Jaunpilsoņi solīs uzticību un saņems dāvanas 13
Ministru kabinets (MK) šodien lems par Iekšlietu ministrijas sagatavotu noteikumu projektu, kuros noteikta īpašas svinīgas ceremonijas rīkošana par godu jauno pilsoņu uzņemšanai Latvijas pilsonībā.
Jau rakstīju, ka šopavasar, grozot Pilsonības likumu, Saeima cita starpā tajā iestrādāja normu, ka turpmāk Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā uzņemamie cilvēki īpašā svinīgā ceremonijā dos solījumu par uzticību Latvijai.
Valdībā šodien izskatāmais noteikumu projekts precizē kārtību, kādā norisināsies šī solījuma došana. Paredzēts, ka tam jānotiek īpašā svinīgā ceremonijā, telpā jābūt izvietotam Latvijas valsts karogam un Latvijas valsts ģerbonim, pasākuma sākumā tiek atskaņota Latvijas valsts himna. Noteikumu projekts no solījuma došanas atbrīvo personas ar invaliditāti, kuras funkcionēšanas ierobežojumu dēļ nevar nolasīt vai pašrocīgi parakstīt solījumu.
Pirmais ar ideju par šāda svinīga solījuma nepieciešamību nāca klajā Sabiedrības saliedētības komisijas deputāts Valdis Liepiņš (Reformu partija). Viņaprāt, tas ne tikai varētu veicināt nepilsoņu motivāciju naturalizēties, bet galvenais – stiprinātu jauno pilsoņu lojalitāti Latvijai. Kā norādīts Saliedētības komisijas naturalizācijas darba grupas sagatavotajā ziņojumā ”ceremonija nav tikai naturalizācijas procesa sekmīgs noslēgums, bet jaunā Latvijas pilsoņa ceļš uz pilnvērtīgu, garīgu iekļaušanos Latvijas pilsoņu lokā, latviešu sabiedrībā un kultūras dzīvē”. Darba grupa, mācoties no rietumvalstu pieredzes, rosināja paredzēt ne tikai formālos ceremonijas norises elementus, piemēram, Latvijas valsts himnas atskaņošanu, bet arī tematisku dāvanu pasniegšanu Latvijas pilsonības saņēmējiem, piemēram, ieejas kartes valsts muzejiem, nacionālajiem dabas parkiem un tamlīdzīgi. Deputāti cer, ka tas padziļinātu Latvijas pilsonības pretendentu izpratni par Latvijas valsts vēsturi un veicinātu sabiedrības saliedētību.
Līdz šim jaunpilsoņiem uzticības solījums bija tikai jāparaksta un nekāda svinīgā ceremonija šim mērķim netika rīkota, arī dāvanas izpalika. Tādēļ Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) būs nepieciešami papildu finanšu līdzekļi. Pēc IeM prognozēm, turpmākajos gados Latvijas pilsonību iegūs aptuveni 2500 līdz 3000 personu gadā. Gada laikā paredzēts organizēt 80 svinīgās ceremonijas (Rīgā – 18, Daugavpilī un Liepājā – katrā 12, Jelgavā, Valmierā un Ventspilī – katrā sešas, citās pilsētās – 20). Lai nodrošinātu pasākumu norisi atbilstoši likuma prasībām, nākamgad un turpmāk katru gadu PMLP būs nepieciešami 46 764 lati (66 539 eiro). Par šo naudu tiks gatavotas veidlapas, izsūtīti uzaicinājumi, nomātas un dekorētas telpas, pirkti ziedi un dāvanas jaunpilsoņiem. Pirmās desmit ceremonijas plānotas jau šā gada decembrī, un tām nepieciešami 7744 lati.
Uzziņa
Persona, kuru uzņem Latvijas pilsonībā, svinīgā ceremonijā dod un paraksta šādu solījumu:
* “Es, (vārds, uzvārds), dzimis/dzimusi (datums), kļūstot par Latvijas pilsoni, apsolu būt uzticīgs/uzticīga Latvijas Republikai.
* Apņemos būt lojāls/lojāla Latvijai un godprātīgi pildīt Latvijas Republikas Satversmi un likumus.
* Solos aizstāvēt Latvijas valsts neatkarību, stiprināt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, godīgi dzīvot un strādāt, lai vairotu Latvijas valsts un tautas labklājību. Apliecinu, ka mana rīcība nekad nebūs vērsta pret Latviju kā neatkarīgu un demokrātisku valsti.”