Vienkāršs aprēķins 1
Apkures radiatori ir ļoti vienkāršs pirkums. Principiālā izvēle – tērauds, čuguns vai alumīnijs. Pirmie ir vislētākie, pazīstami daudzstāvu namos kopš padomju laikiem, otrie – krietni dārgāki, tāpēc jaunus parasti iegādājoties galvenokārt dizaina mērķiem, trešie – jau tik cienījama prece, ka piemērota vien apskatīšanai vai izmantošanai īpašos gadījumos, kad nav citu variantu, piemēram, parastajam tērauda radiatoram nav vietas. Alumīnijam siltuma atdeve ir daudz labāka. Tas nozīmē, ka pietiek pat ar 2–3 reizes mazāku virsmu, lai telpā iegūtu vēlamo komfortu. Arī čugunam tā ir mazliet lielāka nekā tēraudam, bet, pragmatiski spriežot, ieguvums tomēr neatsver vienas sekcijas (ribas) cenu.
Lietas būtība: siltuma atdeve ir atkarīga nevis no radiatoru veida, bet gan to virsmas platības un pievadītā ūdens temperatūras. Daudzdzīvokļu ēkās tā parasti ir +65…+75 °C, privātmājās – arī +70…+90 °C.
Ražotāji ir smalki aprēķinājuši, cik liels radiators spēj piesildīt telpu attiecīgajā temperatūras režīmā. Pārdevējam atliek tikai biezās tabulu mapēs atrast attiecīgo rūtiņu, lai atkarībā no istabas lieluma izteiktu attiecīgo piedāvājumu un nosauktu preces cenu. Tātad interesentam iepriekš vēlams precīzi noskaidrot apsildāmos kvadrātmetrus, jo griestu augstums lielākoties ir 2,5 vai 2,8 m.
Ir pieņemts uzskatīt, ka normālos apstākļos viena kvadrātmetra apkurei nepieciešami 80–100 W siltuma jaudas, energoefektīvajās ēkās – daudz mazāk. Vēsture klusē, kāda bijusi reālā atdeve mazajiem padomju laika konvektoriem, kas daudzstāvu namos lielākoties nodrošināja vien izdzīvošanas temperatūru, bet tolaik arī būvniecības kvalitāte bija gluži cita. Tagad praktiķi radiatoru izvēlē izmanto apaļo skaitli (100 W) gan rēķināšanas ērtības, gan iespējamo siltuma zudumu dēļ. Piemēram, 20 m2 telpā vajadzīgi vismaz 2 kW. Ja dzīvoklī svilpo vējš, problēmu teorētiski var atrisināt, uzliekot lielākus radiatorus, lai sildītos uz kaimiņu rēķina, kamēr visi par apkuri maksā proporcionāli platībai, bet to nepieļauj namu apsaimniekotāji. Privātmājā līdzīgā situācijā tūdaļ var paaugstināt siltumnesēja temperatūru, sadedzinot vairāk kurināmā, bet to ilgi netur saimnieka maks – lētāk ir likvidēt zudumus. Lūk, arī visa siltināšanas jēga, kas lielā mērā nosaka radiatoru jaudas aprēķinus!