Jauno partiju sezona atklāta: ar pašreizējo varu neapmierinātajam vēlētājam būs vismaz divi jauni politiskie spēki 12
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ar pašreizējo varu neapmierinātajam vēlētājam pirms nākamajām Saeimas vēlēšanām atkal plānots piedāvāt vismaz divus jaunus politiskos spēkus, kurus veidos no citām partijām 13. Saeimā ievēlētie deputāti.
Bijušais “KPV LV” premjera kandidāts Aldis Gobzems pagājušās nedēļas nogalē paziņoja par partijas “Likums un kārtība” dibināšanu. Drīzumā jaunu politisko spēku plāno pieteikt arī Vjačeslavs Dombrovskis, kurš bija “Saskaņas” kandidāts uz premjera amatu.
Ja desmit dienu laikā vismaz 201 cilvēks notariāli apstiprinās gatavību kļūt par Saeimas deputāta A. Gobzema izveidotās partijas “Likums un kārtība” dibinātāju un akceptēs tās pirmās attālinātās sapulces dokumentus, tad viņam beidzot būs pašam sava partija.
Interesi par politiku viņš izrādīja jau 2008. gadā, bet toreiz bija tikai viens no vairākiem valdes locekļiem Aigara Štokenberga dibinātajā partijā “Sabiedrība citai politika”.
Arī “KPV LV”, kurai viņš pievienojās tikai nepilnu pusgadu pirms Saeimas vēlēšanām, A. Gobzems palika Artusa Kaimiņa ēnā.
“Likumu un kārtību” viņš vadīs kopā ar neatkarīgo Saeimas deputāti Jūliju Stepaņenko, kura ievēlēta no “Saskaņas” kā toreizējā “Gods kalpot Rīgai” biedre. A. Gobzema partijai pievienojusies arī Saeimas deputāte Ļubova Švecova (ievēlēta no “Saskaņas”).
Sola kārtību, ko pats neievēroja
“Neviens netic, ka mēs iegūsim 51%, bet mēs ticam. Mums ir uzvarētāju gars, ar ko neviens netiks galā. Mūsu oponentiem tagad ir bailes,” tā A. Gobzems 2018. gada augustā sacīja savas dzimtās Kuldīgas laikrakstā “Kurzemnieks”, runājot par “KPV LV”.
Viņa retorikā nekas daudz nav mainījies, jo atkal A. Gobzems cer uz neapmierināto vēlētāju daļu, kurai vajag kādu jaunu spēku, kas sola pārmaiņas. “Kad mums vara atļaus tikties klātienē, mums būs īstā sapulce ar skaistām runām. Tad būs salūts, šampanietis un meitenes. Ticu, ka izveidosim lielāko un spēcīgāko politisko spēku, kas izmainīs Latviju,” pagājušajā piektdienā “Likuma un kārtības” dibināšanas sapulcē sacīja A. Gobzems.
Šoreiz debates izpalika, ja neskaita valdes locekļu kandidātu īsās uzrunas. Partijas valdē vēl būs Saeimas deputāte Karina Sprūde, ar kuru kopā A. Gobzems bija “KPV LV”, Ļ. Švecova, Agris Freifalts, Jānis Ronis, Liāna Teličenaite, Daniēls Āboliņš, Jānis Brūveris, Marita Klikiča, Jānis Zalte un Sandris Točs.
Revīzijas komisijā strādās bijušais Rīgas mērs Andris Ārgalis, kurš bijis “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK un Tautas partijā, bet vēlēšanās viņš neplāno kandidēt.
Jaunā politiskā spēka prioritātes būs saglabāt tradicionālās ģimenes vērtības, nodrošināt kvalitatīvu izglītību, taisnīgu atlīdzību par darbu. Ir solīts ieviest katra atbildību par savu darbu un valsti, celt godā uzņēmējus, kā arī veikt radikālas pārmaiņas valsts pārvaldē.
Partijas logo ir attēlota lūša kontūra. Pēc A. Gobzema paziņojuma cilvēki pamanīja nosaukuma līdzību ar Polijas konservatīvo partiju “Likums un taisnīgums”, kā arī nesenajiem Trampa paziņojumiem.
Taču lielāku rezonansi izraisīja šaubas par A. Gobzema paša spēju ievērot likumus un kārtību. Decembrī Saeima izteica A. Gobzemam rakstisku brīdinājumu par publiskiem aicinājumiem sabiedrībai neievērot normatīvos aktus, kas paredz Covid-19 ierobežojošos pasākumus.
Biedru sapulcē A. Gobzems skaidroja, ka nosaukums saistīts ar to, ka tagad parlaments neievērojot paša pieņemtos likumus, bet “šī nebūs partija, kas solīs, jo nav tāda laimes lāča”. Šajā partijā esot apvienojušies visdažādākie cilvēki.
Tās dibinātāja mērķis esot apvienot sabiedrību, latviešus ar krieviem. Ko līdzīgu savulaik solīja tagadējais uzņēmējs Ainārs Šlesers, par kuru dzirdēts, ka viņš varētu atbalstīt A. Gobzema politiskās iniciatīvas.
“Likumam un kārtībai” plāno pievienoties arī bijušais Rīgas domes deputāts Vjačeslavs Stepaņenko, kurš bija “Gods kalpot Rīgai”, bet pirms tam – arī A. Šlesera vadītajā LPP/”LC”.
“Ainārs ir mans draugs un tāds arī paliks, bet es nekomentēju citu cilvēku ieceres,” “Latvijas Avīzei” sacīja V. Stepaņenko, atbildot uz jautājumu, vai A. Šleseram varētu būt interese atbalstīt arī A. Gobzemu.
V. Stepaņenko, kas tagad ir zvērinātais advokāts, partijai pievienosies, jo viena no tās vadītājām ir viņa dzīvesbiedre J. Stepaņenko.
Par Gobzemu viņš saka: “Es rūpīgi sekoju līdzi Saeimas sēdēm, klausos debates – vairāk gan sievas uzstāšanos. Es redzu, ka viņš ir izaudzis. Prognozēju lielu politisko nākotni šai partijai. Paskatieties uz mani. Vai es varētu būt ielu cīnītājs, kas iet uz protesta vēlētāju,” vaicāja V. Stepaņenko.
Dombrovska partija noslēpumā tīta
Par Vjačeslava Dombrovska topošo partiju ir skopāka informācija. Politiķa ieraksts feisbukā liek domāt, ka viņš vēl tikai veido komandu, uzsverot arī to, ka nav jēgas dibināt otru “KPV LV” – tās mērķis bija gāzt pie varas esošos politiskos spēkus, nesaprotot, ko darīt pēc tam.
“”Revolucionārus” sev ātri pakārtoja tie, kurus viņi grasījās gāzt. Nepietiek būt pret valdošajiem un par visu labo,” raksta V. Dombrovskis.
Viņš partiju plāno nodibināt gada pirmajā pusē, norādot, ka to veido domubiedru grupa. Tajā ir arī Saeimas deputāte Evija Papule, ar kuru kopā viņš strādāja Izglītības un zinātnes ministrijā, pārliecinot arī startēt no “Saskaņas”, kurā viņa neiestājās.
Prioritāte būs ekonomiskās attīstības veicināšana un sabiedrības saliedēšana, lai tā netiek šķelta pēc etniskā dalījuma.
Ar Ļ. Švecovu reizē V. Dombrovskis atstāja “Saskaņu”, bet viņa savu izvēli jau ir izdarījusi un aizgājusi uz A. Gobzema partiju. Ļ. Švecova to “Latvijas Avīzei” pamatoja ar ideoloģiskām atšķirībām, jo V. Dombrovskis vairāk orientējoties uz liberālo spārnu.
Taču viņa jau 13. Saeimas vēlēšanās esot pieteikusi sevi kā mazā un vidējā komersanta interešu pārstāvi.
“Es redzu, ka vairāk varu būt noderīga partijai “Likums un kārtība”, ar kuras programmu saskan mani priekšlikumi. Sabiedrības noskaņojums liecina, ka pēc šāda politiskā spēka ir pieprasījums,” teica Ļ. Švecova.