Jaunā Rīgas domes koalīcija apņēmusies “iesaldēt” deputātu algas 23
Jaunā Rīgas domes koalīcija apņēmusies iesaldēt deputātu algas, liecina partiju ceturtdien parakstītais sadarbības memorands.
Lai nodrošinātu efektīvu, stabilu, tiesisku un profesionālu Rīgas domes pārvaldību sabiedrības interesēs līdz esošā Rīgas domes deputātu sasaukuma pilnvaru termiņa beigām, galvaspilsētas domnieki no partijas “Jaunā vienotība”, Nacionālā apvienība un Latvijas Reģionu apvienības, “Gods kalpot Rīgai”, “Latvijas attīstībai”, “Kustības “Par!””, deputātu bloka “Kods Rīgai” parakstījuši memorandu, paužot gatavību koleģiālam un uz ilgtermiņa mērķu sasniegšanu orientētam darbam.
Nolūkā turpināt Rīgas domes vadības pilnvērtīgu un pašaizliedzīgu darbu, sadarbības partneri vienojušies nodrošināt raitu kopīgi izvirzīto mērķu izpildi, ievērot koleģiālu, konstruktīvu, godprātīgu sadarbību, respektēt savstarpēji noteiktās atbildības jomas. Puses arī vienojušās atjaunot Frakciju padomi kā funkcionējošu mehānismu sadarbības nodrošināšanai ar visām Rīgas domē ievēlētajām frakcijām. Mēram tikmēr būs reizi nedēļā jārīko koalīcijas partneru Sadarbības sanāksmes, lai pārrunātu pašvaldībai aktuālos jautājumus, diskutētu par jaunām iniciatīvām un koleģiāli vienotos par lēmumu virzību.
Parakstot memorandu, Rīgas domes koalīcija vienojusies arī par darba prioritātēm. Tā vēlas mērķtiecīgi īstenot Rīgas Attīstības programmu 2022.-2027.gadam, ievērojot tajā iekļauto Rīcības plānu un Investīciju plānu, un saglabāt ciešu sadarbību ar apkaimēm, to biedrībām un visa līmeņa nevalstiskajām organizācijām.
Tāpat ir plāns sekmēt ārvalstu un vietējo investīciju piesaisti Rīgai, lai veicinātu galvaspilsētas kā visas Latvijas ekonomikas dzinējspēka izaugsmi.
Domnieki vēlas “apņēmīgi turpināt” ieviest pretkorupcijas un atklātības principus Rīgas pašvaldības iestādēs, tai skaitā atjaunot pretkorupcijas komisiju, kuras uzdevumus būs piedāvāt uzlabojumus Rīgas pārvaldībai, lai novērstu korupcijas iespējamību par interešu konflikta u.c. jautājumiem.
Tikmēr pašvaldības kapitālsabiedrību pārvaldība būtu jāorganizē atbilstoši OECD vadlīnijām, ievērojot augstus labas pārvaldības principus.
Partneri apņēmušies stiprināt Rīgas latvisko identitāti Eiropas vērtībām piederīgā Latvijā, tai skaitā atbalstīt pāreju uz vienotu, pieejamu un kvalitatīvu izglītību latviešu valodā, kā arī turpināt sabiedrības integrāciju, palielinot resursus, lai radītu papildu mācību un integrācijas iespējas Rīgas iedzīvotājiem, tai skaitā latviešu valodas, kultūras un vēstures apgūšanai.
Koalīcija iecerējusi pilnveidot Rīgas publisko infrastruktūru un labiekārtot pašvaldības iestādes, ieguldot pilsētas budžeta un ES fondu līdzekļus, uzlabot Rīgas drošības un civilās aizsardzības jomas, stiprinot kapacitāti un veidojot mūsdienīgu infrastruktūru, kā arī mērķtiecīgi ieviest Eiropas zaļā kursa iniciatīvas, īstenojot Rīgas domes apņemšanos sasniegt augstus vides un klimata mērķus.
Partneri vēlas atbalstīt sociāli mazaizsargātās iedzīvotāju grupas, nodrošinot plašāku pakalpojumu pieejamību, palielināt bērnu un jauniešu iesaisti un līdzdalību pilsētas dzīvē, atbalstot jauniešu NVO, attīstot bērnu un jauniešu centru tīklojumu un uzlabojot interešu izglītības pieejamību un daudzveidību, kā arī veicināt atbalstu veselīgam dzīvesveidam, attīstot sporta infrastruktūru un dažādojot sporta aktivitāšu piedāvājumu.
Memorandā pausta apņemšanās veicināt Rīgā kā tradicionālās, tā laikmetīgās kultūras līdzsvarotu pieejamību, gādāt par tās atbalstu.
Partneri vēlas veikt pašvaldības debirokratizāciju un uzlabot iedzīvotāju apkalpošanu, veidojot viedu un datos balstītu Rīgas pārvaldību, atsakoties no nevajadzīgām saskaņošanas un kontroles procedūrām, nodrošinot iesniegumu izskatīšanas izsekojamību, veicinot darbinieku radošumu, iniciatīvu un atbildību, mazinot pašvaldības administratīvo aparātu un likvidējot dublējošus amatus.
Pēc memoranda parakstīšanas Rīgas mēra pienākumu izpildītājs Vilnis Ķirsis (JV) uzsvēra, ka vēlētāju uzticētais mandāts deputātiem liek strādāt un jaunā domes koalīcija ir paudusi apņemšanos strādāt koleģiāli. Ķirsis jauno koalīciju raksturoja kā sadarbības koalīciju, jo bez deputātu sadarbības nav iespējams īstenot nevienu darbu un ieviest pārmaiņas.
Vicemēre Linda Ozola (KR) jauno koalīciju salīdzināja ar aprēķina laulībām, piebilstot, ka atbilstoši statistikas datiem tieši aprēķina laulības ir stabilākas. Viņa pauda cerību, ka jaunās koalīcijas aprēķins ir rīdzinieku intereses. Ozola pauda apņēmību stiprināt iekšējo drošību galvaspilsētā.
“Gods kalpot Rīgai” (GKR) frakcijas priekšsēdētājs Juris Radzevičs pauda viedokli, ka jaunajai koalīcijai būs jauna kvalitāte un viņš ir gatavs strādāt Ķirša komandā. Radzeviča ieskatā ir jāatjauno apturētā iekšpagalmu atjaunošanas programma. Tāpat kā būtisku pašvaldības uzdevumu Radzevičs saskata birokrātijas samazināšanu, lai visi procesi būtu maksimāli vienkārši.
Kustības “Par” līdzpriekšsēdētāja, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja Laima Geikina solīja gādāt par to, lai Rīgā būtu pieejama kvalitatīva izglītība, vienota skola, daudzveidīga interešu izglītība, kā arī sabalansēt tradicionālās kultūras un laikmetīgās mākslas attīstību.
LETA jau ziņoja, ka, saasinoties attiecībām starp divām koalīcijas partijām – JV un “Progresīvajiem”, no amata atkāpās bijušais mērs Mārtiņš Staķis un izjuka Rīgas domes koalīcija.
Jaunveidojamā koalīcijā vairs nebūs “Progresīvo”, taču tajā tiks iekļauti frakcijas GKR, LA, atsevišķi neatkarīgie deputāti un bijušie “Progresīvo” sabiedrotie kustības “Par” deputāti.
Kopumā jaunajai koalīcijai tiks nodrošināts 33 deputātu atbalsts.