Jaunais koronavīruss nav izcēlies dabiskā ceļā. Pēdas ved uz laboratoriju Uhaņā 13
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Koronavīrusa pandēmija sākās kā “negadījums” Ķīnas laboratorijā un tad strauji izplatījās pasaulē, paziņojis Britānijas izlūkdienesta MI6 bijušais vadītājs Ričards Dierlavs.
Pēdas ved uz laboratoriju Uhaņā
Bijušais MI6 vadītājs, atsaucoties uz jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem, intervijā avīzē “The Telegraph” paudis viedokli, ka vīrusa pamatelementi tikuši ievietoti laboratorijā, no kurienes vīruss izkļuvis, neievērojot pietiekamus piesardzības pasākumus.
Kā apgalvo Dierlavs, viņam bijusi iespēja caurlūkot svarīgus jaunākos zinātniskos pētījumus, kas liecina, ka vīruss nav izcēlies dabiskā ceļā, bet to izstrādājuši Ķīnas zinātnieki.
Britu drošībnieka secinājums vairo iespēju, ka Ķīnai tiks izvirzītas reparācijas prasības par tūkstošiem cilvēku nāvi un globālu ekonomisku katastrofu.
Pekinai jāuzklausa arvien uzstājīgākas prasības precīzi izskaidrot, kā tieši pagājušā gada beigās koronavīruss sāka izplatīties no Uhaņas pilsētas, kur atrodas Ķīnas Virusoloģijas institūta biotehnoloģiskā laboratorija.
Līdz šim vairākums pasaules zinātnieku uzskatījuši, ka koronavīrusa izcelsme saistīta ar dzīvniekiem – visticamāk, ar sikspārņiem vai pangolīniem –, pirms tas pārmeties uz cilvēka organismu.
Ričards Dierlavs atsaucas uz jūnija sākumā publicēto norvēģu un britu zinātnieku pētījumu, kurā analizēta koronavīrusa ģenētiskā struktūra.
Starptautiskā pētnieku grupa secinājusi, ka Covid-19 vīrusa pamatelementi tikuši ievietoti laboratorijā un nav varējuši rasties dabiskā ceļā.
Vai Ķīna maksās reparācijas?
Ķīnas valdība jau kopš pandēmijas izcelšanās sākuma centusies slēgt jebkādas debates par vīrusa izcelsmi un Ķīnas valdības rīcību krīzes risināšanā, atzīmē Dierlavs. Viņaprāt, pandēmija ir sākusies pēc negadījuma Ķīnas laboratorijā.
“Tagad rodas jautājums – ja Ķīna jebkad atzītu savu atbildību, vai tā maksās reparācijas cietušajiem?” viņš jautā.
Viņaprāt, šis incidents var likt jebkurai valstij pārdomāt savas attiecības ar Ķīnu un to, kā starptautiskajai sabiedrībai turpmāk izturēties pret Ķīnas vadību.
Ričards Dierlavs, kurš vadīja MI6 no 1999. līdz 2004. gadam, atsaucas uz Londonas universitātes profesora Engusa Dalgleiša un norvēģu virusologa Birgera Sorensena pētījumu, kurā secināts, ka vīrusa genomā SARS-CoV-2 ir ievietoti vēl citi elementi, kas veicina tā piesaistīšanos cilvēka šūnām.
“Vīrusa SARS-CoV-2 radzes ievērojami atšķiras no citiem SARS vīrusiem, ko mēs esam pētījuši,” teikts pētījumā.
Zinātnieki brīdina, ka pašreizējie mēģinājumi izveidot vakcīnu var izrādīties neveiksmīgi, jo nav pareizi izprasta vīrusa patiesā izcelsme.
Lai risinātu šo problēmu, pētnieki veido vakcīnu, ko paredz ražot Norvēģijas farmakoloģijas firma “Immunor”.
Dierlavs uzskata, ka britu un norvēģu pētnieku atklājums ir ļoti svarīgs, jo veicinās debates par vīrusa izcelsmi un to, kā tas kļuva par pandēmiju.
Jāmazina atkarība no Ķīnas preču importa
Britu drošībnieks atklājis, ka Dalgleiša un Sorensena pētījums ticis vairākas reizes pārrakstīts, un to caurskatījuši gan medicīnas eksperti, gan vairāku valstu izlūkdienestu pārstāvji.
Tā pirmajā variantā bija secināts, ka koronavīrusu būtu pareizi jāsauc par “Uhaņas vīrusu”, jo ir pierādīts, ka Covid-19 vīruss ticis radīts mākslīgi.
“Mēs apzināmies, ka šiem atzinumiem var būt politiska nozīme un tie var izraisīt smagus jautājumus,” autori atzīmējuši piebildē raksta sākotnējā variantā.
Vairāku valstu medicīnas žurnāli atteicās publicēt Dalgleiša un Sorensena pētījumu, tas tika izdarīts tikai pēc Ķīnai izvirzīto nopietnāko apsūdzību svītrošanas vai mīkstināšanas.
Vienā no raksta variantiem atzīts, ka Covid-19 vīrusam ir “unikāli pirkstu nospiedumi”, kas nevar būt radušies dabiski un “liecina par mērķtiecīgu manipulāciju”.
Rakstā secināts, ka vīruss ir “lieliski pielāgots līdzāspastāvēšanai ar cilvēku” un varētu būt rezultāts Uhaņas laboratorijas eksperimentam radīt “augstas iedarbības himēriskus vīrusus”.
Rietumvalstu medicīnas eksperti un izlūkdienestu pārstāvji mudina Ķīnas valdību atbildēt uz jautājumiem par Covid-19 vīrusa patieso izcelsmi, nevis aizbildināties ar stāstu, ka tas esot radies Uhaņas dzīvnieku tirgū.
Nopietnas bažas izraisa Ķīnas vadības centieni apslāpēt jebkādas debates par koronavīrusa pandēmijas izcelsmi un represijas pret ārstiem un žurnālistiem, kas cēluši trauksmi.
Britānijas izlūkdienesta MI6 bijušais vadītājs Ričards Dierlavs neuzskata, ka vīruss būtu noplūdis no Uhaņas laboratorijas ar Ķīnas amatpersonu ziņu, taču apsūdz Pekinu noplūdes un tās traģisko seku slēpšanā.
Viņš aicinājis Britānijas valdību atmest plānus par Ķīnas telekomunikāciju firmas “Huawei” iesaistīšanu Britānijas 5G tīkla izveidē un mazināt atkarību no Ķīnas preču importa daudzās jomās.