Nātru virca, no riepām gatavoti krēsli, koka zvejas laivas – jauniešu idejas konkursā “Laukiem būt!” 0
Konkursa fināla pasākumā piektdien Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā tika sumināti Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) rīkotā konkursa “Laukiem būt!” laureāti. Mērķtiecīgi jaunieši, kas uzdrošinājušies parādīt savas biznesa idejas plašākam lokam un kas vēlas arī citu dzīvi padarīt labāku – šādu novērtējumu izteica ne tikai žūrijas pārstāvji, bet arī citi klātesošie.
“Nevajag braukt uz Rīgu vai, vēl trakāk ,– uz Īriju. Latvijas laukos ir ko darīt,” sarunā ar “LA” sacīja pirmās vietas ieguvēja kategorijā “Uzņēmējdarbības ideja lauksaimniecības nozarē” Sandra Grundštoka, kas konkursā startēja ar projektu “Šķirnes trušu audzētavas ideja”. Viņa pašlaik studē LLU Veterinārmedicīnas fakultātes 4. kursā un ir apņēmības pilna savu ideju realizēt dzīvē. Šobrīd Sandra palīdz saimniekot vecākiem Talsu pusē, bet viņai ir vēlme nodibināt pašai savu uzņēmumu. Biznesa uzsākšanai varētu pietikt ar prēmiju, kas iegūta šajā konkursā. Sandra ir gandarīta par zināšanām, kas iegūtas LLKC rīkotajās apmācībās un domā, ka tas atvieglos arī viņas darbu.
Kategorijā “Produkcijas pievienotās vērtības radīšana” uzvarēja Ieva Spriža, kura piedāvā dabas gardumus ar “odziņu” – našķus no svaigām ogām ar samazinātu cukura daudzumu. Ieva stāsta, ka lieli palīgi idejas realizēšanā ir dzīvesbiedrs Jānis un viņa vecāki. Zemnieku saimniecībā “Liepsalas S” augļi un ogas ir tikai papildnodarbošanās, jo galvenā nodarbe ir gaļas liellopu audzēšana. Ievas biznesa ideja radusies šā gada februārī, tā paredz ogu un augļu salmiņu ražošanu no “visa, kas izaug dārzā”. Jau jūnijā viņa sākusi darboties kā mājražotāja. Nākamgad Ieva plāno dubultot aveņu platības un patlaban tiek domāts par pārstrādes izveidi. Ieva ir priecīga, ka projekta laikā bija iespēja piesaistīt mentorus no Latvijas Valsts augļkopības institūta un šajā kopdarbībā izveidots jauns produkts – augļu un ogu trifeles bez cukura, kura ražošana ir tuvākās nākotnes jautājums. Konkurss “Laukiem būt!” bijis īpaši svētīgs, jo iegūtas zināšanas, jauni kontakti.
Koka braucamrīku jeb sniega skrejslēpju bērniem idejas autors Artūrs Immermanis ir labākais kategorijā “Ideja nelauksaimniecībā”. Koka braucamrīka princips ir līdzīgs skrejritenim, kur riteņu vietā izveidotas slēpes. Šobrīd jau izgatavoti pirmie desmit braucamrīki, kas paredzēti bērniem no trīs gadu vecuma, stāsta Artūrs. Tiesa, tie gaida sniegu, lai bērni varētu pārvietoties pa kupenām. Pavasarī šie braucamrīki jau būs “divi vienā” – proti, slēpes varēs nomainīt pret riteņiem, lai bērni varētu pārvietoties vasaras apstākļos. Arī Artūrs slavē iespēju piedalīties LLKC konkursā, kas deva iespēju sevi parādīt un gūt jaunus kontaktus. Tieši viņa ideju kā labāko novērtēja “DNB Nord banka”, piešķirot 400 eiro braucamrīku ražošanai. Bankas pārstāvis Jānis Plācis novēlēja Artūram ar savu ražojumu iziet plašākā tirgū Eiropā, kā arī aicināja viņu nākt uz banku, lai tā varētu piešķirt līdzekļus ražošanas iekārtu vai līnijas izveidei.
Latvijas attīstības finanšu institūcijas “Altum” simpātiju balvu ieguva Edgars Novikovs, kurš plāno izveidot mobilo redzes pārbaudes laboratoriju IK “ON-Ride”. Ja šī ideja tiks īstenota, daudzi uz dzīvi raudzīsies ar gaišāku skatu, uzsvēra “Altum” pārdošanas vadītāja Daiga Buhholce.
LLKC rīkotais konkurss šogad notika jau ceturto reizi un pavisam konkursa finālā žūrija vērtēja 11 labākos no kopumā 50 šogad iesniegtajiem projektiem. Mācībās pirms konkursa piedalījās 275 jaunieši.
Pirmās vietas ieguvējs katrā nominācijā saņem 2500 eiro savas idejas īstenošanai. Savukārt otrās vietas – 1800, bet trešās – 1000 eiro. Atzinības rakstu saņēmējiem piešķirti 500 eiro savu ieceru īstenošanai. Reģionālo konkursu uzvarētāji balvā saņēma attiecīgi 400, 300 un 200 eiro. LLKC konkurss jauniešiem rīkots Valsts lauku tīkla pasākuma “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.
Konkursa uzvarētāji
Uzņēmējdarbības ideja lauksaimniecībā
1. vietā – Sandra Grundštoka ar projektu “Šķirnes trušu audzētavas ideja”.
3. vietā – Sanita Zunda ar ideju par garšaugu audzēšanu podiņos un Gundega Sebre par ideju attīstīt dārzkopību z/s “Ziediņi”.
Ideja nelauksaimniecībā
1. vietā – Artūrs Immermanis ar ideju par koka braucamrīku (sniega skrejslēpes bērniem) .
2. vietā – Edgars Novikovs par mobilo redzes pārbaudes laboratoriju IK “ON-Ride”.
3./4.vietā – Linda Džeriņa-Riekstiņa par vilnas izstrādājumu ražošanu SIA “Varnnas” un Ģirts Ozols ar ieceri izveidot galda aužamo steļļu un citu koka izstrādājumu darbnīcu.
Produkcijas pievienotās vērtības radīšana
1. vietā – Ieva Spriža, kura piedāvā našķus no svaigām ogām ar samazinātu cukura daudzumu.
2. vietā – Kaspars Ločmelis ar ideju par sīrupa ražošanu no bērzu un kļavu sulas.
3. vietā – Undīne Eihe ar projektu “Augļu un ogu pārstrādes izveide piemājas saimniecībā “Kaktiņi””.