Foto no LA arhīva.

Stādus – aukstumā. Jaunas tendences aveņu audzēšanā 0

Sarmīte Strautiņa, Dārzkopības institūts

Avenes Vācijā ir viena no iecienītākajām ogu kultūrām, taču pēdējos gados vērojamas būtiskas izmaiņas to audzēšanā. Sakarā ar darbaspēka augošajām izmaksām un tā trūkumu arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta augstu ražu iegūšanai, nepalielinot dārzu platības. Piemēram, Vestfālenes-Lipes reģionā (Ziemeļreina-Vestfālene) 2005. gadā 30 saimniecībās avenes audzēja atklātā laukā apmēram 70 ha platībā. Līdz 2015. gadam šī platība samazinājās līdz 45 ha, taču saimniecību skaits samazinājās nebūtiski (28 saimniecības). Vienlaikus pieaudzis saimniecību skaits, kas avenes audzēja segtajā platībā. 2017. gadā ar to nodarbojās jau 38 saimniecības 20 ha platībā. Pamatojoties uz augstām un regulārām ražām, ko iegūst, audzējot aukstumā glabātos stādus (long cane) substrātos, 50% no segtajām platībām aizņem tieši šādā veidā audzētās avenes.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Audzētas tiek vasaras aveņu šķirnes, visvairāk šķirne ‘Tulameen’, jo tās ogas ir lielākas un ar teicamu garšu. Daudz mazākās platībās tiek audzēta šķirne ‘Glen Ample’. Šī šķirne nogatavojas apmēram piecas dienas agrāk, taču garšas ziņā ievērojami atpaliek no šķirnes ‘Tulameen’. Rudens avenes izvēlas tikai retos gadījumos, bet nozīmīgākās ir šķirnes ‘Kvanza’ un ‘Mapema’.


Aukstumā glabāto stādu audzēšana

Aukstumā glabātie stādi rada iespēju audzēt avenes terminēti un iegūt ražu ilgākā laika periodā – no maija beigām (25.05.) līdz oktobrim vai pat ilgāk. Optimālai ražai dzinumam jābūt ar vismaz 20 (25) pumpuriem un 1,80 m garam. Izvēloties substrātu, jāņem vērā, ka tam jābūt ar labām drenāžas īpašībām (caurlaidīgam), lai podos neveidotos pārmitras zonas. Jānovērš poda apakšas tieša saskare ar augsni. Vienkāršākais risinājums ir podi uz kājām. Pēc iepodošanas stādus nekavējoties nostiprina pie balstiem. Rindu attālumiem jābūt vismaz 3 m, bet labāk 3,5 m, uz katru rindas metru novietojot trīs podus. Audzēšanas laikā jaunos ataugošos dzinumus iznīcina, izmantojot atļautos herbicīdus vai arī ar rokām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Abās rindas pusēs 50–70 cm attālumā vertikāli nostiprina tīklu ar lielām acīm, kas atbalsta augļzarus un tādējādi atvieglo ražas novākšanu. Tā kā apakšējie augļzari relatīvi ātri noliecas līdz zemei un, vācot ražu, var viegli tikt samīdīti, labāk tos jau sākumā nogriezt. Ļoti svarīga ir temperatūras un gaisa mitruma regulēšana, jo paaugstinātā gaisa mitrumā pastiprināti izplatās pelēkā puve. Lai to novērstu, nepieciešama laba vēdināšana. Augšanas intensitāte pieaug, ja gaisa temperatūra ir 20 0C. Taču, ja šī temperatūra tiek pārsniegta, augšanas intensitāte samazinās. Tas nozīmē, ka temperatūra aveņu tunelī pēc iespējas jānotur zem 25 oC. Lai to sasniegtu, atver durvis un paceļ sānu plēvi.

Audzētāji var arī nedaudz izmainīt mikroklimatu:
– izmantojot tuneļiem pienaino plēvi vai uzklājot tiem ēnojošu krāsu;
– izmantojot ēnošanas tīklus vai agrotekstilu (samazina starojumu);
– tuneli laistot no ārpuses (atdzesēšana, ūdenim iztvaikojot);
– ierīkojot tunelī mikrosprinklerus (atdzesēšana, ūdenim iztvaikojot).

Apūdeņošana un mēslošana tiek nodrošināta ar fertigācijas sistēmu. Jau laikus, ierīkojot stādījumu, jānoskaidro, kāda ir ūdens kvalitāte. Jāveic ūdens analīzes, jo karbonātu un dažādu barības vielu daudzums var būt izšķirīgs, vai ūdens būs augiem piemērots, un kāds mēslojums, kādos daudzumos būs nepieciešams (kompleksais mēslojums vai vienkāršie mēslošanas līdzekļi). Uz katru podu vajadzīgs viens divi pilinātāji. Svarīgākie augu aizsardzības pasākumi ir pelēkās puves novēršana (vēdinot) un tīklērču un laputu ierobežošana. Audzējot segtajās platībās, laba iespēja ir kaitēkļu ierobežošanai izmantot derīgos organismus.

Izmaksu aprēķins aukstumā glabātajiem aveņu stādiem
Audzējot aukstumā glabātos stādus augstajos tuneļos, atkarībā no ražas jārēķinās, ka izmaksas var būt no 6,80 EUR/kg (18 t/ha) līdz 5,70 EUR/kg (24 t/ha). Agros stādījumos raža tuneļos ir 1,4 kg no dzinuma, bet vēlos stādījumos, kad ražu sāk vākt ap 20. jūliju, raža ir ap 0,8 kg no dzinuma. Stundas likme 10 eiro ir sezonas strādniekiem un pastāvīgajiem darbiniekiem aprēķinātā vidējā alga. Ja algu palielina vai samazina, var redzēt, cik liela ir algas ietekme uz tiešajām izmaksām.

Reklāma
Reklāma

Tuneļu konstrukcijas tiek norakstītas astotajā gadā, bet plēve – ceturtajā gadā. Izvērtējot var labi redzēt – jo ilgāk tuneļi tiek lietoti, jo tie kļūst rentablāki. Tāpat var redzēt, ka līdz ar algu palielināšanos ražošana ar aukstumā glabātajiem stādiem kļūst arvien saistošāka.

Aveņu viengadīgās audzēšanas trūkumi un priekšrocības
Izmantojot aukstumā glabātos stādus, iegūst ļoti augstas kvalitātes ogas. Tās ir lielākas, tām ir labāka glabāšanās, kas dod lielākas priekšrocības ražas pārdošanā (ogas līdz četrām dienām var uzglabāt dzesētavā). Šis audzēšanas veids arī nodrošina augstāku darba ražību, kas, ņemot vērā augošās darba algas, kļūst arvien nozīmīgāka. Ja ir labi aukstumā glabātie stādi, var rēķināties ar garantētu un augstu ražu. Augstajos tuneļos raža nogatavojas divas trīs nedēļas agrāk nekā atklātā laukā, tāpēc avenes agrāk nonāk tirgū un tās var pārdot par augstāku cenu. Viena no priekšrocībām ir arī iespēja ilgstoši audzēt avenes vienā vietā bez tuneļa pārcelšanas.

Pēc iepodošanas stādus nekavējoties nostiprina pie balstiem. Abās rindas pusēs vertikāli nostiprina tīklu ar lielām acīm, kas atbalsta augļzarus.

Trūkums ir tas, ka šis audzēšanas veids saistīts ar lielām investīcijām un izmaksām. Nedrīkst par zemu novērtēt arī laika patēriņu, kas nepieciešams audzēšanas sistēmas kontrolei. Visbeidzot – lai sekmīgi audzētu aukstumā glabātos aveņu stādus, svarīgi ir iepirkt augstas kvalitātes stādus.

Žurnāla “Agro Tops” aprīļa izdevuma vāks

Sagatavots pēc žurnāla Obstbau materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.