Foto: Fuga/SHUTTERSTOCK

“Pēc dzemdībām man sāka izkrist mati!” Speciālists skaidro, vai uztraukumam ir pamats 0

Bērniņa gaidīšanas laikā mati auga ļoti labi, bet tagad mazajam ir četri mēneši un jaunajai māmiņai pēkšņi mati sākuši izkrist. Par to, vai tiešām vērts uztraukties, un kāpēc tā notiek, stāsta ārste triholoģe – matu problēmu speciāliste INGA ZEMĪTE.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc ietekmē bērniņa gaidīšana

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Grūtniecība ir ļoti svarīgs faktors, kas ietekmē matus. Lai saprastu, kāpēc tie pēc dzemdībām kādu laiku izkrīt, vispirms jāsa­prot, kas vispār notiek sievietes organismā, kad viņa gaida bērniņu.

Grūtniecība ir specifiska ar to, ka organismā aktivizējas progesterons, kas ir viens sievišķajiem hormoniem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Normāli sievietes cikla sākumā aktīvs ir estrogēns (arī sievišķais hormons), savukārt to, lai dzemdē ieaugtu funkcionālais slānis un olšūna varētu iedzīvoties, nodrošina progesterons. “Ja iestājas grūtniecība, progesterons nekur nepazūd, jo nu jau tas ir vajadzīgs, lai bērniņam radītu normālus augšanas apstākļus.

Foto: Pixabay

Grūtniecības laikā progesterons visu laiku ir augsts. Tas nodrošina ne tikai normālu grūtniecības norisi, bet arī papildus ietekmē to, ka mati aug labāk,” skaidro ārste. “Tāpēc grūtniecības laikā mati nepāriet izkrišanas fāzē, kā būtu jānotiek, bet aug spēcīgāki un labāki, arī spīdums uzlabojas.

Bet brīdī, kad bērniņš piedzimst, fizioloģiski progesterons strauji sarūk līdz līmenim, kāds tas parasti normāli ir organismā. Šo svārstību dēļ tie mati, kas grūtniecības dēļ aizkavējušies (bez izkrišanas fāzes), sāk diezgan strauji un sinhroni visi pāriet izkrišanas fāzē. Tāpēc, kad jaunais matiņš sāk stumt visu ārā, pēc trim četriem mēnešiem jaunā māmiņa redz, ka viņai ir ļoti daudz jaunu matu.”

Īslaicīga un pārejoša

Liela nozīme tam, kā cilvēks ir ģenētiski ieprogrammēts reaģēt uz hormonu svārstībām organismā – tas nenotiek visiem vienādi, vieniem šī reakcija ir vairāk, citiem mazāk izteikta.

“Tās jaunās māmiņas, kurām šī reakcija ir izteiktāka, var pazaudēt pat līdz 30 procentiem no savu matu apjoma.

Par laimi, parasti triju, sešu, deviņu mēnešu laikā pēc dzemdībām stāvoklis stabilizējas, tas katrai sievietei ir individuāli. Lielākajai daļai mati atkal ataug tādi paši, kādi bija pirms tam,” stāsta daktere.

Tas nozīmē, ka šāda matu izkrišana bijusi īslaicīga, un nekas arī nav jādara, lai to novērstu.

Kā jau minēts, sievietes lielākoties atgūst savu ierasto matu kuplumu, kad bērnam ir pirmā dzimšanas diena vai pat agrāk. Matu mazgāšanai ir piemērots apjoma šampūns, bet kondicionieri parasti labāk ieteicams likt nevis galvas ādā, bet matu galos, lai matus nepadarītu smagus. Intensīvas iedarbības kondicionierus nevajag lietot.

Stresa un citu problēmu valgos

Jāzina, ka mats ir ļoti atkarīgs no ap­stākļiem, kādos tam jāaug. “Piemēram, ja jaunās sievietes organismā ir ļoti zems dzelzs līmenis, veselību negatīvi ietekmējis Reino sindroms jeb auksto roku un kāju sindroms, asinsrites traucējumi, kādas vairogdziedzera problēmas vai galvas ādā ieperinājusies sēnīte (starp citu, cilvēks pats bieži vien nemaz nezina, ka viņam tā ir), tas ietekmē arī matus.

Ilustratīvs foto.
Foto: Stock-Asso/Shutterstock

Varbūt viņai ir pastāvīgs stress negulētu nakšu dēļ, jo mazulītis tikko piedzimis. Ja ir stress, mati nesaņem pietiekamā daudzumā tiem nepieciešamo skābekli un barības vielas, attīstās iekaisuma procesi, novājinās organisma imūnā sistēma un notiek citas nelabvēlīgas izmaiņas. Tas viss nozīmē, ka matu ataugšanas apstākļi nav diez ko veselīgi un ataugot mati vairs nebūs kvalitatīvi,” norāda daktere Zemīte. “Tādējādi laikā gaitā varam zaudēt savu matu apjomu.”

Reklāma
Reklāma

Daktere savā praksē ir pārliecinājusies, ka bieži vien pacienta sūdzībām par matu izkrišanu ir nevis viens, bet pieci un vairāk iemeslu. “Viens iemesls jau var veicināt matu izkrišanu, bet tā nebūtu tik pamanāma, taču summējoties šie faktori noved pie tā, ka mati izkrīt diezgan intensīvi,” ievērojusi matu ārste.

“Ja matu izkrišanu ar lāzerprocedūrām, ar injekcijām galvas ādā varam apturēt, tad nākamais solis ir mainīt nelabvēlīgos matu augšanas apstākļus.

Ja atstājam kaut ko neatrisinātu, piemēram, sēnītes galvas ādā, mati ataugs, bet būs deformēti.

Tātad tie būs trauslāki, vieglāk nolūzīs, arī ataugs lēnāk. Tādēļ, lai visus šos faktorus kompleksi risinātu, situācijās, kad mati ilgtermiņā saglabājas nekvalitatīvi vai izkrīt, vai ir kādas ādas problēmas, labāk tomēr atnākt pie ārsta, lai saprastu, kā vislabāk palīdzēt,” iesaka triholoģe.

Foto – Shutterstock

Daktere gan brīdina: kamēr cilvēkam ir stress, matu izkrišanu nevar apturēt. “Tas nav fizioloģiski iespējams. Tāpēc par to jādomā un, patiesību sakot, kādreiz arī sevi jādisciplinē, pasakot: vai nu es stresoju, vai zaudēju matus. Cita varianta nav. Jo stress palaiž visu slikto ģenētisko informāciju, kas mums ir organismā, un tad viss sāk brukt. Var teikt, ka stress mūs sadrupina no iekšienes.”

Katrā ziņā, ja mati izkrīt vairāk nekā trīs mēnešus, tas nozīmē, ka kaut kas aizkavē to normālo izkrišanu un ataugšanu.

Interesanti!

• Matiem ir trīs augšanas fāzes: ikvienam matam vispirms ir anagēnā jeb aktīvā augšanas fāze, kas ilgst 2–5 gadus. Pēc tam seko katagēnā jeb pārejas fāze, kad šūnu dalīšanās un mata augšana pamazām apstājas.

Tā noris 2–4 nedēļas. Pēdējā ir telogēnā jeb atpūtas fāze, kad mats vēl turas galvas ādā, taču vairs nav savienots ar apkārtējām šūnām, netiek apasiņots un 2–4 mēnešos izkrīt.

• Uzskata, ka parasti aptuveni 80% matu aug, 4% ir pārejas fāzē, bet 15% gatavi izkrist; 1% var veidot atšķirīgi stiebri, piemēram, displastiski jeb tādi, kam saknīte ir uz pusi mazāka, tāpēc tie izaug daudz tievāki nekā normālie.

Var būt arī distrofiski mati, kas ir plāni kā pūciņas ar ļoti sīku, gandrīz izzudušu saknīti.

Šajā procentā ieskaita arī nolūzušus stiebrus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.