Peldvieta ostā Fāborgas pilsētas centrā.
Peldvieta ostā Fāborgas pilsētas centrā.
Foto: FAABORG TURISTBUREAU

Arhitektūra šogad Dānijas galvaspilsētā būs uzmanības centrā 3

Flemings Stenders, Dānijas vēstnieks Latvijā, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Arhitektūra ir tik organiska mūsu apdzīvotās pasaules daļa, ka nereti mēs tai ikdienas dzīvē pat nepievēršam lielāku uzmanību. Taču šogad Dānijas galvaspilsētā arhitektūra būs uzmanības centrā, jo ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija UNESCO pēc Pasaules arhitektu savienības ieteikuma pasludinājusi Kopenhāgenu par Pasaules arhitektūras galvaspilsētu.

Kopenhāgena kalpos cilvēkiem no visas pasaules par tikšanās vietu, kur apspriest un demonstrēt idejas par to, kā arhitektūra var sniegt izšķiroši svarīgu pienesumu mūsdienu klimata krīzes risinājumiem – kādās mājās dzīvosim, kādas pilsētas būvēsim un kādām apkaimēm izvēlēsimies piederēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopenhāgena ieguvusi Pasaules arhitektūras galvaspilsētas titulu, pateicoties spēcīgām tradīcijām arhitektūras jomā un mūsdienīgai, novatoriskai pilsētbūvniecībai, kur jau ilgus gadus par svarīgākajiem faktoriem izvirzīta ilgtspējība, zaļā domāšana un piemērotība cilvēka dzīves vajadzībām. Lai pieminam Kopenkalnu, atkritumu pārstrādes rūpnīcu, virs kuras ierīkota slēpošanas trase un pasaulē augstākā mākslīgā klinšu kāpšanas siena.

Tāpat minama videi draudzīgā pieeja pilsētplānošanā: īpašie velobraucējiem draudzīgie tilti un lielceļi, peldošie publiskie peldbaseini ostās, pārstrādātajos kuģu transporta konteineros izvietotās studentu kopmītnes, jumta restorāni ar turpat izvietotiem sakņu dārziņiem, kā arī uz namu jumtiem iekārtoti spēļu un rotaļu laukumi. Arī tā ir Kopenhāgena. Tāpat inovatīvas un ilgtspējīgas (oglekļa neitrālas) dzīvojamās ēkas, kas būvētas pēc principa par veselīgiem, ekonomiskiem un videi draudzīgiem mājokļu modeļiem, kas spēs izturēt laika pārbaudi.

Dānijas arhitektūra pasaulē plaši pazīstama ar demokrātisko pieeju, liekot uzmanības centrā pašu cilvēku.

Dāņu arhitektūrai tik raksturīgais humānais aspekts cieši saistīts ar izcilā arhitekta un pilsētplānotāja Jana Gēla vārdu. Viņa izkoptās teorijas atstājušas nozīmīgu iespaidu uz ilgtspējīgu pilsētvides veidošanu visā pasaulē.

Gēls guva panākumus un atzinību ar savulaik novatorisko pieeju urbānās vides attīstībai, izvirzot priekšplānā cilvēcisko dimensiju un cieņpilnu attieksmi pret telpu starp ēkām, ierādot daudz vietas arī publiski pieejamiem skvēriem un veloceliņiem. Viņa pieeja un idejas ir iedvesmojušas Sidneju, Ņujorku, Londonu un Mehiko, kā arī Rīgu – arhitekts Gēls šeit ir vairākkārt viesojies un sniedzis padomus un vērtējumus Rīgas pilsētas pašvaldībai. Interesentiem Latvijā vēl arvien pieejama pirms dažiem gadiem klajā laistā Jana Gēla grāmata latviešu valodā “Pilsētas cilvēkiem”.

Pasaules arhitektūras galvaspilsēta savā programmā šogad īpaši akcentēs veidus, kā ar arhitektūras palīdzību varam veicināt ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu pasaulē laikposmā līdz 2030. gadam. Tieši tāds būs centrālais jautājums Pasaules arhitektu kongresā, kas norisināsies Kopenhāgenā šā gada jūlijā un pulcēs ap 10 000 pilsētplānotāju un arhitektu no visas pasaules.

Dānijas galvaspilsēta šim gadam sagatavojusi iespaidīgu pasākumu programmu ar izstādēm, semināriem, meistardarbnīcām un ekskursijām. Pirmie pasākumi notiek jau pašlaik.

Dānijas Arhitektūras centrā atklāta izstāde ar nosaukumu “Mūsu arhitektūra”, kas vēsta par publisko vidi un sabiedrisko ēku arhitektūru: kā mūsdienīgas skolas, slimnīcas, lidostas un citas sabiedriski nozīmīgas būves projektētas, līdzsvarojot cilvēcisko aspektu, funkcionalitāti un dizainu. Martā norisināsies sarīkojums ar nosaukumu “Atvērtais nams”, kura laikā 50 ēkas, tostarp pilis, cietumi, spēkstacijas un privāti mājokļi, vērs durvis interesentiem, sniedzot jaunu ieskatu par mūsu kopīgo arhitektūras krājumu.

Reklāma
Reklāma

Lai arhitektūras un ilgtspējīgas pilsētplānošanas tēmai pievērstu un iedvesmotu arī visu vecumu bērnus, Dānijas Arhitektūras centrs sadarbībā ar žurnālu “Donald Duck & Co” laiduši klajā žurnāla speciālizlaidumu par Dānijas un Kopenhāgenas bagāto un neparasti skaisto arhitektūru. Pasaulslavenā pīle Donalds ņem lasītāju pie rokas un ved sev līdzi piedzīvojumiem un dēkām pilnā braucienā ar skūteri pa Dānijas galvaspilsētas ielām.

Dānijas noturīgās, uz cilvēku vērstās arhitektūras tradīcijas un progresīvā pilsētplānošana turpina iedvesmot citas pilsētas visās pasaules malās.

Arī Latvijā. Rīga ir slavena ar savu jūgendstila un koka arhitektūras mantojumu. Pašlaik Rīgā jau top vairākas jaunas, inovatīvas ēkas, ko projektējuši Dānijas arhitekti, tajā skaitā jaunā “Rail Baltica” dzelzceļa stacija Rīgā un plānotais multifunkcionālais biznesa komplekss “Krasta City” Daugavas upes krastā.

Kopenhāgena gaida jūs ciemos, lai kopīgi baudītu labu arhitektūru un domātu ārpus ierastajiem stereotipiem par to, kā arhitektūra var arvien labāk kalpot cilvēcei un mūsu izvirzītajiem mērķiem par ilgtspējīgu nākotni.

Laipni lūgti uzzināt vairāk par Pasaules arhitektūras galvaspilsētas 2023. gada pasākumu programmu vietnē www.copenhagenincommon.dk, kā arī Dānijas Arhitektūras centra mājaslapā www.dac.dk.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.