Jaunākās tendences: vieda un energoefektīva gaisma mājai. Kādas ir to priekšrocības? 1
Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Viedie risinājumi, inovatīvās tehnoloģijas un dizaina tendences – tie bija galvenie temati, uz kuriem fokusējās vadošā starptautiskā apgaismojuma un ēku pakalpojumu tehnoloģiju izstāde “Light + Building “Frankfurtē pie Mainas, kas norisinājās šogad oktobra sākumā.
“Light + Building” pulcēja vairāk nekā 1500 dalībnieku no 46 valstīm – Itālijas, Turcijas, Spānijas, Polijas, Nīderlandes, Lielbritānijas, Francijas, Beļģijas, Grieķijas un citām.
Galvenā “Light + Building” tematika ietvēra neatkarīgu, klimatam draudzīgu energoapgādi ēkās, kā arī uz nākotni orientētu apgaismojuma dizainu. Ekspozīcijas bija pārstāvētas trīs tematiskajos blokos: zaļais darījums un ilgtspējība (ilgtspējīga ēku un pilsētu energoefektivitātes paaugstināšana); elektrifikācija un digitalizācija (efektīva plānošana, optimāla enerģijas izmantošana un komforts ēkās), kā arī – gaisma un dizains (labklājība, ilgtspējība, dizains un drošība).
Gaismas dizaina jomā, pateicoties resursus taupošām dabiskām izejvielām, bioloģiski ražotai plastmasai, pārejai uz digitāliem risinājumiem un holistiskai domāšanai, dizaineri veidojuši pilnīgi jaunus apgaismojuma dizaina produktus.
Arvien aktuālāka kļūst dažādu viedo sistēmu integrēšana gaismas ķermeņos un apgaismojuma koncepcijās: piemēram, tādu, kas dezinficē virsmas un gaisu, izmantojot UV gaismu.
Aktuālas eksperimentālas, futūristiskas kontūras un krāsu gammas no caurspīdīgiem līdz zemes toņiem. Savukārt ikoniskas formas, materiāli un krāsas ir atsvaidzinātas un izmantotas atšķirīgi. Aiz daudzām aktuālajām tendencēm slēpjas nemainīgas vērtības: autentiskums, izturība un atbildība, kas balstīti dabas materiālos un amatniecības mantojumā.
Dizaina jomā tiek izdalītas trīs vadošās tendences
* Jutekliski un tēlaini
• gaismas, formas un krāsu uzslāņojums piešķir dzīvojamām telpām sirreālu, citas pasaules noskaņu, ko vēl vairāk uzsver digitālās mijiedarbības sistēmas – tagad gaismas ķermeņi var arī attīrīt un dezinficēt gaisu;
• ar rokām darināts stikls spīd, radot maģiskus, nereālus gaismas efektus;
• variācijas par perlamutra tēmu veido bagātīgus apgaismojuma efektus.
* Nopietni un neliekuļoti
• bezvadu gaismekļi ne tikai ienes gaismu visur, kur tā ir nepieciešama, bet arī nojauc robežas starp atmosfēru telpās un āra apgaismojumu;
• koka lampu dizains apvieno skaidrību formās un vienkāršību krāsu paletē;
• siltās zemes un minerālu nokrāsas norāda uz visas organiskās dzīves izcelsmi;
• tiek uzsvērta radošās amatniecības un dabas klātbūtnes vērtība.
* Saprātīgi un izcili
• minimālisma stilā ieturēti gaismas ķermeņi tiek apvienoti ar interaktīviem uzlabojumiem un eleganci: īpaši tur, kur telpas nav pārblīvētas un dizaina prasības ir augstas;
• gaismekļu formām raksturīgi izsmalcināti kontrasti un arhitektūras elementi;
• atpazīstama, pat ikoniska forma tiek papildināta ar jaunām tehniskām detaļām, piemēram, LED rāmji tiek veidoti kā savdabīgi, atverami logi, bet lustru tradicionālo smagnējumu kompensē fizisks vieglums;
• eleganta krāsu palete, kurā apvienotas tumšas, piesātinātas un gaišas krāsas, īpaši izceļot zilo toni.