Publicitātes foto

Dāvids Ernštreits jaunā raidījumā atklās Latvijas vēstures noslēpumus 0

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, 13. oktobrī pie Latvijas Televīzijas skatītājiem dosies jauns dokumentāls cikls – “Tas notika šeit”. Ik raidījumā trīs vēsturnieki atklās trīs unikālus stāstus par kādu mazāk zināmu Latvijas vietu, bet vietējie balsojumā izšķirs, kura vēsturnieka stāsts, leģenda vai droši ticams mīts ir spēcīgākais. Jaunā gaismā raidījuma vadītāja ampluā ieraudzīsim līdz šim sporta pasaulē labi pazīstamo žurnālistu Dāvidu Ernštreitu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Latvija vairāku gadsimtus ir bijusi dažādu vēsturisku notikumu krustpunkts. Dažādi laiki un dažādas politiskās iekārtas te atstājušas savu nospiedumu, tomēr daudzu apdzīvotu un mazapdzīvotu vietu nostāsti, mīti un noslēpumi palikuši aizmirsti un neatklāti. Pēc Zviedrijas sabiedriskās televīzijas parauga veidotajā raidījumā “Tas notika šeit” vēsturnieki Edgars Plētiens, Inna Gīle un Gatis Krūmiņš kopā ar Dāvidu Ernštreitu dodas uz piecām dažādām Latvijas vietām – Viļķeni, Vārkavu, Gramzdu, Birzgali un Stendi –, lai trīs dienas meklētu un pētītu unikālus stāstus, cilvēkus, notikumus un apgāztu mītu, ka šajās vietās nekas ievērojams nav noticis.

“Raidījums ir par to, ka ir tikai jāpaskatās apkārt, jo šie stāsti ir tepat visapkārt, atliek tikai ieraudzīt. Tie paši novadpētniecības muzeji jau ir pilni ar tiem, un, kad apputējušos arklus, vecās dienasgrāmatas, muižu saimnieciskās uzskaites saliek vienā notikumu ķēdītē, atrod tiem kontekstu, izaug gluži neticami stāsti. Svarīgi ir neierobežot mūsu vēsturi pēdējā simtgadē – tā ir daudz plašāka. Daudz interesanta ir noticis pirms tam, arī krievu, zviedru laikos.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vajadzētu atbrīvoties no 700 gadu jūga stereotipiem, visos laikos ir bijis arī kaut kas labs, bet daudz ko noteicis laiks,” stāsta Dāvids Ernštreits.

Kā no sporta žurnālista kļūt par vēstures pētnieku? “Ir saprotams, ka man uzliktais sporta štamps ir spēcīgs, jo mana profesija ar to saistīta 20 gadus, tomēr vienmēr esmu nodarbojies arī ar citām lietām,” pasmaida Dāvids. Viņš atzīst – notikumu un vietu vēsturiskais fons viņu interesējies vienmēr. “Šis ir raidījums, kur mans žurnālista redzējums un interese par vēsturi saliekas kopā, tādēļ biju patiešām priecīgs, kad mani apstiprināja par raidījuma vadītāju.

Galveno, vēsturisko, pusi izdara mūsu trīs lieliskie vēsturnieki, bet mans uzdevums ir uzturēt dzīvu informācijas apmaiņu.

Turklāt bija svarīgi, lai visi ļaudis, pie kā esam devušies, izjustu mūs kā savējos.”

Dāvids sola – būs interesanti jebkura vecuma skatītājam. “Te ir gan detektīva moments, gan atklājumu ceļš, prieks un vilšanās, šķetinot pavedienu kopā ar katru vēsturnieku. Un, protams, arī sāncensības elements. Šis ir veids, kā aizraujoši runāt par lietām, kas jauniešiem varbūt šķiet pasmagas vēstures grāmatā.”

Raidījumā atklāsies dažādi pārsteidzoši un līdz šim nezināmi fakti gan par grāmatniecības uzņēmuma “Valters un Rapa” dibinātāju Arturu Valteru, gan par to, kā Latvijā tapa hercoga Jēkaba kuģi, atklāsies sarežģīti cilvēku likteņi, traģiski mīlas stāsti un nostāsti, kas gadu gaitā pārvērtušies par leģendām, mītiem vai pat spoku stāstiem.

Patiesi notikumi vai leģendas? Dāvids teic: “Uzgājām gan baisus atgadījumus arī no tik seniem laikiem, kad informācijas avota patiesums ne vienmēr ir izsekojams.

Pētījām karu atstātās pēdas un cilvēku likteņus.

Cepuri nost mūsu vēsturnieku Gata, Innas un Edgara priekšā par drosmi piedalīties šajā projektā, jo televīzija tomēr apiet zinātniskā vidē pieņemtus elementus. Protams, mēs neko nesagrozām, tomēr kādu košāku krāsu piešaujam gan. Iespējams, kāds vēsturnieks teiks, ka brīžam jūtama spekulācija, bet mūsu mērķis ir radīt interesi.”

Reklāma
Reklāma

Raidījumu cikla režisore Linda Olte, producē – “Mistrus Media”.

Dokumentālo stāstu cikls LTV1 ēterā no 13. oktobra sestdienu vakaros plkst. 21.25.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.