Bloki, “pirkstiņi” un plēsējērces. Jauni elementi siltumnīcu tehnoloģijās 0
Jūlija vidū siltumnīcu konstrukciju un aprīkojuma piegādātājfirma “A.M.Ozoli”, atklājot jaunu biroju un noliktavas, rīkoja nelielu semināru Baltijas valstu siltumnīcu audzētājiem, kurā iepazīstināja klātesošos ar saviem sadarbības partneriem un to jaunākajiem piedāvājumiem.
Jauni minerālvates substrāti dārzeņu audzēšanai
Seminārā firmas Grodan pārstāvis Kšištofs Fatels iepazīstināja audzētājus ar tā sauktajiem jaunās paaudzes minerālvates substrātiem, kurus ražo pēc jaunākās tehnoloģijas NG 2.0. Audzētāji pazīst šīs firmas minerālvates substrātus ļoti sen – Latvijā jau 20 gadus, bet pa šo laiku ir mainījušās gan pašas siltumnīcas, gan audzēšanas tehnoloģijas (papildu apgaismojums ziemā, gurķu audzēšana ar nolaišanas metodi), tāpat ir izveidoti jauni gurķu, tomātu un papriku hibrīdi. Piemēram, gurķus tagad audzē divās trijās apritēs, izmantojot nātrija vai LED apgaismojumu. Savukārt tomātus potē uz dažādiem potcelmiem un audzē vienā pagarinātā apritē no februāra līdz novembrim. Katram hibrīdam un audzēšanas metodei ir nepieciešama atšķirīga laistīšanas stratēģija.
Tieši tāpēc firma Grodan arī radīja gurķiem, tomātiem un paprikām speciāli piemērotus substrātus pēc NG 2.0 tehnoloģijas. Galvenā šīs tehnoloģijas priekšrocība ir tā, ka barības šķīdums izplatās substrātā ievērojami vienmērīgāk nekā iepriekš, tāpēc agronomam ir vieglāk nodrošināt augu ar mitrumu, barības elementiem un gaisu, tātad vieglāk arī ietekmēt tā augšanu un attīstību. Firma ieviesa šo ražošanas tehnoloģiju 2016. gadā, un tagad jau ir uzkrāta praktiskā pieredze jauno substrātu izmantošanā.
No katra substrāta markas ražo blokus, kubus un pirkstiņus dēstu audzēšanai. Tas ir svarīgi, jo nodrošina labāku un straujāku sakņu attīstību pēc pārstādīšanas. Tiesa, mūsu saimniecības lielākoties izmanto Somijas firmā Sigg Plant audzētus dēstus, bet šī firma biežāk izvēlas citu minerālvates substrātu. Pašlaik minerālvates bloka standarta izmēri ir 100 x 20 x 7,5 cm, bet tiek ražoti arī 10 cm augsti bloki. Pats Kšištofs ir pārliecināts, ka jau tuvākajos gados 10 cm augstie bloki kļūs par standartu, jo nodrošina labākus apstākļus sakņu sistēmas attīstībai. Pašlaik tiek ražoti NG 2.0 substrāti Grodan Supreme paprikām (10 cm augsts), Grodan Prestige gurķiem un tomātiem un Grodan Master 10 cm tomātiem, kurus audzē zem lampām.
Pēc poļu un franču audzētāju pieredzes, substrāts Grodan Prestige nodrošina gurķiem un tomātiem strauju augšanas startu un intensīvu veģetatīvu augšanu vasarā, kad parasti karstuma un lielas ražas slodzes dēļ augšana kļūst vājāka. Savukārt pavasarī un rudenī, kad laika apstākļi veicina veģetatīvu augšanu, Prestige dod iespēju vadīt augu ģeneratīvā virzienā. Līdz pašām aprites beigām turpina veidoties jaunas saknes bloka augšdaļā. Nav arī vajadzīgs izgriezt vairākus drenāžas caurumus, pietiek ar vienu. Šim substrātam šķiedras ir izvietotas vertikāli, tāpēc ir vieglāk nodrošināt nepieciešamu drenāžas apjomu, tādējādi regulējot EC (sāļu koncentrācija) sakņu zonā. Laistīšanas stratēģija ir atšķirīga no ierastās. Substrāta augšējais slānis ir sausāks nekā iepriekš, bet mitruma daudzums vidējā daļā ir lielāks. Vienlaikus arī EC sakņu zonā ir nedaudz zemāka, tātad augi labāk izmanto barības elementus un mazāk mēslojuma aiziet drenāžai. Tas ir labi gan videi, gan audzētāja maciņam.
Tomsystem augu pietīšanai
Tiesa, gan gurķiem, gan tomātiem tradicionālās pietīšanas vietā bieži izmanto speciālus plastmasas gredzenus jeb klipšus. Pēdējos gados tos piedāvā pat amatieru vajadzībām. Gredzeni mazāk traumē augus (nav jābaidās, ka stingra aukla iegriezīsies stublājā), bet prasa papildu izdevumus pašu gredzenu iegādei un papildu darbu to uzlikšanai. 2012. gadā pasaules tirgū parādījās jauns aparāts tomātu un gurķu gredzenošanai – Tomsystem. Tas ir neliels ar roku pārnēsājams aparāts, kas veido gredzenus no metāla skavām un būtiski atvieglo darbu. Nav jāmeklē gredzeni kabatā vai kastē, nav jāskatās, kur tiem ir labā vai kreisā puse, nav jāieloka aukla. Gan ārzemju, gan Getliņu Eko audzētāju pieredze liecina, ka šā aparāta lietošana palielina darba ražīgumu par 40%. Piemēram, Getliņos viens cilvēks spēj apstrādāt hektāru tomātu četru dienu laikā. Šo aparātu var izmantot arī gurķu pietīšanai, bet tas ir atkarīgs no gurķu augšanas ātruma, īsās galotnītes mēdz izslīdēt no gredzena, bet garās var arī nolūzt. Klātesošo interese par šo aparātu bija ļoti liela, diemžēl tā cena dažiem šķita atbaidoša.
Jaunie bioloģiskie līdzekļi
Šogad Latvijā tika piereģistrēti divi jauni entomofāgu produkti, ko ražo Beļģijas firma Biobest. Tie ir Kalifornicus sistēma un CBS sistēma. Kalifornicus sistēma ir plēsējērce Neoseiulus californicus (iepriekš Ambliseius californicus), kas pārtiek no dažādām ērču sugām, tostarp tīklērces (Tetranichus urticae) un zemeņu ērces (Tarsonemus pallidus), kā arī no sarkanās koku ērces (Panonychus ulmi) un dažām citām. Svarīgi, ka šī plēsējērce labi pacieš karstumu un labi attīstās 30–38 oC temperatūrā un pazeminātā gaisa mitrumā. To izmanto ne tikai dārzeņu siltumnīcās, arī audzējot dekoratīvos augus un koku un krūmu stādus, tāpat tā ir ļoti noderīga ogulāju audzēšanā. CBS sistēma ir tās pašas plēsējērces cita preparatīvā forma, proti, nevis konteineri ar plēsējērcēm, bet speciāla papīra maisiņi, kuros atrodas gan 100 pieaugušas (imago) plēsējērces, gan jaunākas attīstības stadijas. Šīs paciņas iekar augos, un turpmāko sešu nedēļu laikā no katras iznāk vēl ap 1000 plēsēju.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops