‘Afrodite’, ‘Inta’, ‘Felicita’. Dažas no jaunākajām ābeļu šķirnēm 0
Latvijas Lauksaimniecības universitātes Dārzkopības institūtā Dobelē turpinās ābeļu šķirņu pārbaude un selekcija, meklējot Latvijas apstākļiem piemērotas šķirnes ar uzlabotu augļu kvalitāti, slimībizturību, ražību un viegli veidojamu koka vainagu.
Introducēto šķirņu pārbaudē kā perspektīva pēc desmit gadu datiem izdalīta Krievijas kraupja izturīgā rudens šķirne ‘Afrodita’. Savukārt no selekcijas programmā izdalītajiem perspektīvajiem hibrīdiem Dārzkopības institūts pieteicis reģistrācijai trīs jaunas ābeļu šķirnes – kraupja izturīgo ziemas ābeli DI–2–90–119 (pagaidu nosaukums ‘Felicita’), rudens ābeli nr. 30–97–14 (pagaidu nosaukums ‘Inta’), kā arī dekoratīvo ābeli H–17–05–17 (pagaidu nosaukums ‘Karlens’).
Šķirne ‘Afrodita’, kā arī šķirņu kandidātes ‘Felicita’ un ‘Inta’ pēc Dobelē iegūtajiem datiem un novērojumiem varētu būt perspektīvas audzēšanai komercdārzos, tāpēc nepieciešama to pārbaude dažādos augšanas apstākļos. Interesenti stādus nelielos daudzumos varēs iegādāties Dārzkopības institūtā Dobelē jau 2017. gada rudenī. Šķirnes plašākai pārbaudei pavairosim arī turpmākajos gados.
‘Felicita’ (DI–2–90–119)
Kraupja izturīga, ziemcietīga un ražīga ziemas ābele. Augļi ar ļoti labu preču kvalitāti – stingri, gludi, viscaur tumši sarkani, ar baltu mīkstumu un noturīgu, harmonisku garšu. Izmēģinājumos uzrādījusi paaugstinātu izturību pret nelabvēlīgiem augšanas apstākļiem.
Šķirnes kandidāte izdalīta no R. Dumbrava Iedzēnos iegūtajiem hibrīdiem, krustojums BM 41497 x ‘Forele’. Izturīga pret piecām kraupja rasēm (gēns Vf jeb Rvi6). Hibrīds iegūts 1990. gadā, kopš 1993. gada tiek audzēts un pārbaudīts Dobelē un vēlāk arī Pūrē, kur izcēlās ar skaistiem augļiem un ļoti veselīgiem kokiem. Pieteikta reģistrācijai 2016. gadā. Selekcionāra tiesību īpašnieks – Dārzkopības institūts.
Ziemas āboli. Vācami vēlu, septembra beigās–oktobra sākumā, kokā noturīgi. Lietojami jau novembrī, bet glabājas līdz janvārim–martam. Pārāk vēlu vākti augļi glabājot var ciest no lenticeļu plankumainības.
Augļi izskatīgi, vidēji vai palieli, ieapaļi, gludi un izlīdzināti. Koši tumšsarkanā virskrāsa gandrīz pilnībā nosedz dzelteno pamatkrāsu. Ieteicama augļaizmetņu retināšana, citādi kāda daļa augļu būs sīki. Augļu miza stingra, mīkstums vidēji stingrs – 5,4 kg cm². Augļi transportā izturīgi.
Mīkstums balts vai krēmkrāsas, kraukšķīgs un sulīgs, saldskābs, aromātisks. Labs vērtējums degustācijās: Dobelē izskats 4,0–4,5, garša 3,9–4,2 balles, Pūrē attiecīgi 4,0–4,7 un 4,1–4,4 balles. Satur daudz cukuru – līdz 16,8 °Brix šķīstošās sausnas, bet arī diezgan daudz – līdz 1,56% skābju (cukura–skābes attiecība vidēja, 10,8). Kopumā garša harmoniska, maz mainās glabājot un stabila pa gadiem.
Koks vidēja vai paliela auguma, kokskolā aug spēcīgi un labi zarojas, veido platus atzarošanās leņķus. Vēlāk uz maza auguma potcelma Pure 1 zaru pamatnes var atkailināties, bet uz nedaudz spēcīgāka auguma potcelma B476 tas netika novērots. Vainags daudz labāks nekā vecāku šķirnei ‘Forele’. Pirmajos pāris gados ražas mazākas nekā ‘Auksim’, bet drīz vien ražībā to panāca.
Zied vidēji agri, ziedi lieli.
Izturīga pret kraupi, kaut gan pēdējos gados sakarā ar jaunu kraupja rasu parādīšanos Latvijā novēroti nelieli bojājumi uz lapām. Izturīga arī pret miltrasu, un līdz šim nav novērots vēzis. Ziemcietība Dobelē un Pūrē ļoti laba.
‘Inta’ (nr. 30–97–14)
Rudens ābele ar ļoti labu augļu kvalitāti, viegli veidojamu koku, samērā labu slimībizturību. Augļi kokā noturīgi un vācami vēlāk nekā šķirne ‘Auksis’, izceļas ar košu krāsu un ļoti kraukšķīgu, sulīgu mīkstumu. Ražība izmēģinājumos būtiski augstāka nekā ‘Auksim’.
Šķirnes kandidāte iegūta Dobelē Dārzkopības institūtā no šķirnes ‘Yellowspur’ brīvas apputes sējeņiem 1997. gadā. Pēc sākotnējās pārbaudes 2007. gadā pavairota izmēģinājumam uz potcelma B9. Pieteikta reģistrācijai 2016. gadā.
Rudens āboli. Dobelē augļi vācami septembra 2.–3. dekādē (vēlāk nekā šķirne ‘Auksis’), glabājas līdz decembrim. Kokā noturīgi, ieteicams vākt pēc iespējas vēlāk, jo tad izveidojas intensīvāka virskrāsa. Glabāšanas slimības nav novērotas.
Augļi izskatīgi, palieli vai lieli, ar košu, vienmērīgu tumši sarkanu virskrāsu un dzeltenu vai zaļgandzeltenu pamatkrāsu, izlīdzināti. Forma ieapaļa, ar vidēji izteiktām, noapaļotām ribām. Augļu miza vidēji bieza, stingra, mīkstums vidēji stingrs 4,6–5,3 kg/cm². Transportā izturīgi.
Mīkstums iedzeltens, ļoti kraukšķīgs un sulīgs, garša saldskāba ar izteiktu salduma pārsvaru. Ļoti labs degustācijas vērtējums: izskats 4,2–4,7, garša 4,1–4,3 balles. Satur 12,3–13,0 °Brix šķīstošās sausnas (līdzīgi ‘Auksim’), 0,46–0,6% skābju. Cukura–skābes attiecība augsta – 21,7–26,7. Visai liels kopējais polifenolu daudzums – 93–141 mg/100 g., kas palielina augļu uzturvērtību.
Koks vidēja auguma, viegli veidojams, ar platiem atzarošanās leņķiem, vidēji biezs. Vainaga retināšana tomēr ieteicama, jo veicina augļu krāsošanos. Uz potcelma B9 sāka ražot ļoti ātri un ražībā būtiski pārspēja šķirni ‘Auksis’.
Zied vidēji agri, pumpuri purpursarkani.
Samērā laba izturība pret kraupi (pēc izturības līdzīga šķirnei ‘Auksis’), izturīga pret citām slimībām – miltrasu, augļu puvēm. Līdz šim nav novērots arī vēzis. Ziemcietība Dobelē laba, citur nav pārbaudīta.
‘Afrodita’</p>
Augstražīga, kraupja izturīga rudens ābele ar labu augļu kvalitāti, ļoti viegli veidojamu koku. Ražība izmēģinājumos ievērojami augstāka nekā ‘Auksim’. Ieteicama pārbaudei bioloģiskos dārzos.
Šķirne izveidota Krievijā, Orlā, Viskrievijas augļaugu selekcijas institūtā. Izdalīta no kraupja izturīgā hibrīda nr. 814 (F2 M.floribunda 821 x ‘Golden Delicious’) brīvas apputes sējeņiem. Izturīga pret piecām kraupja rasēm (gēns Vf jeb Rvi6). Nodota šķirņu pārbaudei Krievijā 1989. gadā. Latvijā, Dobelē, tiek pārbaudīta kopš 2003. gada.
Rudens āboli. Augļi vācami septembra sākumā, dažas dienas pirms šķirnes ‘Auksis’, glabājas līdz novembrim–decembrim atkarībā no vākšanas laika. Kokā pietiekami noturīgi, tāpēc vākšanu var nokavēt. Vācot ļoti gatavus augļus, glabāšanas beigās ābolus bojā puves.
Augļi vidēji lieli, ar košu sarkanu vienmērīgu vai svītrainu virskrāsu un dzeltenu pamatkrāsu, izlīdzināti, izskatīgi. Forma ieapaļa vai mucveida, ar noapaļotām ribām. Miza pabieza. Mīkstuma stingrums ļoti labs – 7,5–7,7 kg/cm². Garša un stingrums pazeminās vēlu vāktiem augļiem. Transportā vidēji izturīgi.
Mīkstums krēmkrāsas, stingrs, kraukšķīgs un sulīgs, garša saldskāba ar salduma pārsvaru, patīkamu piegaršu. Labs degustācijas vērtējums: izskats 4,2–4,6, garša vidēji 4,0 balles. Satur 12,1–13,2 °Brix, 0,85–1,03% skābju (cukura–skābes attiecība 12,8:14,2).
Koks vidēja līdz spēcīga auguma, ļoti viegli veidojams, ar platiem atzarošanās leņķiem, vidēji biezs, ražo galvenokārt uz rievaiņiem. Uz potcelma B9 sāka ražot ļoti ātri un ražībā ievērojami pārspēja šķirni ‘Auksis’. Pārbagātas ražas gados nepieciešama normēšana, lai augļi nekļūtu pasīki.
Zied agri, ziedi lieli.
Izturīga pret kraupi, miltrasu, līdz šim nav novērots vēzis.
Ziemcietība Krievijas kontinentālajā klimatā augsta. Savukārt Dobelē ziemcietība kopumā laba, taču kokaudzētavas pierakumā viengadīgiem stādiem uz B9 2004./2005. g. ziemā bija novērojami izsutumi, galotnes nebija nobriedušas. Jāatzīmē, ka 2004. gada vasara neveicināja stādu nobriešanu un sekojošā ziema bija nelabvēlīga to pārziemošanai. Tas liecina, ka šķirne prasa plašāku pārbaudi dažādos Latvijas novados.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops