Jauno priedīšu rūsa nav mirstamā kaite. Kā atveseļot kociņu? 0
Rūpīgi koptajā daiļdārzā priedītes jaunstādu piemeklējusi līdz šim neredzēta problēma. Pusmetru augstais stāds ir burtiski nosēts ar oranžas krāsas pūslīšiem. Tos aizskarot, parādās burkānu krāsas putekļi. Ko darīt, lai priedīti atveseļotu? MARUTA
Pēc LLU Augsnes un augu zinātņu institūta profesores, vadošās pētnieces Birutas Bankinas teiktā, tā ir pūslīšveida rūsa, ko ierosina sēnes no Coleosporium ģints. Mežā jaunajām priedītēm šī slimība sastopama katru gadu. Protams, jaunos stādījumus tas novājina, tomēr kociņi neaiziet bojā. Coleosporium ģints sēņu attīstībai nepieciešami divi augi – priede un, piemēram, māllēpe, pienaine, kas arī izraisa inficēšanos. Slimības skartajiem augiem uz skujām veidojas pūslīši – ecīdijas, kurās attīstās ecīdijsporas. Slimajiem skujkokiem samazinās fotosintēze, samazinās pieaugums, tomēr tie izdzīvo, jo galotnes pumpuri arvien ir dzīvi. Lai rūsa attīstītos, tai nepieciešami labvēlīgi klimatiskie apstākļi (mīkstas ziemas ar nokrišņiem), pārlieks augsnes mitrums, konkurējošu, lielu koku saknes jaunā stāda tuvumā.
Atveseļot skujkokus nevar, tomēr, lai stiprinātu izturību, dendroloģe Aija Kaškure iesaka kociņu mulčēt ar kūdru vai sekli ierušināt augsnē mizu mulčas smalko frakciju. Lai veicinātu jauno dzinumu augšanu, vēlams piebarot, piemēram, ar šķidro mēslošanas līdzekli Vito 4. Nobrūnējušās (3–4-gadīgās) skujas ieteicams savākt un iznīcināt. Ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus rūsas ierobežošanai nedrīkst lietot nedz mežā, nedz mazdārzā; tos atļauts izmantot tikai meža stādu kokaudzētavās.