Jaunatklātas ziemcietes nākamajai sezonai – brūnvālīte, veronika, Jānītis, mārsils, amsonija un citas 0
Avita Jasliņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Turpinājums no 51./52. numura
Decembra sākumā pazīstamās ziemciešu audzētavas Puķu lauki saimniece Sanita Reinberga kādā seminārā dalījās savā neizsmeļamajā mīlestībā un zināšanās par saviem lolojumiem. Šoreiz tika izcelti mazāk zināmi, iespējams, daudziem vēl neatklāti, bet noteikti tā vērti augi: izturīgas, ilgtspējīgas, viegli kopjamās ziemcietes.
Ārstniecības brūnvālīte
(Sanguisorba officinalis) ‘Blackthorn’. Vēl samērā maz izmantota ziemciete. Savdabīgi skaista. Virs 40 cm lapojuma veidojas aptuveni 100 cm gari ziedkāti, kuru galos izveidojas aveņsārtu ziedu vālītes. Zied no jūlija līdz septembrim. Augi dekoratīvi arī pēc noziedēšanas. Var izmantot floristikai. Ir nektāraugs.
Garlapu veronika
(Veronica longifolia) ‘Charlotte’ ir ļoti interesanta un noteikti uzmanības vērta ziemciete, ar kuru var izgaismot kādu vietu stādījumos. Šķirnei raksturīgs gaiši zaļš lapojums ar izteikti baltām malām. Aptuveni 60 cm augsts, zied bagātīgi no jūlija līdz augustam baltiem ziediem. Ziedkopu augstums ap 90 cm. Puķei patiks saulē vai pusēnā, vidēji bagātā augsnē. Ziedus var izmantot floristikai un grieztajiem ziediem vāzē. Nektāraugs.
Jānītis
(Erigeron) ‘Sommerneuschnee’ ir ilgi un bagātīgi ziedoša ziemciete ar margrietiņām līdzīgiem ziediem. Ziedi balti ar dzeltenu vidiņu, zied ilgi – no jūnija līdz jūlijam. Ziedēšanas laikā var sasniegt 60 cm. Patiks saulē, pusēnā, vidēji bagātās augsnēs. Ja augsne pārāk bagāta, var izgāzties. Ziedēšanas laiku var pagarināt, noziedējušos ziedus izgriežot.
Vilnainais mārsils
(Thymus praecox) ‘Albiflorus’ ir garšaugs, kas lieliski iederēsies ne tikai garšaugu dārzā, bet arī dekoratīvo stādījumu zonā. Izaug 10– 15 cm augstumā, zied jūnijā–jūlijā baltiem ziediņiem.
Amsonija
ir vēl viens maz pazīstams augs, kuru vērts iepazīt, lai ielaistu dārzā. Lai arī zied, par visskaistāko tiek uzskatīta pēc noziedēšanas rudenī, kad tās lapojums krāsojas koši dzelteni rūsganos toņos. Ir interesants akcents dārzā. Šī ziemciete veido stabilu, stāvu ceru, kas vairāk līdzinās krūmam. Patiks saulē vai daļējā ēnā, vidēji bagātā, vidēji mitrā augsnē. Pirmajos gados pēc iestādīšanas aug lēni.
Amsonija (Amsonia hybr.) ‘Blue Ice’. Izaug līdz 50 cm augsta, lapojums zaļš, rudenī krāsojas. Zied jūnijā–jūlijā smalkiem violetas krāsas ziediem.
Amsonija
(Amsonia hubrichtii) ir dekoratīva ar savu lapojumu, cers līdz 80 cm augsts. Zied no jūnija līdz jūlijam ziliem ziediem, rudenī skaisti krāsojas.
Irbuļu sārtmadara
(Phuopsis stylosa) – līdz 40 cm augsts, blīvs sedzējaugs, ziedēšanas laikā (no jūnija līdz augustam) ir kā violetrozā paklājiņš. Iztur sakņu konkurenci un sausuma periodus. Var stādīt kā apmales augu. Patiks saulē, pusēnā, vidēji bagātā augsnē.
Ieliektā sukcisella
Succisella inflexa ‘Frosted Pearls’ ir interesanta, jauna ziemciete, kas noskaņas un skata ziņā atgādina sīkus dekoratīvo sīpolu ziedus.
Saulkrēsliņš
(Thalictrum) ‘Elin’ no citām šķirnēm vidū izceļas ar lielu un spēcīgu augumu – var sasniegt pat 250 cm. Stingri kāti, smalks, pelēkzaļš lapojums, zied no jūnija līdz augustam daudziem sīkiem violetrozā ziediņiem. Ziedēšanas laikā augs atgādina gaisīgu mākoni, ir nektāraugs – pievilina bites un tauriņus. Var apgriezt tikai pavasarī, jo ir dekoratīvs arī ziemā. Patiks saulaina vai daļēji noēnota vieta, vidēji bagāta, drenēta augsne.
Skarainais floksis
(Phlox paniculata) ‘Hesperis’ izpelnās uzmanību ar to, ka zied vēlu – no jūlija līdz septembrim, ziedi smalkāki, ne tik smaržīgi. Sasniedz 90 cm augumu. Labi iederēsies arī savvaļas/pļavas tipa stādījumos. Patiks saulaina vieta, vidēji bagāta augsne.
Liellapu brunnera
(Brunnera macrophylla) ‘Betty Bowring’ interesanta ar to, ka ierasto zilās krāsas ziediņu vietā būs balti. Lapas zaļas. Patiks augt pusēnā, vidēji bagātā augsnē.
Vītollapu amsonija
(Amsonia tabernaemontana). Izaug 60–90 cm augsta, zied jūnijā–jūlijā gaišziliem ziediem.
Parastā raudene
(Origanum vulgare) ‘Nanum’ ir vēl viens garšaugs, kas brīnišķīgi izdaiļos arī kādas krāšņumaugu dobes malu. Kompaktā auguma ziemciete priecēs ne vien ar savu paklājveida augumu un krāšņo ziedēšanu, bet arī noderēs ēdienu garšas uzlabošanai. Piesaistīs bites un tauriņus.
Iegrieztā skaistastere
(Kalimeris incisa) ‘Madiva’. Vēl viena skaista, vērtīga ziemciete. Veido skaistu, stabilu, noturīgu, ap 80 cm augstu krūmu. Viss augs rudenī iekrāsojas dzeltenoranžos toņos. Zied ilgi un bagātīgi no jūnija līdz oktobrim. Ziedi plaukstot maigi zili, ziedēšanas laikā izbalē līdz baltiem. Var stādīt saulē vai pusēnā, vidēji bagātā augsnē. Labi iztur nelielus sausuma periodus.
Liektā (grieztā) helone
(Chelone obliqua) – skaista ziemciete ar stabilu, līdz 80 cm augstu augumu, zied rudens pusē – no augusta līdz oktobrim. Ziedi purpurrozā. Var stādīt saulē vai pusēnā, bagātā, pietiekami mitrā augsnē.
Šķirne ‘Alba’ līdzīga, tikai ziedi baltā krāsā.
Īsmatainā krupīšlilija
(Tricyrtis hirta) būs īsts brīnums dārzā – uz aptuveni 70 cm garajiem ziedkātiem rudens pusē (augustā–septembrī) plaucēs orhidejai līdzīgus ziedus. Augam piemērota pusēna, vidēji bagāta/bagāta, vidēji mitra/mitra augsne. Šī puķe labi iederēsies citu ēnmīļu, piemēram, hostu, paparžu, kompānijā.
Ķīnas kurpīte
(Aconitum carmichaelli x arendsii) ir viena no izcilākajām rudenī ziedošām liela auguma ziemcietēm. Tā var izaugt 150–170 cm, uzzied septembrī ziliem ziediem un turpina ziedēt visu oktobri, pat ja gaisa temperatūra noslīdējusi zem –6 grādiem. Skaists arī tumšzaļais, spīdīgais lapojums. Augam piemērota pusēna, bagāta, pietiekami mitra augsne. Visas auga daļas ir indīgas.