Foto: Aina Kokare

Jauna vietējā zirņu šķirne, kas palīdz samazināt ķermeņa masu 0

“Vēlos vairāk uzzināt par Latvijā radīto jauno zirņu šķirni ‘Rebekka’.” MIRDZA Ogres novadā

Reklāma
Reklāma

Agra un neliela auguma

Kokteilis
Pārbaudām? Pasaulē īsākais IQ tests sastāv tikai no trīs jautājumiem, taču 80% cilvēku tajā izgāžas
“Solījāt taču līdz uzvarai? Tramps piezvanīja?” Iedzīvotāja neizpratnē par Ukrainas karogu pazušanu Rīgas sabiedriskajā transportā
Veselam
Kas notiek ar jūsu organismu, ja pārstājat nodarboties ar seksu?
Lasīt citas ziņas

‘Rebekka PR’ ir Priekuļu pētniecības centrā selekcionēta šķirne, kas reģistrēta 2018. gadā. Selekcionāre Aina Kokare akcentē tās galveno priekšrocību – atšķirībā no pārējām labi zināmajām baltziedu šķirnēm ‘Lāsma’ un ‘Zaiga’ jaunā šķirne veido krietni īsāku stublāju un ir agrīnāka.

Šīs dzelteno zirņu šķirnes ‘Rebekka PR’ veģetācijas periods ir 90–112 dienu. Augi veido līdz 90 cm augstu stublāju, tāpēc var mēģināt audzēt tīrsējā, taču pastāv risks, ka ar nokrišņiem bagātās vasarās sējums var veldrēties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai iegūtu labu ražu, drošāk šos zirņus audzēt mistrā ar balstaugu, piemēram, īsu, agrīnu, veldres noturīgu kviešu vai miežu šķirni. Zirņi ir jutīgi pret noēnošanu, tāpēc nevajadzētu izvēlēties liela auguma balstaugu.

Audzējot mazdārzā, zirņi jāpiestiprina pie balstiem. Dzelteno zirņu sēklu raža tīrsējā ir 3–4,5 t/ha. Šķirne ir izturīga pret slimībām, tikai paretam var slimot ar miltrasu.

Atšķirībā no vecajām šķirnēm, kuras pārsvarā audzē mistrā zaļbarības ieguvei, šķirne ‘Rebekka PR’ vairāk noderīga graudu iegūšanai, jo šķirnei ir labas kulinārās īpašības.

‘Rebekkas PR’ sēklās, salīdzinot ar citām šķirnēm, ir augstāks aminoskābju glutamīna un arginīna saturs, kas palīdz samazināt ķermeņa masu, veicina muskuļu veidošanos.

Zirņu sēja

Šķirne piemērota audzēšanai labi un vidēji iekultivētās augsnēs. Izsējas norma tīrsējā ir 120 dīgtspējīgas sēklu uz kvadrātmetru. Audzējot dobēs, sēklas citu no citas izvieto 7–8 cm attālumā.

Zirņus sēj aprīlī vai maija sākumā, kad augsne iesilusi un tajā vēl ir pietiekami daudz mitruma, kas nepieciešams veiksmīgai sēklu uzdīgšanai.

Foto: Aina Kokare
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.