Notver mirkli – izglīto 0
Lai novērstu nepilngadīgo izdarītos likumpārkāpumus, liela nozīme ir preventīvajam darbam ar nepilngadīgajiem. Valsts policija to realizē divos virzienos – gan kā vispārējo prevenciju – dažādu akciju, lekciju, reidu u.c. pasākumu ietvaros, gan kā individuālo prevenciju, kas paredzēta konkrētām personām, ar mērķi novērst un atturēt nepilngadīgās personas no noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas.
Sava nozīme ir arī tam, ka pie skolām dežurē policisti – tomēr viņu acu priekšā kaut ko lietot negribēsies. “Kaut gan tad, kad “spaiss” bija legāls, tam nebija nozīmes – pārdošanas vietas bija arī pie skolām,” atgādina Bergmanis.
Viņš novērojis, ka lielākais narkotiku lietošanas risks ir bērniem, kuri mācās viduvēji, kuriem nav hobiju vai viņi nenodarbojas ar sportu, un viņiem ir daudz brīvā laika. “Taču vissvarīgākā ir saikne ar bērnu. Ja vecāks ir pārstrādājies trijos darbos un nezina, kas ar bērnu notiek, tas ir risks. Svarīgākais ir būt kontaktā ar savu bērnu!“ Pirmo lietošanu ir ļoti grūti uzķert, parasti to nepamana, tāpēc tik svarīgi ir vienmēr ar bērnu runāt, būt ciešās attiecībās.
“Stop drugs” šobrīd aktīvi izglīto jauniešus un vecākus, jo svarīgākais ir “novērst pirmo momentu” – pirmo lietošanas reizi.
Arī policija izglīto. Īpaši, ja ir bijuši aizdomīgi signāli. Piemēram, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvalde katru gadu jauniešiem piedāvā iespēju mācību iestādēs tikties ar policijas pārstāvjiem, piesaistot dažkārt arī ārstus un citus speciālistus, preventīva rakstura nodarbībās par apreibinošo vielu, tostarp narkotisko vielu lietošanu, sekām un atbildību. „Vidzemes reģiona izglītības iestādes šo iespēju izmanto labprāt, taču visbiežāk šo tēmu mēs pārrunājam, diskutējot par vispārējās drošības jautājumiem, līdz ar to dažkārt laika trūkuma dēļ pārrunājam tikai aktuālākos un, mūsuprāt, svarīgākos jautājumus, neiedziļinoties niansēs,” teic Vineta Zēģele, piebilstot, ka “tieši tad, kad auditorijā policists jauniešiem ne tikai lasa likuma pantu, bet arī aizskar jaunieša iekšējo pasauli, pieminot sapņus un dzīves mērķus, jautājot, vai esat gatavi eksperimentēt ar savu dzīvību, auditorijā iestājas dziļš klusums. Lūk, tad gribam ticēt, ka jauniešos šaubu vairs nav par to, ka narkotiskās vielas nav domātas viņiem.”
Zemgales reģiona policija, skolai sākoties, saausās: „Sākoties pirmajam septembrim, mēs ieplānojam drošības dienas, kur darbinieki aktīvi runā gan ar skolotājiem, gan skolēniem par to, cik bīstami lietot narkotikas, kādas ir sekas,” stāsta I. Sietniece.
Katru nedēļu Latgales reģiona pilsētās notiek profilaktiskie reidi masu pasākumos, izklaides vietās, naktsklubos, spēļu zālēs u.c. Reidu laikā policija pārbauda aizdomīgas personas, dažkārt aizturot narkotiku tirgotājus un ilgi meklētas personas. Tāpat tiek rīkoti preventīvie pasākumi un lekcijas skolās ne tikai skolēniem, bet arī viņu vecākiem. „Uzskatām, ka par narkotiku lietošanu jāstāsta ne tikai jauniešiem, bet jāinformē arī viņu vecāki, lai viņi spētu atpazīt, vai bērns lieto narkotikas,” saka K. Belova.