Ilustratīvs foto. Studenti Anatomikumā.
Ilustratīvs foto. Studenti Anatomikumā.
Foto – LETA/Evija Trifanova

Jaunie rezidenti “sprukās”: spiesti lietot citu ārstu e-veselības profilus 1

Visi rezidenti e-veselības sistēmā aizvien nevar veikt likumā paredzētās funkcijas, tostarp izrakstīt parastās receptes un darbnespējas lapas, šonedēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā sacīja Jauno ārstu asociācijas pārstāve Ieva Glāzere.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Nacionālā veselības dienesta direktora vietniece informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Linda Freimane gan informēja, ka pirmie rezidenti, kuri var strādāt e-veselības sistēmā, jau ārstē Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, tomēr neminēja, kad izmaiņas varētu gaidīt visi Latvijas rezidenti.

Jauno ārstu pārstāve norādīja, ka rezidentiem kā ārstniecības personām, kuras drīkst izrakstīt receptes un darbnespējas lapas, taču nav sertificētas, nereti jāizmanto citu ārstu e-veselības profili, lai varētu veikt attiecīgās darbības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Glāzeres paustā, patlaban Latvijā ir 1000 rezidentu, un lielākā daļa no viņiem nevar strādāt ar e-veselības sistēmu, kas ļoti apgrūtinot darbu.

Glāzere norādīja, ka rezidenti šo situāciju risinot, izmantojot jebkura cita sertificēta specialitātes ārsta, kurš nav pacienta ārstējošais mediķis, profilu, turklāt Jauno ārstu asociācija nosūtījusi Veselības ministrijai (VM) vēstuli, ka šādas darbības nav grūti veikt un šī realitāte varētu tikt izmantota arī ļaunprātīgi, jo darbības iespējams veikt, pat ārstam to nezinot.

Arī Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs iepriekš norādījis uz to, ka e-veselības sistēmā rezidenti nevar izrakstīt receptes. Kalējs uzskata, ka visvairāk no šī lieguma cieš slimnīcas, kurās ir visvairāk rezidentu, turklāt, pēc viņa paustā, nereti brīvdienās, sestdienās un svētdienās lielākais darbs slimnīcā gulstas tieši uz rezidentu pleciem.

Biedrības priekšsēdētājs ir neizpratnē, kāpēc, piemēram, piektā gada rezidents, kuram ir liela pieredze, “nespēj ārstēt savu pacientu tikai tāpēc, ka sistēma to viņam aizliedz”.

Kā ziņots, no 1.janvāra Latvijā tika sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana. Pagaidām ieviesta elektroniska darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite, tomēr līdz šī gada beigām iecerēts ieviest papildu funkcionalitāti e-veselības sistēmā – elektronisku nosūtījumu pie ārsta jeb e-nosūtījumu.

Virknē gadījumu medikamentus joprojām jāizraksta uz papīra recepšu veidlapām, tai skaitā, ja e-receptes izrakstīšana nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ.

Reklāma
Reklāma

Saukārt Nacionālais veselības dienests (NVD) aicina rezidentus, kuri nespēj piekļūt e-veselības sistēmai, vērsties Veselības inspekcijā (VI), aģentūrai LETA sacīja dienesta pārstāve Evija Štālberga.

Štālberga norādīja, ka e-veselības sistēmā rezidentiem ir nodrošināta pieeja, un viņi var veikt nepieciešamās darbības, turklāt gan Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, gan Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā rezidenti jau izraksta parastās e-receptes.

Štālberga norādīja, ka šajā jautājumā svarīgi saprast, ka e-veselības lietotāji tiek veidoti pēc Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra datiem. Proti, ja rezidentam nav piekļuves e-veselībai, tas ir saistīts ar pieejamajiem datiem šajā reģistrā.

Šī iemesla dēļ NVD aicina rezidentus, kuriem nav nodrošināta piekļuve e-veselībai, pārliecināties, vai visa informācija reģistrā ir pilnīga un korekta. Veidojot pieejas e-veselības sistēmai, tiek pārbaudīti Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra dati, uzsvēra Štālberga.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.