Jaunā plūmīte un ķirsis aizgājuši bojā? Nesteidzieties izrakt! Augļukokus var pāracot 0
Aizgāja bojā jaunā plūme un ķirša kociņš. Kas tie par dzinumiem, kas aug no saknēm? MILDA ARBIDĀNE
Pēc Dārzkopības institūta pētnieces Dzintras Dēķenas teiktā, nosalušajai plūmei, visticamāk, veidojas Kaukāza plūmes (Prunus cerasifera) atvases, bet ķirsim – smaržīgās ievas (Prunus mahaleb), jo tie ir plašāk izmantotie potcelmi.
Ja ir iemaņas potēšanā, augļukokus var mēģināt pāracot. Acošanu veic jūlijā, sausā laikā, līdzko nožuvusi rasa. Kauleņkokus nevar pavairot uz zaru mudžekļa, tāpēc koki iepriekš jāsagatavo – tiem izgriež visus liekos un atstāj tikai vienu labāko dzinumu (apmēram zīmuļa resnumā), ko izmantos par potcelmu.
Potzarus gatavo no šā gada dzinumiem, no augstražīgiem kokiem, kam ir pietiekami liels gadskārtējais pieaugums. Potzariem jābūt spēcīgiem, nedaudz koksnainiem (ja dzinumi viegli liecas, tie ir par jēlu). Tos griež tieši pirms acošanas (tās pašas dienas rītā) un nekavējoties potzaru pamatnes iemērc ūdenī.
Acošana aiz mizas T veida griezumā:
* potzaru atlapo, atstājot lapu kātiņus, lai varētu pumpurus vieglāk saņemt rokā;
* pārgriež mizu šķērsām stumbram, tad ar naža galu mizu pārgriež gareniski, izveidojot T veida griezumu;
* ar metāla kauliņu, kas ir spala otrā galā, uzmanīgi paceļ mizu visā gargriezuma garumā;
* no potzara griež plānu vairodziņu ar vienu pumpuru. Visā actiņas garumā jābūt vienmērīgai kambija kārtai (zīdpapīra biezumā), kurai jāsaaug ar potcelma kambiju;
* actiņu iebīda T veida griezumā. Actiņas atlikušo augšējo daļu nogriež līdz šķērseniskā griezuma līnijai;
* acojums jānotin stingri ar mazu pārsedzi iepriekšējai kārtai. Vislabākais materiāls apsiešanai ir 7–10 mm platas polivinilhlorīda plēves strēmeles – tās ir elastīgas un neiežņaudzas potcelma mizā (nav ieteicams izmantot izolācijas lentes).