Jaunieši izveidojuši savu simtgades kultūras notikumu topu 0
No 8. līdz 12. oktobrim Latvijas reģionos norisinājās Latvijas Kultūras kanona konkursa pirmā kārta, kurā jaunieši veidoja savu Latvijas simtgades kultūras pasākumu topu, informē Latvijas Kultūras akadēmijas komunikāciju speciāliste Aija Lūse.
Pasākumu izlase tika veidota kontekstā ar Latvijas kultūras kanonā iekļautajām vērtībām. Kultūras kanona vērtības pētīja, un to sasaisti ar aktuālo kultūras notikumu piedāvājumu meklēja un prezentēja 46 skolu komandas.
“Skolu komandas bija ieguldījušas lielu darbu gan pētnieciskās aktivitātēs, gan prezentāciju sagatavošanā, gan radošā savu viedokļu un vērtējumu komunikācijā: radīti video, sacerēti muzikāli skaņdarbi un iestudētas nelielas performances,” stāsta Aija Lūse.
Lielākā daļa komandu uzdevuma izpildē bija iesaistījušas arī citus klases un skolas biedrus. Interesanti, ka jaunieši notikumu izvēlē balstījās ne tikai uz savai vecuma grupai svarīgām vērtībām, domājot par to, kādi notikumi un vērtības būtu iekļaujamas “Latvijas skolas somas” piedāvājumā, bet runāja arī par vērtībām, kas nozīmīgas Latvijas iedzīvotājiem kopumā, sevišķi valsts simtgades kontekstā, tā apliecinot patriotismu un piederības izjūtas nozīmi.
Tādējādi pierādās klātbūtnes un līdzdalības lielā nozīme spējā pārliecinoši komunicēt un dalīties ar gūto pieredzi, – norāda rīkotāji.
Izvērtējot visos reģionos prezentētos notikumus, konkursa žūrija atlasīja populārāko un biežāk prezentācijās pieminēto notikumu un vērtību TOP 10, atzīstot tos par skolu jauniešu auditorijas spilgtāko Latvijas simtgades kultūras pieredzi.
Latvijas Kultūras notikumu TOP 10 jauniešu skatījumā:
- Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Pūt, vējiņi” (režisors Elmārs Seņkovs)
- Imanta Ziedoņa dzeja, muzejs, izstāde, fonda “Viegli” aktivitātes
- Koncertcikls “Latvijas gredzens” vai tā daļas
- Vispārējie latviešu Dziesmu un deju svētki
- Dzejas dienas
- Rokopera “Lāčplēsis”
- Kultūras kanona orientēšanās spēle Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
- Latvijas muzeju kopizstāde “Latvijas gadsimts”
- Latvijas spēlfilma “Bille” (režisore Ināra Kolmane)
- Rainis – muzeji Berķenelē, Jasmuižā, Tadenavā
- Rudzu maize, tās cepšanas pieredze dažādās vietās
Konkursa otrā kārta – radošais seminārs notiks 2019. gada 11. janvārī Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu pasts” Rīgā. Otrajā kārtā komandas kopā ar Latvijas simtgades biroja, “Latvijas skolas somas” iniciatīvas, Latvijas Nacionālā kultūras centra, Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārstāvjiem un ekspertiem apgūs Latvijas jaunā, arī strīdīgā un Latvijas sabiedrībā atšķirīgi vērtētā kultūras mantojuma veidošanās, tā digitalizācijas un citus mantojuma mūsdienu saglabāšanas paņēmienus.