Jaunais ASV vēstnieks vēlas iedrošināt valdību 1

Jaunais ASV vēstnieks Latvijā, visticamāk, būs karjeras diplomāts Marks Pekala, kurš ASV Senāta Ārlietu komitejā jau paspējis izteikties, ka Latvijai jāveicina nepilsoņu integrācija. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

M. Pekalu darbam Latvijā izvirzījis ASV prezidents Baraks Obama, taču gala lēmums par viņa apstiprināšanu jāpieņem ASV Senātam. Starp ierasti diplomātiskajām frāzēm par divpusējo ekonomisko un politisko attiecību stiprināšanu potenciālais vēstnieks uzrunā Senāta Ārlietu komitejai pieskāries arī Latvijas nepilsoņu jautājumam un integrācijai. “Gandrīz trešā daļa Latvijas iedzīvotāju ir krievi, no kuriem gandrīz 300 000 ir nepilsoņi. Mēs vēlētos iedrošināt Latvijas valdību apsvērt pasākumus, kas uzlabotu integrāciju šajā sabiedrības daļā, mēs ceram, ka nesenais valodu referendums no abām pusēm var tikt izmantots, lai sāktu konstruktīvu dialogu starp krieviem un latviešiem,” vēstnieku citē aģentūra LETA. Tāpat M. Pekala atzinis: kaut gan Latvija ir progresējusi jautājumā par holokaustu, vēl ir daudz darāmā, lai risinātu holokausta mantojuma un īpašuma restitūcijas jautājumus. Politoloģe Ž. Ozoliņa uzsver, ka integrācijas jautājumi ASV ārpolitikā nav jaunums un tā seko iekšpolitiskajiem procesiem citās valstīs.

“Sabiedrības integrācija Latvijā vienmēr ir bijusi svarīga ASV,” sacīja Ž. Ozoliņa. M. Pekala ir karjeras diplomāts un pašlaik vada Cilvēkresursu biroja iesācēju nodaļu, pirms tam bijis vēstnieka vietnieks Francijā, bet vēl pirms tam strādājis Eiropas un Eirāzijas birojā. No 2002. līdz 2005. gadam viņš strādājis ASV pārstāvniecībā Igaunijā. 2001. gadā M. Pekala bijis ASV Nacionālās drošības padomē atbildīgs par jautājumiem, kas saistīti ar Krieviju. Pēc diplomāta Igaunijas pieredzes Ž. Ozoliņa spriež, ka Baltija viņam nav sveša un izteiktie komentāri liecina par zināšanām, taču nekādus centienus izdarīt spiedienu viņa nesaskata, jo izteikums Senātā bijis diplomātisks. “Labā pazīme, ka viņš ir karjeras diplomāts,” teic Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Ojārs Ēriks Kalniņš un piebilst – pozitīvi, ka M. Pekalam ir pieredze Baltijā un viņš ir darbojies ar Krievijas jautājumiem, tādēļ Baltija un tās problēmjautājumi viņam nebūs sveši. Saeimas deputāts M. Pekalas izteikumos saredz nevis viņa paša, bet gan ASV Valsts departamenta nostāju.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

“No viņa jaunas iniciatīvas negaidu. Viņš cer, ka šeit būs lielāka integrācija. Kad viņš atbrauks, varēsim teikt, ka mums šajā jautājumā notiek dialogs,” piebilda O. Ē. Kalniņš.

 

Deputāts uzskata, ka pašreizējā ASV vēstniece Latvijā Džūdita Gārbere un ASV diplomāti izrādījuši cieņu pret Latvijas vērtībām, valodu un vēsturi. “Visspilgtāk atmiņā man palicis koncerts operā, kur ASV diplomāti teica uzrunas latviešu valodā un dziedāja latviešu dziesmas,” sacīja O. Ē. Kalniņš.

Kritiskāks skats uz potenciālo ASV vēstnieku Latvijā ir Latvijas Universitātes politiskās komunikācijas profesoram Ojāram Skudram. Viņš atgādina, ka nesen nejauši ASV prezidents Baraks Obama pie ieslēgtiem mikrofoniem Krievijas prezidentam Dmitrijam Medvedevam uzsvēris, ka pēc atkārtotas ievēlēšanas ASV prezidenta amatā viņa politika varētu kļūt elastīgāka. O. Skudra pieļauj, ka elastīgums varētu izpausties darījumos starp ASV un Krieviju, piemēram, varētu sekot dažādas piekāpšanās no abu valstu puses. “Jaunā vēstnieka izteikumi jāskata kontekstā ar šiem jautājumiem. Izteikumos viņš ir izklāstījis, kādu redz Latvijas iekšpolitiku, tas viņam nebūtu jādara. Viņam vajadzēja runāt par divpusējām attiecībām, par Eiropas Savienību, Baltijas valstu un ASV stratēģisko partnerību,” sacīja O. Skudra. Viņš gan neesot tik sajūsmināts par Dž. Gārberi, jo viņa bez žurnālistu klātbūtnes tikusies ar “Saskaņas centra” līderi Jāni Urbanoviču, un atgādina, ka “Wikileaks” noplūdinātajā ASV diplomātiskajā sarakstē bijis lasāms, ka ASV strādās arī ar valdību, kurā būs “SC”.

Reklāma
Reklāma

O. Ē. Kalniņš atzīst, ka ASV esot uzskatījušas, ka “SC” ņemšana valdībā nāktu par labu Latvijai, taču diez vai ar šādu sastāvu un ideoloģiju.

O. Skudra spriež, ka ar M. Pekalas nomināciju rodas iespaids, ka ASV varētu lobēt Latvijā citādu pilsonības jautājuma risinājumu un runa varētu būt pat par balsstiesībām nepilsoņiem pašvaldību vēlēšanās.

 

“Vai tad ASV vēstnieks teiks ko citu nekā jaunais EP cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks. Ja jau M. Pekala strādājis Igaunijā, tad tagad viņš tiek sūtīts uz Latviju, lai tā dotos Igaunijas virzienā, kur, kā zināms, nepilsoņiem ir balsstiesības pašvaldību vēlēšanās. Izskatās, ka potenciālais vēstnieks ir lietas kursā par Baltiju,” uzskata O. Skudra.

 

Viņš piebilst, ka Latvijai sarunās ar ASV neizdosies izvairīties no jautājumiem par ebreju īpašumu atdošanu – tas esot neatkarīgi no ASV prezidenta politiskās piederības.

Pašreizējā ASV vēstniece Latvijā Džūdita Gārbere Latvijā darbu beigs jūlija sākumā, bet jaunais vēstnieks Latvijā ierastos rudenī, ziņo LETA. Savus pienākumus Dž. Gārbere pilda kopš 2009. gada augusta. O. Ē. Kalniņš uzsver, ka viņa esot daudz paveikusi kultūras un jauniešu projektu jomā, taču tas nav bijis lielu izaicinājumu laiks kā pirms 2004. gada, kad Latvija iestājusies NATO.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.