Foto: Anete Konste

Jauna pasaules superstāsta gaidās 0

No 10. līdz 15. oktobrim Frankfurtē (Vācija) notika viena no lielākajām ikgadējām grāmatu izstādēm pasaulē. Atbildot uz iepriekšējā un šā gada globālajiem izaicinājumiem – nacionālisma vilni vairāku valstu politiskajās arēnās, runas brīvības draudiem un viltus ziņu postošo ietekmi –, vēl pirms grāmatu meses sākšanās gadatirgus direktors Jurgens Boss uzsvēra grāmatniecības nozares sociālo atbildību sabiedriskās domas veidošanā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Brīdī, kad globālie notikumi kļuvuši mulsinoši un viltus ziņu draudi izaicina žurnālistikas vēstījumus, pieaug vēlme pēc uzticama informācijas avota un stabilām zināšanām. Tas padara izdevēju darbu sevišķi nozīmīgu,” sacīja Boss. Par izdevēju ieinteresētību liecināja arī meses pasākumu programma, kurā līdztekus saistošiem kultūras pasākumiem notika diskusijas un jomas līderu uzstāšanās ar jūtamo politisko ievirzi. Neapšaubāma nozīme šī gada sarunu tendencēs bija ne vien tajā pašā laikā Katalānijā notiekošajai cīņai par reģiona neatkarību, bet arī tam, ka grāmatu tirgus goda viesis bija Francija – abu valstu līderu Angelas Merkeles un Emanuela Makrona un citu nozīmīgu politiķu dalība meses atklāšanas pasākumā kalpoja kā simbols Eiropas valstu kultūras vienotībai. Francijas literatūrai veltītajā paviljonā “Francfort en Français” un citur pilsētā 180 franciski rakstošie autori tikās ar lasītājiem un piedalījās literārajos lasījumos. Arī tad sarunas bieži vien aizvirzījās dažādu kultūru un viedokļu saskarsmei veltītām tēmām – liela paviljona daļa bija atvēlēta grāmatu ilustrācijām un karikatūrai. Tas vēlreiz apliecināja, ka rakstnieki un izdevēji nevairās runāt par politiski neērtām tēmām, bieži vien notikumus atspoguļojot no negaidīta skatpunkta, it kā sakot, skat, arī tā ir patiesība. Lai arī šogad Frankfurtes grāmatu mese bija šķietami klusāka nekā citkārt, savukārt drošības kontrole, ienākot gadatirgū, rūpīgāka, kopumā valdošais noskaņojums bija pozitīvs un entuziasma pilns. Starptautiskā izdevēju nama “Penguin Random House” valdes priekšsēdētājs Markuss Dole ar lepnumu atzina, ka lielākajā daļā grāmatu tirgu iestājusies zināma stabilitāte vai pat lēns pieaugums. Dols gan nenoliedza, ka, neraugoties uz pozitīvām ziņām un to, ka lielākajā interneta grāmatu veikalā “Amazon.com” pieejami jau 50 miljoni izdevumu, grāmatizdevējiem atkal jāatbild izaicinājumam pēc jauna “superstāsta” – kurš radīs nākamo bestselleru, kas uz vairākiem gadiem ietekmēs grāmatniecības nozari? Uz šo jautājumu rast atbildi šā gada Frankfurtes grāmatu mesē diemžēl neizdevās. Lai arī izstādi ar klātbūtni pagodināja literatūras grandi Dens Brauns un Salmans Rušdi, viņu darbi lasītāju vidū izbrīnu vairs nerada – no viņiem sagaidām jau atzītu kvalitāti un par viņu darbu tirāžām izdevēji vairs nestrīdas. Taču kā vieni, tā otri ar nepacietību turpina gaidīt jaunas vēsmas un grāmatu, kas iegūs lasītāju atzinību un pasaules dižpārdokļa slavu.

Arī Latvijas nacionālajā stendā mesē valdīja patīkama satraukuma pilna rosība – apstāklis, ka nākamogad Londonas Grāmatu tirgū fokusa valstu grupā būs arī Latvija, bija jūtama jau tagad. Latvijas literārie aģenti augām dienām tikās ar ārvalstu izdevējiem, piedāvājot Latvijas autoru un ilustratoru darbus starptautiskajā tirgū. Savukārt tiem, kuri, dzirdot par Baltijas valstu statusu 2018. gada Londonas Grāmatu tirgū, par šo valstu literatūru zināja tikai nedaudz, bija iespēja ne vien atnākt uz nacionālo stendu un iepazīties, bet arī piedalīties svinīgā Baltijas valstu godināšanas pasākumā Londonas Grāmatu tirgus stendā, kura laikā tika izziņoti nākamā gada Londonas Grāmatu tirgus dienas autori – starp tiem arī latviešu rakstniece Nora Ikstena. Kā īpašs notikums tika atzīmēta 500. galdiņa pārdošana Literāro aģentu centrā (vietā, kur pie garām galdu rindām sabraukušie izdevēji tiekas ar autorus pārstāvošajiem literārajiem aģentiem, lai slēgtu darījumus un apmainītos ar informāciju). Tas ir līdz šim lielākais literāro aģentu skaits, kāds piedalījies Frankfurtes grāmatu gadatirgū, skaidri norādot, ka mese nav tikai kultūras vai izklaides pasākums – tā ir arī jomas profesionāļiem nozīmīgs darba lauks, kura apmeklēšana paplašina izdevēju redzesloku, paver jaunas iespējas un nodrošina ar kontaktiem sekmīgai turpmākajai darbībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

UZZIŅA

Frankfurtes grāmatu mese

* 6 halles izstādes 6 dienu laikā uzņēma 286 245 apmeklētājus – par 3% vairāk nekā iepriekšējā gadā.

* Piedalījās 7300 izstādes dalībnieki no 102 valstīm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.