Jauno vecāku atgriešanās darbā: viss par atvieglojumiem, virsstundām, atvaļinājumu 0
Man ir desmit mēnešus vecs bērns. Esmu izmantojusi daļu no bērna kopšanas atvaļinājuma un plānoju atgriezties darbā. Vai es varēšu strādāt tajā pašā amatā kā iepriekš? Vai būs iespējams strādāt īsāku darbadienu? Vai obligāti būs jābrauc komandējumā? Vai arī bērna tētim pienākas kādi atvieglojumi darbā? ANNA RĪGĀ
Darba likums un arī citi normatīvie akti ietver daudz tiesību normu, kas paredz priekšrocības un atvieglojumus strādājošiem vecākiem ar bērniem.
Atšķirīgas attieksmes un diskriminācijas aizliegums
Normatīvie akti nosaka visiem vienlīdzīgas tiesības uz darbu, saņemt nolīgto darba samaksu, kā arī taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus. Gan dibinot darba tiesiskās attiecības, gan visā darba tiesisko attiecību pastāvēšanas laikā, kā arī tās izbeidzot, ir aizliegta atšķirīga attieksme un diskriminācija. Ko var uzskatīt par diskrimināciju? Ja darba devējs, piemēram, nosaka zemāku atalgojumu nekā citiem par tādu pašu darbu, nepiedāvā iespēju paaugstināt kvalifikāciju, nepiešķir solīto algas pielikumu, nepaaugstina amatā, ja pastāv tāda iespēja u.c.
Bieži vien šāda diskriminācija skar tieši jaunos vecākus. Vecāku ikdienas rūpes par ģimeni, bērnu slimošana, bērnudārzs, skola (kur mammai un tētim jāpaspēj laikā) un citi iemesli nereti atsaucas uz situāciju darbā.
Jāsaglabā iepriekšējais darbs
Atgriežoties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, visbiežāk gadās saskarties ar faktu, ka mainījušies nodarbinātības nosacījumi, piemēram, likvidēta iepriekšējā darba vieta, tiek piedāvāts zemāk atalgots darbs u.c.
Darba likums nosaka, ka darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Ja tas nav iespējams, darba devējam jānodrošina līdzīgs vai līdzvērtīgs darbs ar ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.
Šie nosacījumi attiecas gan uz sievietēm, gan vīriešiem, jo bērna kopšanas atvaļinājumu drīkst izmantot abi vecāki.
SVARĪGI
Visur, kur Darba likumā minēts vārds “darbinieks”, tas attiecas ne tikai uz māmiņu, bet arī tēti.
Virsstundas, naktsdarbs, komandējums, atpūta
Darba likums paredz īpašu aizsardzību sievietēm vienu gadu pēc dzemdībām un bērnu ar krūti barojošām māmiņām.
Viņas drīkst:
• atteikties strādāt virsstundas;
• pamatojoties uz ārsta atzinumu, nestrādāt nakts laikā (nakts darbs ir no plkst. 22 līdz 6);
• pamatojoties uz ārsta atzinumu, neveikt tādu darbu, kas var radīt draudus savai vai bērna veselībai;
• nepiekrist doties komandējumā vai darba braucienā;
• nestrādāt nedēļas atpūtas dienās (piemēram, lai novērstu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas vai steidzama, iepriekš neparedzēta darba pabeigšanai);
• izmantot visu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pilnā apmērā, nepārceļot daļu no tā uz nākamo gadu.
Likums arī paredz, ka darbinieku, kuram ir bērns līdz triju gadu vecumam, nodarbināt nakts laikā drīkst tikai ar viņa piekrišanu.
Drīkst strādāt nepilnu darba dienu
Ja ģimenē ir mazs bērns, bieži vien dažādu apstākļu dēļ (piemēram, nav vietas bērnudārzā, bērns bieži slimo) nav iespējams strādāt pilnu darba laiku. Tādā gadījumā, vienojoties ar darba devēju, var strādāt arī nepilnu darba dienu. Nepilns darba laiks pēc paša darbinieka pieprasījuma jānosaka:
• sievietei pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam;
• ja sieviete baro bērnu ar krūti (visā barošanas laikā);
• darbiniekam (mammai, tētim), kuram ir bērns līdz 14 gadu vecumam vai bērns ar invaliditāti.
Darba samaksa gan tiks aprēķināta par faktiski nostrādāto darba laiku. Taču citi noteikumi (piemēram, atpūtas laiki, kārtējā atvaļinājuma garums) būs tādi paši kā normālu darba laiku strādājošajiem.
Pārtraukumi bērna barošanai
Darba likums nosaka tiesības saņemt pārtraukumus bērna barošanai ne tikai sievietēm un ne tikai bērna barošanai ar krūti.
Šādu pārtraukumu drīkst prasīt gan māmiņa, gan tētis, kuram ir bērns līdz pusotra gada vecumam. Tētis pārtraukumu var prasīt arī tad, ja māmiņa atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Taču par šādu pārtraukumu laikus jāpaziņo darba devējam – tātad darbiniekam pašam tas jāpieprasa.
Pārtraukumi bērna barošanai:
• nav īsāki par 30 minūtēm;
• tos piešķir ne retāk kā ik pēc trim stundām;
• ja darbiniekam ir divi vai vairāk bērnu līdz pusotra gada vecumam, piešķir vismaz stundu ilgu pārtraukumu;
• nosakot pārtraukuma piešķiršanas kārtību, pēc iespējas jāņem vērā konkrētā darbinieka vēlmes;
• pārtraukumus bērna barošanai var pievienot pusdienas pārtraukumam darbā, tos var pārcelt uz darba laika beigām, darba dienas ilgumu atbilstīgi saīsinot, kā arī vienojoties ar darba devēju, pārtraukuma laiku var piešķirt arī darbdienas sākumā;
• pārtraukumu bērna barošanai ieskaita darba laikā, saglabājot darba samaksu.
Darba devējs nedrīkst šādu pārtraukumu piešķiršanu atteikt vai censties izvērtēt, kā darbinieks to izmanto.
Īslaicīga prombūtne
Darbiniekam, kura aprūpē ir bērns līdz 18 gadu vecumam, ir tiesības uz īslaicīgu prombūtni bērna saslimšanas vai nelaimes gadījumā, kā arī lai piedalītos bērna veselības pārbaudē, ja šādu pārbaudi nav iespējams veikt ārpus darba laika. Par īslaicīgu prombūtni darbiniekam savlaicīgi jāpaziņo darba devējam.
Likums nenosaka šādas prombūtnes ilgumu (stunda, dažas stundas vai ilgāk). Tāpat netiek regulēta darba samaksa par šo laiku. Saistībā ar slima bērna kopšanu (līdz 14 gadiem) darbinieks ārstniecības iestādē ir tiesīgs saņemt darbnespējas lapu B.
Kārtējais un papildatvaļinājums
Arī atvaļinājuma izmantošanas kārtība ir labvēlīga jaunajiem vecākiem. Darbiniekam, kam ir bērns līdz triju gadu vecumam vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, jāpiešķir ikgadējais apmaksātais atvaļinājums vasarā vai jebkurā citā laika pēc viņa vēlēšanās.
Ja darbinieka aprūpē ir trīs vai vairāk bērnu vecumā līdz 16 gadiem vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadiem, vecākiem pienākas trīs apmaksātas papildatvaļinājuma dienas.
Ja aprūpē ir viens vai divi bērni vecumā līdz 14 gadiem, vecākiem pienākas vismaz viena papildatvaļinājuma diena. Ar iekšējiem normatīvajiem aktiem vai darba koplīgumā var noteikt arī citu regulējumu, piemēram, par diviem bērniem piešķirt divas papildatvaļinājuma dienas.
Vecākiem šāds atvaļinājums pašiem jāpieprasa darba devējam un jāizmanto līdz nākamajam kārtējam atvaļinājumam.
Aizliegums uzteikt darba līgumu
Likumā noteikts, ka darba devējs nedrīkst uzteikt darbu sievietei pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam vai ar krūti barojošai māmiņai (līdz bērna divu gadu vecumam). Izņēmums ir būtiski darba pārkāpumi vai darba devēja (uzņēmuma, iestādes) likvidācija.
Arī darbinieku skaita samazināšanas gadījumā vecākiem ar bērniem ir noteiktas priekšrocības. Darba devējam vispirms jāizvērtē darba rezultāti un kvalifikācija, bet, ja tie būtiski neatšķiras, priekšrocības palikt darbā būs darbiniekiem, kuri
• audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem;
• kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;
• kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma.
SVARĪGI
Visas šīs garantijas pienākas darbiniekiem, kuriem darbavietā ir noslēgts darba līgums. Ja pastāv cita veida nodarbinātība (piemēram, uzņēmuma līgums, autoratlīdzības līgums) vai vispār nav rakstiska darba līguma (tas jau ir nopietns darba tiesību pārkāpums!), priekšrocību un atvieglojumu nebūs.