Jauno akumulatoru īpatnības 0
Mobilajam telefonam ir litija jonu akumulators. Tas pēc divu gadu lietošanas sācis niķoties. Vai ir iespējams kādā veidā to reanimēt? Esmu dzirdējis, ka vajag vairākkārt pilnībā izlādēt un uzlādēt, un jācenšas pēc iespējas turēt pilnu bateriju. Vai tā var paildzināt šo akumulatoru mūžu? Viktors P. Cēsu rajonā
Par mobilo telefonu akumulatoriem joprojām klīst dažādi mīti, liekas, vainojamas ir iepriekšējās paaudzes izstrādājumu īpatnības, kas nekādā veidā neattiecas uz jaunajiem litija jonu un litija polimēra akumulatoriem.
Maldīgi domāt, ka brīdī, kad litija jonu akumulators ir nokalpojis savu mūžu, to var reanimēt, veicot pilnus uzlādes un izlādes ciklus. Šī apgalvojuma pamatā ir pieņēmums, kas balstās uz skābes akumulatoru un NiCd bateriju darbības principiem. Litija akumulatoriem jebkāda veida pārlāde vai pārizlāde nav vēlama, tā tikai samazina šo barošanas elementu mūžu. Pat vienu reizi pārlādējot vai izlādējot pārāk zemu, tiek nodarīti ievērojami bojājumi. Mēģinot šādā veidā atjaunot litija jonu akumulatoru, tas uz pāris uzlādēšanas cikliem nedaudz atgūst savu labo formu, bet pēc tam vēl straujāk zaudē ietilpību. Viena no pirmajām šo akumulatoru nepareizas ekspluatācijas pazīmēm ir intensīva sasilšana. Jāņem vērā, ka temperatūra virs plus 45 grādiem tiem ir kaitīga.
Uz jaunajiem litija jonu un polimēru akumulatoriem neattiecas arī apgalvojums, ka kalpošanas laiks palielināsies, ja jaunu vairākas reizes pilnībā uzlādēsiet un izlādēsiet.
Arī šis apgalvojums radies NiMH un NiCd akumulatoru ekspluatācijas noteikumu ietekmē, litija akumulatoriem šādi treniņi nav vajadzīgi, tie pat ir kaitīgi. NiMH un NiCd akumulatoriem šādi uzlādes cikli bija vajadzīgi, lai samazinātu to lielo iekšējo pretestību. Litija akumulatora iekšējā pretestība jau sākotnēji ir maza, tāpēc pielietot dziļās uzlādes un izlādes ciklus nav nepieciešams.
Nekādā veidā nepaildzināsiet arī litija jonu akumulatora mūžu, ja telefonu mēģināsiet turēt pēc iespējas maksimāli uzlādētu. Šis princips strādā tikai skābes akumulatoriem. Varētu teikt, ka ir pat otrādi. Ja litija jonu akumulatoru pilnībā uzlādē un pēc tam ilgu laiku nelieto (ierīce ir izslēgta), tam bojājas struktūra, kas ar laiku pārvēršas par nopietniem strāvas ietilpības zudumiem – samazinās darbības laiks. Litija akumulatori jāuzglabā nominālās ietilpības robežās, kas ir 40 – 60 % no pilnās kapacitātes. Jaunākās paaudzes datoriem atsevišķi ražotāji jau ir sākuši veidot gudrākus elektronikas uzraugus – kontrolierus, kas, ilgāk nelietojot ierīci, nosēdina bateriju uz noteikta lieluma ietilpības. Šis apgalvojums neattiecas uz mobilo telefonu vai citām portatīvajām ierīcēm, kuras regulāri lietojat ikdienā, jo tām uzglabāšana ar pilnu bateriju nedraud. Ieslēgtai ierīcei tā sāk sēsties līdz ar atvienošanu no lādētāja.
SVARĪGI
Litija jonu un polimēru akumulatoriem ir viens ļoti būtisks trūkums, par kuru ražotāji nerunā – tie ir pakļauti novecošanai. Skaitītājs ieslēdzas tajā brīdī, kad baterija tikko kā nonāk no konveijera. Pēc 2 – 3 gadiem akumulators vairs nav spējīgs atdot uzkrāto enerģiju, lai gan var būt pielādēts. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc litija jonu un litija polimēru akumulatori pēc garantijas laika beigām bieži vien ir jāmaina. Vienkārši tā ir šī akumulatora īpatnība, tāpēc ir jārēķinās, ka mobilajam telefonam pēc pāris gadiem ir jānomaina baterija.