Foto – Edijs Pālens/LETA

Jauns analīžu tests, kas diagnosticē Alcheimera slimību jau pirms simptomu parādīšanās 0

Jauns asins analīžu tests ar 94% precizitāti var konstatēt Alcheimera slimību vēl pirms simptomu parādīšanās, ņemot vērā cilvēka vecumu un ģenētiskos riska faktorus, vēsta vietne huffingtonpost.co.uk, atsaucoties uz ekspertu pētījumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Zinātnieki no Vašingtonas Universitātes Sentluisā norāda, ka viņiem ir izdevies izmērīt Alcheimera olbaltumvielu amiloīdos beta līmeņus asinīs un izmantot šos datus, lai prognozētu, vai tās ir uzkrājušās smadzenēs.

Aptuveni 20 gadus pirms cilvēkiem rodas atmiņas zudums un Alcheimera slimībai raksturīgais apjukums, smadzenēs sāk veidoties kaitīgi olbaltumvielu uzkrājumi, teikts pētījumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rezultāti, kas publicēti medicīnas žurnālā “Neurology”, ir būtisks solis pretī asins analīzei, kas ļauj diagnosticēt slimību vēl pirms simptomu parādīšanās.

Pētījumā piedalījās 158 cilvēki, kas vecāki par 50 gadiem. Visi dalībnieki, izņemot 10, bija bez kognitīviem traucējumiem, un katrs nodeva vismaz vienu asins paraugu un viņa smadzenēm tika veikta viena pozitronu emisijas tomogrāfija (PET).

Foto-LETA/AFP

Cenšoties uzlabot testa precizitāti, pētnieki iekļāva vairākus galvenos Alcheimera slimības riska faktorus. Vecums ir lielākais zināmais riska faktors; pēc 65 gadu sasniegšanas slimības attīstības iespēja divkāršojas katrus piecus gadus.

Pētnieki cer, ka šī asins analīze pēc pāris gadiem būs pieejama ārstu kabinetos.

Pēc viņu paustā, ieguvumi no tā būs daudz lielāki, ja tiks veiktas procedūras, lai apturētu slimības procesu un novērstu demenci.

Neirologu vidū valda arvien lielāka vienprātība, ka Alcheimera ārstēšanai jāsāk pēc iespējas agrāk, ideālā gadījumā – pirms rodas kādi kognitīvi simptomi.

Ja slimība ir attīstījusies, cilvēka smadzenes jau var būt tik nopietni bojātas, ka, iespējams, nekāda terapija vairs nevar palīdzēt. Alcheimera slimība ir progresējoša centrālās nervu sistēmas deģeneratīva slimība, kuras raksturīgās iezīmes ir prāta spēju pasliktināšanās, atmiņas traucējumi un izmaiņas uzvedībā.

Slimība ir nosaukta vācu psihiatra Aloisa Alcheimera vārdā, kurš 1901. gadā pirmoreiz to aprakstīja. Slimība skar cilvēkus neatkarīgi no tautības un sociālekonomiskā stāvokļa. Tā galvenokārt tiek diagnosticēta cilvēkiem, kuri ir sasnieguši 65 gadu vecumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.