Jaunolainē gadiem netiek galā ar nelegālu atkritumu izgāztuvi 0
Viena eiro kapitāla uzņēmums SIA “Plastex” Jaunolainē, Jelgavas šosejas malā, izveidojis nelegālu atkritumu glabātavu. Lai gan informācija par šo izgāztuvi Valsts vides inspekcijas rīcībā ir jau piecus gadus un uzņēmums vairākkārt administratīvi sodīts, iedzīvotāji joprojām spiesti dzīvot pastāvīgos draudos. Pietiek tikai kādam garāmgājējam nejauši vai ļaunprātīgi nomest cigareti, lai pavirši iežogotie plastmasas atkritumi sāktu svilt un izdalītu veselībai kaitīgus ķīmiskus savienojumus.
Intensīvi izmantotās Jelgavas šosejas malā kādreizējo mehānisko darbnīcu teritorijā jau vismaz no 2011. gada glabājās apmēram divi tūkstoši tonnu plastmasas atkritumu. Maisi ar sasmalcinātām PET pudelēm un korķiem te sakrauti ne tikai ar sētu nožogotā teritorijā, bet arī ceļa malā. Stiepļu žogs laika gaitā ir sagāzies un savas funkcijas vairs neveic. Atkritumiem brīvi var piekļūt jebkurš garāmgājējs vai garāmbraucējs.
Tuvējo māju iedzīvotāji dzīvo nemitīgu draudu ēnā. Atkritumiem aizdegoties, viņi būtu spiesti elpot indīgas vielas. Arī pārliecības, ka no atkritumiem kaitīgās vielas nenonāk gruntsūdeņos, viņiem nav.
PET pudelēm degot, izdalās dioksīns, kas atstāj kaitīgu ietekmi uz aknām, reproduktīvo un imūnsistēmu, kā arī nervu un endokrīno sistēmu. Dioksīns no cilvēku un dzīvnieku organisma neizdalās, bet gan uzkrājas.
2000 tonnu PET pudeļu
Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes inspektors Edgars Bebrišs šai izgāztuvei uzmanību pievērsis pirms diviem gadiem, kad kāds kādreizējo mehānisko darbnīcu teritorijā strādājošs uzņēmums prasījis atļauju automašīnu izjaukšanai un uzglabāšanai.
Vides inspektori nelegālās atkritumu izgāztuves īpašnieku divas reizes saukuši pie administratīvās atbildības, liekot samaksāt naudas sodu, kā arī sakārtot teritoriju un atkritumus izvest. SIA “Plastex” soda naudas samaksājis, kā arī informējis vides inspektorus, ka līdz šim uz PET pudeļu pārstrādātāja AS “PET Baltija” rūpnīcu Jelgavā izvestas 14,5 tonnas atkritumu.
AS “PET Baltija” direktors Kaspars Fogelmanis apstiprināja faktu, ka aprīlī un maijā no SIA “Plastex”, noformējot atbilstošas pavad-zīmes, ir nopirkusi 14,5 tonnas plastmasas pudeļu un smalkumu, kas pārstrādāta PET pārslās.
Cik daudz atkritumu ir nelegālajā izgāztuvē, neviens nav rēķinājis. Izgāztuves īpašnieks skaidrojis, ka varētu būt apmēram divi tūkstoši tonnu. “Uzņēmuma īpašnieki ir apņēmības pilni sakārtot teritoriju,” skaidro inspektors. Viņš piebilst, ka šie atkritumi nav bīstami, jo mazgāti ar kalcinēto sodu un 80 – 90% glabājas aiz nožogojuma un uz betonēta seguma. “Uzglabāšana lielākai daļai atkritumu tiek kontrolēta,” piebilst E. Bebrišs. Viņš apstiprināja, ka šie atkritumi apkārtējiem bīstami kļūtu brīdī, ja tie aizdegtos. Tāpēc inspektors uzdevis vai nu aizvākt maisus ar plastmasu, vai to uzglabāšanu sakārtot atbilstoši vides prasībām. “Uzņēmums ir sācis veikt gan vienu, gan otru, proti, sācis izvešanu un papīru kārtošanu, lai varētu legalizēt saimniecisko darbību.”