Jauna tiešsaistes programma siltumnīcas energoefektivitātes aprēķinam 0
Sagatavojusi Mārīte Gailīte
Franču inženieru firma Agrithermic piecu gadu darbā ir radījusi tiešsaistes (on-line) programmu ar nosaukumu Hortinergy, kas ļauj salīdzināt savā starpā dažādu siltumnīcu un tehnisko risinājumu energoefektivitāti. Pēc tās autoru domām, šī programma palīdzēs projektēt un konstruēt jaunas modernas siltumnīcas ar mazāku enerģijas patēriņu.
Pašlaik tieši energoresursu cenas un enerģijas patēriņš rada vislielāko izdevumu posteni siltumnīcu produkcijas ražošanā. Šī tendence ir aktuāla visā pasaulē. Energoresursu cenu svārstības tirgū vēl vairāk sarežģī situāciju. Siltumnīcu konstrukciju un aprīkojuma tirgū tiek piedāvāti dažādi tehniskie risinājumi enerģijas ekonomijai, tostarp dažnedažādi siltuma un ēnošanas ekrāni. Siltumnīcu agronomi, viņu konsultanti, kā arī aprīkojuma piegādātāji cenšas radīt optimālus apstākļus, ņemot vērā noteiktā kultūrauga mikroklimata prasības un iespējamo ražu, kas nodrošinātu investīciju atpelnīšanu noteiktā, iespējami īsākā laikā.
Programma Hortinergy pašlaik ir pirmā pasaulē, kas dod iespēju tiešsaistes režīmā simulēt un novērtēt jau esošas vai tikai projektējamas siltumnīcas jebkurā vietā pasaulē.
Programmas datubāze satur informāciju par visu svarīgāko aprīkojumu, kāds pašlaik ir pieejams tirgū, dažādu stiklu, plēves un plastmasas segmateriālu īpašībām, dažādiem ekrāniem utt. Aprīkojuma ražotāji var izmantot to, ievadot noteiktus iestatītus parametrus, lai atvieglotu savas produkcijas lietotāju darbu.
Programma Hortinergy palīdz aprēķināt nepieciešamā aprīkojuma parametrus un optimizēt investīcijas. Lietotāji var salīdzināt dažādus tehnoloģijas scenārijus, izmantojot vienkāršu un saprotamu interfeisu. Katram scenārijam tiek sastādīts atsevišķs ziņojums, piemēram, par siltuma patēriņu, enerģijas patēriņu gaisa mitruma regulēšanai, FAR daudzumu ekrāna līmenī un citiem rādītājiem stundā, mēnesī vai gadā.
Programma Hortinergy nodrošina lietotājam iespēju novērtēt optimālu investīciju konfigurāciju un enerģijas ekonomiju, kas var sasniegt 50% siltumnīcu rekonstrukcijas projektos un pat 70% jaunos inovatīvajos projektos. Sevišķi aktuāli Latvijā ir tas, ka šī programma palīdzētu LAD speciālistiem objektīvi novērtēt dažādu siltumnīcu projektu energoefektivitāti. Pašlaik vairāku veidu atbalsta nosacījumos tiek prasīta noteikta enerģijas ekonomija, bet pretendentiem mēdz būt grūti to pierādīt.
Inovatīvie algoritmi ņem vērā siltumnīcas specifiskus parametrus, piemēram, dažādu caurspīdīgu ekrānu gaismas caurlaidību, mikroklimata parametru iestatījumus (ekrānu darbību, ūdens tvaiku deficītu gaisā u. tml.), ūdens iztvaikošanu (transpirāciju), auga tipu (suga, veģetatīvs vai ģeneratīvs augs) un citus.
Programmas precizitāte tika pārbaudīta ar mērījumiem tradicionālajās un pusslēgtajās siltumnīcās. Piemēram, salīdzinot tās enerģijas patēriņa aprēķinus ar faktiskiem datiem Vāgeningenes (Nīderlande) universitātes eksperimentālajās siltumnīcās, starpība bija mazāka par 10%.
Sadarbībā ar Eiropas vadošajām siltumnīcu saimniecībām un pētījumu centriem šī programma tiks papildināta ar vairākiem svarīgiem papildinājumiem. Programma Hortinergy tika izvirzīta Inovāciju balvai starptautiskajā siltumnīcu tehnoloģiju izstādē GreenTech Amsterdam, kas norisinājās jūnija vidū Amsterdamā, tā tiks prezentēta arī izstādē VivaTechnology 2018 Parīzē (Francija).
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops