldību īpašumā, to izmanto.
Savukārt Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Dainis Karols uzskata, ka lielāks finansiālais atbalsts Ukrainas kara bēgļu izmitināšanai tomēr palīdzēs uzlabot viņu stāvokli. Pašvaldībai bija noslēgti līgumi ar viesnīcām par ukraiņu izmitināšanu, taču atklājās, ka tomēr izmaksas ir lielākas nekā valdības noteiktais atbalsts.
“Talsu centrā dzīvokļu īres tirgus ir gana ierobežots un īres cenas ir gana augstas. Pat mūsu vietējiem cilvēkiem, kuri strādā, ir grūtības veikt šos maksājumus, nemaz nerunājot par ukraiņiem. Pašvaldība Jaunpagastā ir labiekārtojusi Virbu skolu ukraiņu vajadzībām. Šī ēka divus gadus stāvēja tukša. Drīz tajā varēs apmesties kara bēgļi, kuri līdz šim dzīvoja viesnīcā “Talsi”, kā arī Talsu sieviešu un bērnu krīžu centrā. Skolā varēs izvietot no 40 līdz 50 ukraiņus,” pastāstīja D. Karols.
Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Aino Salmiņš uzskata, ka Rīgā un arī citās lielajās pilsētās ar 600 eiro ukraiņu izmitināšanas problēmas netiks atrisinātas. Viņš norādīja, ka valdība neesot šo jautājumu saskaņojusi ar Latvijas Pašvaldību savienību.
Uzsākot Ukrainas civiliedzīvotāja izmitināšanu, pašvaldība izvēlas izmitināšanas ilguma veidu un informē par to Ukrainas civiliedzīvotāju. Valsts turpinās nodrošināt izmitināšanu, bet ne ilgāk kā līdz 2022. gada 31. decembrim, tiem Ukrainas iedzīvotājiem, kuriem tā nepieciešama būs arī pēc 60 vai 120 dienu perioda, ja persona atbalsta pagarināšanas brīdī atbilst Ukrainas civiliedzīvotāju likumā noteiktajiem kritērijiem.
Tās ir personas ar invaliditāti, pensionāri, grūtnieces un citas kategorijas.
Paredzēts, ka turpinot personu izmitināšanu, kas atbilst kādai no pieminētajām kategorijām arī pēc 60 dienām, tiks segti izdevumi šādā apmērā – privātpersonai (izīrētājam) 300 eiro mēnesī par mājokli vai par izmitināšanu pašvaldības īpašumā – 100 eiro mēnesī par katru personu, ja tiek izmitinātas ne vairāk kā trīs personas.
Ja mājvietā izmitinās vairāk nekā trīs personas, tad par katru nākamo personu sola maksāt no valsts budžeta 50 eiro mēnesī.