“Jaunajā Vienotībā” valda satraukums par zemajiem reitingiem 9
Trīs mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām kārtējo krīzi, šķiet, piedzīvo valdošās koalīcijas partija “Jaunā Vienotība”. Pēdējie socioloģiskie pētījumi rāda, ka partijas reitings nevis aug, bet krīt un ir noslīdējis līdz rekordzemam līmenim. Tas, protams, rada spriedzi partijas iekšienē. Un politikas vērotāji atzīst, ka šobrīd ir pamatoti jautāt, vai šī kādreiz ietekmīgā partija maz būs pārstāvēta nākamajā Saeimā, vēstīja “TV3 Ziņas”.
Kā liecina kompānijas SKDS jūnija veiktā aptauja partija “Jaunā Vienotība” šobrīd ir nepopulārākā starp partijām, kas reāli cīnās par iekļūšanu nākamajā Saeimā. Priekšā ir gan tiešie konkurenti no apvienības “Attīstībai/Par”, gan Artusa Kaimiņa “KPV LV”.
Vēl zemāku popularitāti spēkam uzrāda “Latvijas faktu” aptauja, kurā reitings svārstās 1,5% robežās. Lai arī, vērtējot reitingus, jāņem vērā statistiskās kļūdas iespējamība, eksperti uzsver, ka kādreiz ietekmīgajai partijai šobrīd ir tikai viens mērķis.
“Mēs varētu teikt, ka “Jaunās Vienotības” jautājums ir – tiks vai netiks pāri 5% barjerai,” norāda SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš. Skaidrojot “Jaunās Vienotības” popularitātes kritumu, Kaktiņš atgādina par kādu Latvijas politikai raksturīgu tendenci: “Šeit iezīmējās noteikts raksts jeb musturs: bija “Latvijas Ceļš”, un vienā brīdī šīs partijas vairs nebija. Tad nāca “Tautas partija”, kurai bija līdzīgs liktenis. Tad nāca “Jaunais laiks”, kurš viltīga veidā transformējās uz “Vienotību”, kura tagad mēģina pārtapt par “Jauno Vienotību”. Šeit ir likumsakarība, ka esamība pie varas noved pie lielas sabiedrības vilšanās, varas zaudēšanas un partijas izjukšanas.”
“Jaunās Vienotības” vadītājs Rihards Kozlovskis gan pagaidām negrib vilkt paralēles ar “Tautas partijas” likteni: “Partiju reitingi iet uz augšu un leju. Ir interesanta situācija, uz trešdaļu parlamenta balsīm pretendē piecas partijas, kuras ar mainīgām sekmēm šūpojas uz augšu un leju reitingu šūpolēs. Mēs pirmoreiz startējam ar jaunu zīmolu – “Jaunā Vienotība” un neesam pietiekami komunicējuši zīmola pārmaiņas.”
Tomēr kā neoficiāli zināms TV3 ziņām, realitātē satraukums par neiekļūšanu Saeimā ir visai pamatīgs. Vakar piedāvājums veidot kopīgu sarakstu izteikts Jaunajai Konservatīvajai partijai (JKP).
“Mazajām partijām ir jādomā, kā pēdējā brīdī varētu konsolidēties, jo citādi būs ārkārtīgi nestabils parlaments. Ja vien mēs nesastumsim kopā ZZS un “Saskaņu”, tā nākotne neizskatās tik laba,” saka LU asociētais profesors Ivars Ījabs.
“Tādas baumas klīst, bet ņemsim vērā, ka tās klīst jau gadu, līdz ar to es nezinu, vai Rinkēviča kungs tieši šobrīd grasās darīt kaut ko tādu. Ir jēga aizskriet no partijas, kurai ir 2,6 uz partiju, kurai ir 8,6, bet aizskriet no partijas, kurai ir 2,6 uz tādu, kurai ir 4,2, ir diezgan bezjēdzīgi, jo tu vari būt zaudētājs abos gadījumos.”
Plašāk pievienotajā video: