Visi labi 1
Taupīgi saimnieki lielākoties pērk tērauda radiatorus. Piedāvājums ir fantastisks, katrs ražotājs un izplatītājs tiešām slavē tikai savu preci, sak, palūkojiet, cik smuki tie bleķi izlocīti, cik gludi nostrādāti un vēl ar trīskārtu pārklājumu, tur rūsa mūžam netiks klāt!
Apkures sistēmu ierīkotāji šos stāstus uztver pragmatiskāk, paši strādā pārsvarā ar 5–6 firmu produkciju, nesmādējot arī to, ko uzņēmīgāks pasūtītājs pats nopircis. Iespējamie misēkļi radiatoriem – vai nu par lielu, vai mazu, jo pirmajā gadījumā būs vienkārši par karstu. Privātmājā šo problēmu risina, uzliekot termoregulatorus, bet dzīvoklī ērtāk ir atvērt logus, jo kopējā mājā taupīt siltumu nav lielas jēgas.
Guntis Šantars spriež, ka radiatoru izvēle praksē notiek tikai pēc izmēriem – garums, platums un profila biezums. Tehniskā ziņā visi esot vienādi, arī kvalitāte līdzīga, tāpēc nav būtiskas nozīmes, vai nepieciešamo jaudu nodrošina mazliet garāks vai īsāks radiators. Vienīgā atšķirība ir cenā, kas lielā mērā atkarīga no ražotāja nosaukuma vai zīmola. Dārgākie esot austriešu, lētākie – čehu, paši priekšroku dodot vāciešiem, zelta vidusceļam. Konkrētus nosaukumus minēt nav vērts, jo to ir pārāk daudz.
Īsāk sakot, jauni radiatori kalpo labāk, ja uzstādīti atbilstīgi telpas lielumam (10% jaudas rezerves ir pilnīgi pietiekami!) un ja siltuma zudumi mājoklī nav acīm redzami. Viss pārējais – gaumes lieta un naudas jautājums. Starp citu, ja no radiatoriem regulāri noslauka putekļus, tie silda labāk!
PADOMS
Kur izvietot
Apkures radiatorus vislabāk izvietot zem loga, lai pirmām kārtām uzsildītu vēso gaisu, kas rodas pie loga. Sienai, pie kuras liek radiatoru, jābūt labi termoizolētai, lai zaudētu pēc iespējas mazāk siltuma. Šā iemesla dēļ radiatorus nedrīkst iekārtot nišās, kur plānāka ārsiena, arī platas palodzes un biezi aizkari nav vēlami, jo traucē gaisa cirkulācijai. Silts gaiss pie auksta stikla atdziest ātrāk nekā pie sienas, tāpēc radiatorus neiesaka izvietot pie vitrīnu logiem, kas sākas no grīdas.