Par sadārdzinājumu nav sajūsmā arī citi 16
Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrības “Kuldīgas labumi” vadītāja Gunita Šternberga atzīst, ka Dundagas puses zemnieku saimniecības īpašnieks nav vienīgais, kurš noraizējies par “Sadales tīkla” ieviestajiem tarifiem.
“Par tiem neesmu sajūsmā ne es, ne tie visi Kuldīgas puses mājražotāji, kuri ražošanā izmanto elektrību,” viņa saka. “Elektrības cenu paaugstinājums sadārdzinās ražojumu pašizmaksu, bet tā savukārt produktu cenu. “Sadales tīkls” varbūt būs ieguvējs. Bet iznākumā zaudēs iedzīvotāji.”
Arī Kuldīgas mājražotāja Baiba Cine, kura ar zīmolu “Baibas gardumi” piedāvā mājās ceptas tortes no dabiskiem produktiem, man atzīst, ka, ražošanā izmantojot trīsfāžu strāvas pieslēgumu, izjutīs šo sadārdzinājumu. “Manis ceptajām tortēm un citiem gardumiem būšu spiesta pacelt cenu. Bet tas savukārt var samazināt pieprasījumu, ņemot vērā, ka kuldīdznieku spējas kaut ko nopirkt jau tā ir ierobežotas.”
Tādējādi neatbilst patiesībai “Sadales tīklu” solījums ar jaunajiem tarifiem vērsties pret tiem, kuri neizmanto elektroenerģiju. Tie sāpīgi sit pa pirkstiem mazajiem ražotājiem.
Uzziņa
Pēc uzņēmuma “Sadales tīkls” jaunā tarifu plāna, kuru apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, Latvijā ap 750 000 mājsaimniecībām, kurām ir vienfāzes pieslēgums, no 1. augusta tiek ieviests fiksēts maksājums par elektrības piegādi – 1,50 eiro mēnesī, papildus izdevumiem par patērēto elektrību.
Savukārt mājsaimniecībām ar triju fāžu pieslēgumu fiksētās mēneša maksas apmērs būs atkarīgs no ampēros (A) mērāmās jaudas.
Kā pašlaik rēķina uzņēmumā “Sadales tīkls”, piemēram, 20 A trīsfāžu pieslēgumos, kuros elektroenerģija netiek patērēta, turpmāk mēneša rēķins pieaugs par fiksēto maksu 4,84 eiro (ieskaitot PVN). Ar mazu elektroenerģijas patēriņu – 100 kWh mēnesī – kopējais rēķins pieaugs par 3,35 eiro. Ja patēriņš būs 400 kWh mēnesī, tad gala rēķins samazināsies par 1,13 eiro. Bet patērējot 600 kWh, tas samazināsies par 4,10 eiro mēnesī.