Jaunie ierobežojumi ļāvuši būtiski palielināt no uzturlīdzekļu nemaksātājiem atgūtās summas 1
No šī gada janvāra līdz maijam regresa kārtībā valsts budžetā atgūti nemaksātie uzturlīdzekļi 4 661 683 eiro apmērā, kas ir par 69% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, pastāstīja Tieslietu ministrijas (TM) pārstāve Alise Dārzniece.
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) norādīja, ka, neskatoties uz to, ka atgūto līdzekļu apjoms ar katru gadu pieaug, viņš uzskata, ka joprojām nepieciešams domāt par uzlabojumiem uzturlīdzekļu sistēmā, demonstrējot nulles toleranci pret uzturlīdzekļu ļaunprātīgiem nemaksātājiem ne tikai no valsts, bet arī sabiedrības puses.
“Bērna uzturēšana ir vecāku pienākums, kura nepildīšanai nav un nevar būt nekādu attaisnojumu, vēl jo vairāk, ja valsts piedāvā iespēju iesaistīties savu finansiālo iespēju robežās,” sacīja ministrs.
Ja uzturlīdzekļu parādnieks negūst ienākumus un nav reģistrējies kā bezdarbnieks Nodarbinātības valsts aģentūrā, ir uzskatāms, ka viņš izvairās no bērna uzturēšanas.
Vienlaikus Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācija (UGFA) var lemt arī par medību, sporta, kolekcijas, kā arī pašaizsardzības šaujamieroča iegādāšanās, realizēšanas, glabāšanas un vai nēsāšanas atļaujas darbības apturēšanu parādniekiem, kuri nenodrošina savu bērnu ar uzturlīdzekļiem, vienlaikus izlietojot finansiālos līdzekļus aktivitātēm un hobijiem, kas prasa finansiālu ieguldījumu.
Aprīlī pieņemtie grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā papildus paredz regulējumu, kas dod parādniekiem iespēju nokārtot savas saistības labprātīgi. Proti, uzturlīdzekļu parādniekam, kurš divu gadu laikā no likuma grozījumu spēkā stāšanās dienas nosegs savu pamatparādu UGFA, tiks dzēsti likumiskie procenti.
Visi maksājumi, kas UGFA būs saņemti periodā no šī gada 1.jūlija līdz 2021.gada 30.jūnijam tiks novirzīti pamatparāda segšanai. Ja minētajā periodā pamatparāds tiks segts, tad likumiskie procenti būs dzēsti un uzturlīdzekļu parādniekam tie nebūs jāmaksā.