Foto-Flickr/jonny.hunter

Jaundzimušo drošībai automašīnās un mājoklī 0

Gaidot mazuli, vecāki mēdz gatavoties šim notikumam un jau laikus gādā nepieciešamās lietas. Ko der ielāgot?

Reklāma
Reklāma

Automašīnai

Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Lasīt citas ziņas

Drošības sēdeklīti automašīnai vajadzētu iegādāties jau pirms dzimšanas, lai, pirmo reizi dodoties mājās, to varētu izmantot. Ja nav iespēju nopirkt, to var īrēt vai aizņemties.

Sēdeklītis automašīnā jānovieto tā, lai mazuļa seja būtu vērsta uz priekšu – tādā pašā virzienā kā visi pārējie mašīnas sēdekļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rietumeiropā ir pieņemts, ka jaundzimušo neļauj vest mājās, ja nav sēdeklītis. Latvijā šādas prakses nav, taču Rīgā nu jau ir pat attiecīgi aprīkoti taksometri.

Mājoklī

Jāierīko mazuļa pārtīšanas vieta. Vispiemērotākais ir speciāls galds. Protams, bērnu var pārtīt arī viņa gultiņā, bet māmiņai tas nav īpaši ērti. Var izmantot gultu vai dīvānu, taču šādā gadījumā bērnu vajadzētu norobežot ar spilveniem, lai pasargātu no krišanas. Svarīgi atcerēties, ka bērnu ne uz mirkli nedrīkst atstāt bez uzraudzības uz pārtinamā galda, gultas vai dīvāna! Bērniņš arī dažu mēnešu vecumā ir ļoti kustīgs. Mazulim pietiek ar vienu straujāku kustību, lai nokristu zemē, kaut arī līdzās ir pieaugušais, kurš ir tikai uz mirkli novērsies…

Traumu sekas

Kritiens pat no neliela augstuma ir ārkārtīgi bīstams, jo var gūt centrālās nervu sistēmas traumu. Šādu risku rada jebkura paaugstināta virsma, kur novietots mazulis, tādēļ tā jānorobežo ar kādu barjeru, lai bērniņš nenoveltos.
Zīdainim bīstams ir kritiens pat no trīsdesmit centimetru augstuma. No šī viedokļa drošākā vieta ir… uz grīdas.

Pēc kritieniem nereti ieplīst galvaskausa kauli. Raksturīga šīs traumas pazīme ir liels asins izplūdums mīkstajos galvaskausa audos, ko vecāki uztver kā lielu punu vai zilumu. Nereti krītot salauž arī rociņu vai kājiņu.

Dažādu traumu gadījumā galvenais ir neapjukt un adekvāti rīkoties, lai sniegtu atbilstošu palīdzību.

Neskaidrību vai svarīgu ar bērna veselību saistītu jautājumu gadījumos ir iespēja zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās plkst. 17 – 8, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti) un saņemt kvalificētu mediķa padomu un konsultāciju par vienkāršiem saslimšanas gadījumiem. Ārkārtas gadījumos, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību, jāzvana uz tālruņa numuru 113.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.