FOTO: Scanpix/ ©MPI04/Capital Pictures/LETA

Jaunības eliksīrs: vairākas slavenības apgalvo, ka ir atklājušas jaunu līdzekli pret novecošanu 13

Vairākas slavenības apgalvo, ka ir atklājušas jaunu līdzekli pret novecošanu, raksta izdevums “Daily Mail”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sapnī pēkšņi un strauji tu krīti bezdibenī.. Par ko brīdina šie sapņi?
Vērsis – “Lexus”, Lauva – “Lamborghini”: kurš auto ir piemērots jūsu Zodiaka zīmei 16
Kokteilis
4 zodiaka zīmes, kuras visbiežāk salauž partneru sirdis 4
Lasīt citas ziņas

NAD – molekula, kas dabiski veidojas organismā, tiek pārdota tablešu, šķidruma un intravenozā formā, un to lieto gan sportisti, gan aktieri un modeles.

Džo Rogans, Heilija Bībere un Kortnija Kardašjana ir starp zvaigznēm, kas apgalvo, ka šis produkts palīdz viņiem justies enerģiskākiem, jaunākiem un veselākiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nikotīnamīda adenīndinukleotīds (NAD) ir molekula, ko ražo mūsu organisms un kas palīdz veidot un aizsargāt DNS, ražot enerģiju un veidot jaunas šūnas.

Tas ir ļoti svarīgs palīglīdzeklis gandrīz visās mūsu organisma darbībās. Kad esam jauni, mūsu organisms efektīvi ražo NAD.

Cilvēkiem novecojot, tās ražošana lēnām samazinās, un pētījumi liecina, ka tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc mēs, novecojot, parasti jūtamies sliktāk.

Tomēr zinātnieki brīdina, ka vēl nav izstrādāts NAD produkts, ko mūsu organisms varētu izmantot tāpat kā dabiski saražoto NAD.

Neraugoties uz skepticismu, NAD uztura bagātinātāju lietošanu atbalsta slavenības.

“Es lietošu NAD visu atlikušo mūžu, un es nekad nenovecošu,” jokojot teica modele Heilija Bībere.

“Man ir vairāk enerģijas, es jūtos ļoti enerģisks. Es jūtos lieliski,” teica komentētājs un populāra podkāsta vadītājs Džo Rogans.

“Tam ir tik daudz priekšrocību, un man tas ļoti patīk,” 2023. gadā sociālajā tīklā Instagram dalījās Kortnija Kardašjana, nosaucot NAD par “ģenētisko atslēgu uz ilgmūžību”.

Teorētiski šie preparāti varētu darboties, jo NAD ir svarīgs visam, ko dara mūsu ķermenis.

“Tās [NAD molekulas] ir pamatā visa, ko mēs ēdam, pārvēršanai visā, ko mēs darām, un visā, kas mēs esam,” izdevumam Business Insider teica profesors Čārlzs Brenners.

Tāpēc zinātnieki sāka pētīt, vai, pievienojot mūsu organismam vairāk NAD, varētu mazināt novecošanos. Pirmie pētījumi bija daudzsološi.

Reklāma
Reklāma

Sistēmu bioloģijas institūta (Institute for Systems Biology) 2023. gada pētījumā tika konstatēts, ka NAD prekursoru lietošana vairāk nekā gadu paildzināja peļu mūža ilgumu par 8,5 procentiem.

Palielinot NAD daudzumu organismā, varētu novērst novecošanu un ar to saistītās problēmas, 2015. gadā publicētajā pārskatā norādīja Ēriks Verdins, pētnieks no Kalifornijas Universitātes Sanfrancisko.

Taču, kā teikts viņa pētījumā, joprojām nav noskaidrots, kādu ietekmi uz organismu atstāj papildus NAD lietošana.

Astoņu gadu laikā zinātne ir guvusi nelielu progresu tādu produktu izstrādē, kurus organisms patiešām var izmantot.

Lai gan NAD pats par sevi ir noderīgs, tā lietošana tablešu veidā vai intravenozi ne vienmēr darbojas.

Tas ir tāpēc, ka molekula ir tik liela, ka, lietojot to šādā veidā, tai var būt grūti iekļūt šūnās.

Tas padara NAD uztura bagātinātājus, intravenozās injekcijas un dzērienus, kādi tie ir pašlaik, “diezgan bezjēdzīgus”, izdevumam Business Insider sacīja ārste Dr. Sabīne Donnai, kura pēta šo medikamentu ilgmūžības klīnikai Londonā.

Zinātnieki iesaka NAD uztura bagātinātāju vietā lietot uztura bagātinātājus, kurus organisms var izmantot kā izejvielas NAD radīšanai pašā organismā.

Tas ietver tādus produktus kā niacīns, nikotīnamīda ribosīds, nikotīnskābe un citus.

Citi pētnieki uzskata, ka labākais veids, kā iegūt vairāk NAD, nemaz nav ar uztura bagātinātājiem – tas ir veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes.

Īpaši piemēroti NAD veidošanai organismā ir tādi pārtikas produkti kā brokoļi, gaļa, zivis, rieksti un graudaugi.

Mediķe norāda, ka, iespējams, tikai daži cilvēki ar veselības traucējumiem vai īpašām ar vecumu saistītām problēmām varētu gūt patiesu labumu no NAD bagātinātājiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.