Jaunie uzlādē ēteru: Latvijas televīziju dziesmoto raidījumu talanti un klišejas 0
Nostradams reiz pareģojis – pienāks laiks, kad ļaudis savos mitekļos pulcēsies pie maziem mājas altārīšiem, un tie pārņems viņu prātus un laiku. Ja tā padomā, redzējums sen piepildījies televīzijas veidolā, kas joprojām piesaista miljoniem skatītāju uzmanību, pat par spīti modīgākajiem datoriem, planšetēm un citiem jaunpienācējiem. “Mājas Viesis” jaunajā iknedēļas formātā arī palaikam piesēdīs pie “altārīša”, lai rubrikā “Vizieris” dalītos ar jums iespaidos par redzēto.
Šoreiz par pārraidēm ar dziedāšanu. Ja var ticēt auditorijas mērījumiem, kopš septembra divus mēnešus visu Latvijas televīziju programmu virsotnē ar vairāk nekā 180 tūkstošiem skatītāju turas šovs “Izklausies redzēts”. Neteikšu, ka tas būtu liels pārsteigums, jo raidījums veidots pēc ļoti populāra, ārzemēs jau pārbaudīta parauga. TV3 versijā līdzās dalībnieku centībai un ieguldītajam darbam iejusties kāda vairāk vai mazāk pazīstama dziedātāja balsī un “ādā” līdzvērtīgu ieguldījumu gribētos sajust arī no viņu vērtētājiem. Iepriekš sagatavojies žūrijas loceklis negarlaikos skatītājus ar formāliem komplimentiem vai izplūdušām pārdomām, bet gan dažos saturīgos teikumos spēs novērtēt snieguma veiksmes un neveiksmes. Allaž interesants ir Jāņa Šipkēvica komentārs, kas izklaidei iedod arī izglītojošu piešprici. Pārējiem vērtētājiem, ar dažiem izņēmumiem, jāpacenšas izteikties īsāk, kodolīgāk un, ja vien iespējams, arī asprātīgāk. Pēdējais vēlējums attiecas arī uz Laura Reinika tekstu autoriem.
Sabiedriskā televīzija LTV1 kanālā ņem uz skaitu – novembrī brīvdienu vakari piepildīti ar veseliem trīs dziedamraidījumiem, no kuriem es balsotu par bērnu un jauniešu mūsdienu dziesmu konkursu “Balss pavēlnieks”. Jaunie tā uzlādē ēteru, ka pat piekasīgajam Saimonam Kauelam no “Britu talantiem” būtu ko brīnīties! Raidījums vēl prasās pēc uzlabojumiem – vadītājas Agneses Rakovskas ārēji košajam tēlam pietrūkst atbilstoša satura darbībā un runā, bet Renāra Zeltiņa pāri plūstošā aktivitāte un pļāpīgums jāsavāc kompaktākā formā – kas vienam par daudz, otram – paknapi. No žūrijas gribētos dzirdēt ne tikai pelnītas uzslavas, bet arī vērtīgus ieteikumus – katram dalībniekam.
Šlāgermūzikas stabilo popularitāti apliecina LTV1 “Latvijas sirdsdziesma” (iepriekš – “Latvijas šlāgeraptauja”) ar gandrīz 100 tūkstošiem skatītāju. Raidījums šosezon esot ieguvis vizuālas un saturiskas pārmaiņas, taču ekrāns ir nežēlīgs kā rentgens un parāda jaunās versijas vājās vietas gan režisora, gan vadītāju darbā. Velgai Vītolai Latvijas Radio2 formāts pagaidām izklausās vairāk pa kaulam, sarunas televīzijā sanāk pastīvas, pietrūkst kvalitatīvas žurnālistikas, abi vadītāji sirgst ar tekstu klišejām. Veco mūzikas ierakstu un klipu jēga raidījuma ievadā laikam saprotama ir tikai pašam režisoram, tāpat kā lapaiņiem un smilgaiņiem pārpildītā studija.
Muzikālajā spēlē “Mana dziesma” LTV1 ar smuko Dagmāru Leganti un seksa seriāla guru Intaru Rešetinu vadītāju tronī, kas bagāta ar uzdevumiem un pārbaudījumiem, jūtos kā lūriķis, pa atslēgas caurumu skatoties svešu ballīti. Pasākums sāk garlaikot, ja dalībnieki mazāk pārzina tematu – kā sanāca ar vīru komandu raidījumā par “Čikāgas piecīšu” dziesmām.
Patīk ideja, ka LNT laikavecis Māris Grigalis raidījumā “Mūsu labākās dziesmas” kluba atmosfērā runājas ar populāru grupu dalībniekiem un dod iespēju viņu skaņdarbus dziedāt jaunajiem dziedātājiem. Ja vien veidotājiem izdotos radīt patiesu klubiņa sajūtu ar nelielu fanu pulku un viegli dūmakainu bildi, mazliet noņemot decibelus vadītājam, sanāktu skatāms gabals.
Kurš ir labākais “dziedošā raidījuma” vadītājs?
Lauris Reiniks – “Izklausies redzēts“ TV3
33%
Dagmāra Legante – “Mana dziesma“ LTV1
9%
Intars Rešetins – “Mana dziesma“ LTV1
10%
Guntis Skrastiņš – “Latvijas sirdsdziesma“ LTV1
14%
Velga Vītola – “Latvijas sirdsdziesma“ LTV1
13%
Agnese Rakovska – “Balss pavēlnieks“ LTV1
7%
Renārs Zeltiņš – “Balss pavēlnieks“ LTV1
3%
Māris Grigalis – “Mūsu labākās dziesmas“ LNT
10%