Sensors ziņo par kritienu 16
Ģimenes mājas iekārtošanā liels uzsvars likts uz to, lai cilvēks iespējami ilgāk saglabātu pašaprūpi, bet vienlaikus būtu gādāts par drošību. To visu palīdz īstenot modernās tehnoloģijas. Piemēram, aprūpētāja izmanto īpašu uzraudzības aplikāciju mobilajā telefonā, kas saistīta ar katra iemītnieka individuālo patstāvības līmeni. Tā seko, piemēram, vai cilvēks katru ikdienišķo darbību – nomazgāšanos, apģērbšanos, došanos brokastīs – ir veicis pats vai bijusi vajadzīga palīdzība. Visa pamatā ir motivēšana pēc iespējas vairāk darīt pašam.
Modernās tehnoloģijas arī palīdz rūpēties par seniora drošību, bet cilvēks tieši netiek kontrolēts. Piemēram, pretkritiena kamera reaģē, ja seniors nokrīt vai noslīd uz grīdas. Pat ja cilvēks pēc tam pieceļas un turpina rosīties, ir ienākusi informācija par viņa iespējami bīstamo kritienu, un “meita” tam pievērš uzmanību. Savukārt guļvietā zem matrača ierīkots speciāls sensors jeb gultas pamešanas detektors, kas dod signālu, vai cilvēks ir atgriezies no tualetes.
Kopīgs tusiņš viesistabā
Ne visi mitinās vieni paši, ir arī telpas ar divām un trim guļvietām. Tomēr vairākums aktivitāšu notiek ārpus guļamistabām, ja vien cilvēks spēj staigāt. Dzīves ritms šeit veidots tā, ka visa rosība un arī ēdienreizes notiek plašajā viesistabā. Tai ir atvērtais plānojums, kas ietver virtuvi. Paredzēts, ka tur var saimniekot ikviens ģimenes mājas iemītnieks. Marija un Zinaīda gan atzīst, ka viņām vairs nav tā spēka, lai šiverētu pie plīts, turklāt ēdiens allaž tiek atvests jau gatavs. Pankūkas gan reizēm cepot visi kopā.
Vienā no virtuvēm izveidota plīts virsma, kas viegli nolaižama uz leju, ja gatavot vēlētos cilvēks ratiņkrēslā.
Pie sienas ir kalendārs ar prāviem cipariem, tajā nosvītrotas pagājušās mēneša dienas. “Mēs katru dienu pārrunājam, kas šodien par dienu, kāds datums, arī dažādas citas aktualitātes. Tas ir svarīgi atmiņas veicināšanai,” saka “meita” Sandra Jansone.
Turpat līdzās ir nedēļas plāns, kas iezīmē galda spēļu vai mūzikas dienu, arī citas aktivitātes. Tomēr Sandra atzīst, ka turas pie tā visai aptuveni, jo jārēķinās ar katra iemītnieka raksturu un vēlmēm. Atmiņas un pirkstu vingrinājumus gan veic ik dienu, jo tas nepieciešams prāta rosināšanai.